marijanska brazda

Misteriozni zvuci koji dolaze 12 kilometara ispod nivoa mora zvuče zaista jezivo: Naučnici misle da su našli odgovor odakle dolaze

Marijanska brazda jedno je od najmisterioznijih mjesta na Zemlji.

Duboke gotovo 12 kilometara, jarak se nalazi na dnu Tihog oceana i toliko je teško dostupan da se samo nekolicina ljudi usudila sići tamo.

Stoga ne čudi da su neobični zvukovi koji dolaze iz Marijanske brazde potaknuli strahove od invazije vanzemaljaca kada su prvi put snimljeni 2014. godine.

Zvukovi koji su trajali između 2,5 i 3,5 sekunde nazvani su "biotwangs", no njihov je izvor bio nepoznat.

Deset godina kasnije, naučnici iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) ponovno su analizirali zvukove - i vjeruju da su konačno otkrili istinu, piše Daily Mail.

Jezive zvukove prvi su put zabilježile 2014. podvodne jedrilice koje su korištene za akustična istraživanja rova.

Zvukovi u pet dijelova koji su trajali između 2,5 i 3,5 sekunde uključivali su duboke jauke na frekvencijama niskim od 38 herca i završnicu koja je gurala čak 8000 herca.

Istraživači su isprva bili zbunjeni zvukovima.

Međutim, 2016. godine tim s Državnog sveučilišta Oregon (OSU) sugerirao je da bi to mogla biti nova vrsta dosad nečuvenog poziva kitova usata.

Govoreći u to vrijeme, Sharon Nieukirk, viša asistentica za istraživanje morske bioakustike u državi Oregon, rekla je: 'Vrlo je različito, sa svim tim ludim dijelovima.

'Niskofrekventni dio stenjanja tipičan je za usane kitove, a ta vrsta drekavog zvuka čini ga zaista jedinstvenim.

'Ne nalazimo mnogo novih poziva kitova usatih.'

Sada su naučnici ponovno analizirali zvukove koristeći kombinaciju vizualnih i akustičnih podataka istraživanja – a njihovi nalazi sugeriraju da OSU tim nije bio daleko.

Umjesto da ih proizvode usati kitovi, nova studija sugerira da su odgovorni Brydeovi kitovi.

U studiji objavljenoj u časopisu Frontiers in Marine Science, tim, predvođen dr. Ann Allen, objasnio je: 'Pretpostavljalo se da ga je proizveo usati kit, ali bez vizualne provjere bilo je nemoguće odrediti vrstu.

'Koristeći kombinaciju vizualnih i akustičnih podataka istraživanja prikupljenih u Marijanskom arhipelagu, utvrdili smo da Biotwange proizvode Brydeovi kitovi.'

Brydeovi kitovi mogu se naći širom svijeta u toplim, umjerenim oceanima uključujući Atlantik, Indijski i Pacifik.