Politika

Predstavnici Trojke o Uredbi o javnim nabavkama: Kriminalna hobotnica vodi brutalnu kampanju. To je troglava aždaha

Nakon što je predsjedavajući Predsjendištva BiH Šefik Džaferović zatražio ocjenu ustavnosti Uredbe o javnim nabavkama u Kantonu Sarajevo, predstavnici Vlade KS održali su press-konferenciju.

Prvi se obratio premijer Vlade Edin Forto.

"Ova Vlada je uradila toliko toga na transparentnosti da je teško pobrojati sve. Činjenica je da imamo brutalnu kampanju kriminalne hobotnice.

4. decembra 2019. godine na sjednici Vlade iznijeli smo stotine miliona kriminala, i tad su dogovorili rušenje te Vlade.

Pozivam SDA i cijelu opoziciju i da se uozbilje i da se prestanu boriti protiv onih koji se bore protiv korupcije. Da se možda ugledaju na nas umjesto da iznose neistine", rekao je Forto.

Nakon njega, obratila se ministrica pravde Darija Softić-Kadenić

"Poznata je činjenica da je KS prepoznat kao neko ko predvodi antikoruptivne aktivnosti. Prije svega što imamo nezavisno institucionalno tijelo - Ured za borbu protiv korupcije. Mi širimo aktivnosti Ureda na dijelove koje su podložne korupciji, a javne nabavke su to. Sve one aktivnosti kojima se umanjuje korupcija, svi procesi kojima se jača transparentnost ne mogu biti procesi kojima se potkopa država. Naprativ. Time se država jača, i to je zamjena teza da su Ured i Vlada KS ti koji razaraju državu. Zbog nefunkcionalnosti države po pitanju borbe protiv korupcije, na kojima se insistira, KS je primoran, a naravno uz Ustav, da djelujemo. Jer je status quo razaranje države", navela je Softić-Kadenić.

Ministrica Softić-Kadenić (Foto: Fena)

Onda je detaljno obrazložila navodno spornu Uredbu.

"Ako govorimo o Uredbi, ona se zove Uredba o kontroli javnih nabavki. Ona je tri godine u primjeni i sad se problematizira. To je antikoruptivni alat, uspostavlja mehanizam kontrole od strane Ureda, i to kao dodatni, a ne kao zamjenski alat za kontrolu Agencije za javne nabavke. Ne derogiraju se državne nadležnosti, nego se uvode dodatne aktivnosti i provjere. Ured ovdje predstavlja dodatnu kontrolnu barijeru uz sve nadležnosti koje ima Agencija za javne nabavke BiH", navela je ona.

Dalje je navela da je Uredba rađena u skladu sa preporukama EU i da je u njemu učestvovala Agencija za javne nabavke zajedno sa EU.

"Uredbu, Kanton Sarajevo nije samostalno izrađivao. U nastanku je učestvovao USAID i eksperti Agencije za javne nabavke. Ovo tijelo je jedino da tumači je li u skladu za Zakonom o javnim nabavkama. Prije samog početka primjene ove uredbe zatraženo je mišljenje Agencije i oni su izričito rekli da nije u suprotnosti sa Zakonom. U biti je ovaj zaokret neobičan, da jedna aktivnost koja je prije tri godine ocijenjena kao antikoruptivna sad poprima sasvim druge razmjere. To je politikanstvo", zaključila je ona.

Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković je da se Uredbom možda proces javnih nabavki usporava, ali da nema korupcije.

Konaković: FBiH nema zakone o sukobu interesa (Foto: Fena)

"Važno je da ljudi shvate suštinu zašto protiv ovog dokumenta u kojem svi naši kandrovi koje smo mi delegirali u javni sektor imaju obavezu da kao niko u BiH da procese javne nabavke vode transparentno, da se tom urednob dodatno njima uspori, pa možda čak i oteža neke procese javnih nabavki ali je prije svega važno da nema nikakve korupcije", naveo je Konaković.

Ističe da 'troglava aždaha' čini sve da se pozitivni procesi ne dese.

"Pošto mi nismo htjeli pod tim plaštom 'čekajte više nivoe' tamo gdje su viši nivoi ova troglava aždaha zajedno sa DF-om koji je tu zaista snažan član te koalicije, radi sve da se nijedan od tih procesa ne desi", rekao je Konaković.

"Da podsjetim da Federacija nema trenutno zakon o sukobu interesa. Da svi mi koji se u Federaciji bavimo politikom možemo imati svoje firme koje direktno posluju sa javnim sektorom, da nema nikakvih konsekvenci, da niko nije izgubio mandat jer se CIK davno delegitimizirao u ovom procesu. Kad mi počnemo rješavati, onda ide ova apelacija Ustavnom sudu", naveo je lider NiP-a.