Ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica, zajedno sa policijski komesarom Fatmirom Hajdarevićem, osoba je u koju su uprte sve oči zbog narušene sigurnosne situacije u Sarajevu.
Niz ubistava, pucnjava, saobraćajnih nesreća i tučnjava desile su se u Sarajevu u zadnjih nekoliko mjeseci, a građani su u strahu zbog svega što se dešava.
Prije desetak dana pokušali smo razgovarati s Katicom no on nas je uputio na e-mail. Poslali smo mu pitanja, a ovo su odgovori. Objavljujemo ih bez ikakve uredničke intervencije.
Nedavno ste izjavili da Vam je pojačano prisustvo policajaca na ulicama top-prioritet. Da li je šta u međuvremenu urađeno po tom pitanju?
Rezultati rada Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo za januar i februar ove godine najbolje pokazuju koliko je pojačan angažman policije. Više od 70 racija i više od 2.000 kontrolisanih osoba u tim racijama za dva mjeseca, pokazuje da je policija pojačala svoje aktivnosti i radi svoj posao. Od početka ove godine zabilježeno je osam krivičnih djela sa upotrebom vatrenog oružja. U sedam slučajeva počinioci su odmah identifikovani, pronađeni, lišeni slobode i uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu predati u nadležnost tužilaštva, dok je osmi slučaj od 17.03.2024.godine i radi se na njegovom rasvjetljavanju.
Pitanje koje svi trebamo postaviti je zašto se vrši ovoliki pritisak na policiju i MUP Kantona Sarajevo, a ne i na druge faktore u društvu odgovorne za narušenu sigurnosnu situaciju? Policija nema neriješenih krivičnih djela ubistava, smanjen je ukupni broj krivičnih djela na području Kantona Sarajevo, a sve slučajeve koji su posljednjih mjeseci u fokusu javnosti policija je također rasvijetila, uhapsila počinioce i predala tužilaštvima.
No, i pored toga, u javnosti se nameće narativ krivice i odgovornosti policije u Kantonu Sarajevo za sve što je loše, iako je policija Kantona Sarajevo uvijek prva tamo gdje se nešto desi, rasvjetljava krivična djela, hapsi počinioce, sprječava krivična djela. Zašto se neko odlučuje da počini krivično djelo je mnogo kompleksnije pitanje i ne rješava ga policija.
Šta kao ministar MUP-a KS možete i hoćete uraditi u vezi sa zabrinjavajućom situacijom? Imate li u planu neke mjere?
Ministar nema nadležnost nad operativnim djelovanjem policije i nisam ovlašten da upravljam policijom i njihovim operativnim planovima. Ono što ja mogu uraditi je strateško djelovanje na planu osiguranja uslova za što bolje djelovanje policije.
U tom smislu, ističem da se od prošle sedmice intenzivno provode testiranja kandidata za policijske službenike koji su zadovoljili uslove javnog konkursa za prijem 250 policajaca. Čim bude završena ova procedura i njihova obuka, oni će početi s radom, a mi ćemo raspisati javni poziv za prijem još 200 policajaca za koje smo dobili saglasnost Vlade Kantona Sarajevo.
Visoke kazne i još važnije, odvraćajuće sankcije, su alat u rukama policije, Zato mi toliko insistiramo na izmjenama zakonske regulative. Dobili smo podršku Vlade KS koja je donijela zaključak kojim podržavaju naše zahtjeve i uputili smo ih resornim ministarstvima.
Tražimo ključne izmjene Zakona o osnovama sigurnosti u saobraćaju. Prva je da se predvidi obijesna, bahata vožnja i da se ona jasno normira kao poseban oblik kriminaliteta. Tako ćemo spasiti ljudske živote. Također, da zakon predvidi trajno oduzimanje vozila kako bi policija bila mnogo efikasnija i siguran sam da bismo imali puno bolje stanje sigurnosti u saobraćaju.
Osim toga, hitno su nam potrebne izmjene Zakona o prekršajima Federacije BiH na način da zakon predviđa metod kojim će se prekršiocima sa evidentiranim enormnim kaznama – desetine hiljada konvertibilnih maraka, iste naplatiti i da ta mjera bude efikasna, a ne kao što sada imamo situaciju da prekršioci ne plaćaju novčane kazne, a nastavljaju upravljati vozilima.
Kao odgovor na trenutnu situaciju, formirali smo Ekspertni tim za prevenciju kriminaliteta i sigurnosnih rizika u Kantonu Sarajevo kojeg čine eksperti za pitanja sigurnosti i druga bezbjedonosna pitanja. Zadatak tima je da izvrši analizu cjelokupnog stanja kriminaliteta na području KS, pripremi smjernice s ciljem prevencije kriminaliteta u KS, te u konačnici sačini precizan akcioni plan koji će sadržavati konkretne radnje i aktivnosti ka poboljšanju prevencije kriminaliteta u KS. Ukoliko procjeni da postoji potreba, Ekspertni tim će pokrenuti inicijativu za izmjenu materijalnih propisa iz oblasti kriminaliteta kroz nadležne institucije.
Dodao bih ono što sam već ranije najavljivao, u cilju povećanja bezbjednosti u oblasti saobraćaja, MUP KS – Uprava policije izvršit će nabavku novih mobilnih i stacionarnih radara kojima će biti 'pokrivena' kompletna glavna saobraćajnica u KS, od Ilidže do Baščaršije. Očekujemo isporuku body kamera koje će nositi pripadnici Jedinice za saobraćaj u ovoj godini, kao i specijaliziranih oklopnih vozila čime jačamo materijalno-tehničke kapacitete policije – a, za koje smo završili postupke javnih nabavki.
Kako ocjenjujete bezbjednosnu situaciju u Sarajevu?
Zbog subjektivnog osjećaja javnosti o narušenoj bezbjedonosnoj situaciji, nisam zadovoljan trenutnim stanjem, ali ne dozvoljavam da se isključiva odgovornost pripisuje MUP-u Kantona Sarajevo - Upravi policije. Objektivno gledajući, MUP KS – Uprava policije ima pokazatelje, statističke podatke, koji se odnose na različite vrste krivičnih djela, a koji pokazuju pozitivne pomake i dobre rezultate.
Mnogo je faktora koji doprinose ovakvoj situaciji i smatram da se moraju uključiti i ostali faktori našeg društva. Također, moramo promijeniti zakonsku regulativu, dati policiji alat u ruke, a istovremeno se mora raditi na putnoj infrastrukturi gdje posljednjih 30 godina nije bilo kapitalnih projekata, iako je broj registrovanih vozila rapidno rastao. Za deset godina broj vozila u Kantonu Sarajevo povećao se za 50.000. Mora se raditi na rasterećenju glavnih gradskih saobraćajnica, edukaciji i jačanju saobraćajne kulture.
Ovdje želim istaći još jednu važnu stvar. Sigurnosna situacija u Kantonu Sarajevo prethodnih godina bila je lošija nego sad. Naši statistički pokazatelji o kriminalitetu, ubistvima, krivičnim djelima protiv imovine, krađama…jasno pokazuju koliko smo smanjili broj u odnosu na raniji period i tim putem nastavit ćemo i dalje.