dobro pitanje

Misterija o kojoj se malo zna: Je li Nikola Tesla znao tajnu dugovječnosti?

Usred neumorne težnje za dugovječnošću, ističe se jedan čovjek: Bryan Johnson. Ekscentrični poduzetnik privukao je pažnju svojim ekstremnim mjerama za produženje životnog vijeka.

Za pomlađivanje godišnje troši oko 2 miliona dolara i nada se da će mu to pomoći da njegovo 46-godišnje tijelo izgleda i funkcionira kao da ima 18 godina.

Johnson je svoje napore protiv starenja transformirao u Project Blueprint, program koji za cijenu od 333 dolara mjesečno pomaže onima koji se žele pomladiti. Režim je fokusiran na prehranu i dodatke prehrani, kao što je mješavina orašastih plodova, sjemenki i bobičastog voća od 99 dolara, ali i na međugeneracijsku transfuziju krvi.

Naime, Johnson uzima krv svog sina tinejdžera, a svoju daje ocu. Porodica je početkom 2023. posjetila kliniku u Dallasu, u kojoj su trojica muškaraca podvrgnuta transfuziji. Mladiću je izvađena litra krvi te su iz nje s pomoću stroja izdvojeni plazma, krvna zrnca i bijele krvne stanice, a onda ubrizgani ocu Bryanu. On je isto napravio za svog 70-godišnjeg oca, a mlađa bi im krv trebala pomoći da uspore proces starenja i poprave oštećene stanice, piše Index.hr.

Iako je tajna besmrtnosti i dalje neriješena, to nije spriječilo Johnsona i druge moderne stručnjake za dugovječnost da ponude smjernice o tome kako dodati godine životu. No, puno prije nego što se iko od tih gurua uopće rodio, svjetski poznati naučnik razvio je vlastiti protokol dugovječnosti koji mu je pomogao nadmašiti izglede i nadživjeti životni vijek svog vremena za više od 20 godina: Nikola Tesla, piše Popular Mechanics.

Odgođena smrt Nikole Tesle

Nikola Tesla nije živio vječno. Izumitelj je umro nedovoljno cijenjen, sam i u siromaštvu 7. januara 1943. od koronarne tromboze, navodi se u njegovoj biografiji.

U vrijeme Tesline smrti njegov laboratorij Wardenclyffe na Long Islandu bio je zatvoren gotovo 30 godina.

Živio je u hotelu New Yorker na Manhattanu, gdje je njegovo ponašanje postalo sve ekscentričnije. Iako je navodno provodio veći dio svog vremena brinući se o divljim golubovima u parkovima New Yorka, Tesla je također pokušao, na poticaj Sovjetskog Saveza, razviti “zraku smrti”, što je privuklo pažnju FBI-a.

Ipak, u svim tim tragičnim okolnostima Tesline smrti postoji jedan nevjerovatan element – njegove godine. Nikola Tesla umro je u dobi od 86 godina, što je daleko više od prosječnog američkog životnog vijeka koji je u to vrijeme iznosio 62.4 godine.

Kako je Nikola Tesla pokušao živjeti vječno?

U martu 1935. godine, časopis Physical Culture objavio je tekst naslova Mladost i snaga Nikole Tesle u 78. godini. Osam godina prije smrti, Tesla je novinaru rekao: “Dok me dvije godine dijele od 80. rođendana, u formi sam kao što sam bio s 20.”

Časopis Physical Culture pokrenuo je 1899. godine Bernarr Macfadden, koji je u neku ruku bio prvi američki fitness influenser. Prezentovao je svoju filozofiju zdravlja, naglašavajući prehranu i tjelesnu aktivnost te nekonvencionalne prakse poput posta i neprokreativne seksualne aktivnosti.

Macfaddenovi “healthatoriumi” stekli su popularnost u SAD-u promovirajući tjelovježbu u javnosti. Međutim, njegovi ambiciozniji projekti, na primjer uspostavljanje “Grada fizičke kulture” u New Jerseyu i pokušaj pokretanja religije koja se temelji na fitnessu pod nazivom “kosmotarijanizam”, kasnije su ga potisnuli na margine američke zdravstvene prošlosti.