Magazin

Misterija ubistva: Kralj Charles pristao je na nešto što je Elizabeta stalno odbijala

Zloglasni 539 godina stara misterija ubistva ''Prinčeva u kuli'' mogao bi uskoro biti riješena. Kralj Charles navodno podržava planove za DNK istraživanje kostiju za koje se vjeruje da pripadaju njegovim rođacima.

Iako se dogodilo davno, Britanci su od ove priče napravili jednu od svojih najpoznatijih narodnih predaja, a njoj se sada posvetio i novi kralj.

Naime, kralj Charles III navodno podržava da se napravi DNK analiza kojom bi se ustanovilo radi li se o njegovim daljnjim precima.

Kraljica je uvijek odbijala dopuštenje za testiranje ostataka koji su pronađeni, ali novi monarh, koji je obožavatelj arheologije jer ju je studirao na Cambridgeu u svojim mladim godinama, navodno podržava istragu kostiju za koje se vjeruje da pripadaju prinčevima Edwardu i Richardu.

Misteriozna priča

Priča kaže da je Edwarda, koji je trebao postati kralj nakon očeve smrti, i njegova mlađeg brata 1483. u Londonskom tornju zaključao njihov ujak koji je želio krunu za sebe.

Dvojica braće, koje je Rikard dok su bili u zatvoru, proglasio nezakonitim nasljednicima, nikada više nisu viđeni živi. Legenda kaže da je dvojac ubijen na Rikardov zahtjev.

Ta teorija, koju je popularizirao William Shakespeare u svojoj drami Rikard III, postala je uobičajena teorija. Neki historičari sugeriraju da je priča jednostavno dio Tudorove propagande. No, bez izvještaja iz prve ruke ili DNK dokaza nestanak braće ostaje misterij.

Provođenje testova

Godinama su stručnjaci i ljubitelji historije željeli provesti testove na ostacima četvero djece, dvoje pronađenih u londonskom Toweru 1600-ih i dvoje u dvorcu Windsor 1700-ih. Za njih neki sugeriraju da bi mogli biti prinčevi.

Budući da su tijela sada pokopana u kraljevskim kriptama, stručnjacima je potrebno dopuštenje monarha za provođenje testova. Prema Tracy Borman, glavnoj kustosici udruženja Historic Royal Palaces, pokojna kraljica blokirala je svaku takvu istragu. Međutim, kralj Charles ima sasvim drugačiji stav i navodno podržava DNK testiranje, kaže Borman.

''Rekao je da bi volio da se istraga nastavi kako bismo mogli jednom zauvijek utvrditi kako su mladi članovi kraljevske porodice umrli'', rekla je.

Inače, Shakespeare je u svojoj drami "Rikard III" tvrdio da je svemoćni regent vojvoda od Gloucestera ubio prinčeve u Londonskom tornju.

Brat Rikarda III, Eduard IV, iznenada je umro 1483. Ostavio je Rikarda kao lorda zaštitnika zaduženog za svoje nećake, Edwarda V i Richarda od Shrewsburyja, vojvode od Yorka.

Djeca su imala 12 i devet godina kada ih je 1483. u pritvor stavio njihov ujak. Nestali su ubrzo nakon toga. Dok su bili u kuli, vitezovi i gospodari kraljevstva tražili su da Rikard preuzme prijestolje. On je to i učinio 1484.

Rikard je slavno dočekao svoj mračni kraj u bitci kod Bosworth Fielda, a zamijenio ga je Henrik VII. Njegovo tijelo odvezeno je u obližnji Leicester i pokopano bez ceremonije.

Fotografije ostataka i forenzičkih dokaza podijelio je i Daily Mail.

Upravo otkriće tijela Rikarda III potaknulo je ponovno zanimanje za priču o prinčevima u kuli.

Odbijenica crkve

Engleska crkva, uz podršku kraljice i ministara, odbila je dopustiti forenzičko testiranje kako bi se utvrdilo jesu li kosti prinčeva pokopane u Westminsterskoj opatiji.

Prošle su godine istraživači tvrdili da su pronašli dokaze da Rikard III možda nije ubio prinčeve. Navodno je dopustio starijem dječaku Edwardu da živi u tajnosti pod lažnim imenom u ruralnom selu u Devonu.

Priča će imati zanimljiv nastavak, a njezinim rješavanjem odahnuli bi brojni britanski historičari i istražitelji koji već godinama kopaju sve o ovom slučaju.