Nauka

Mjehurići su svuda oko nas, a naučnici su otkrili da se nešto čudno događa s njima

Mjehurići nauka temperatura

Kada zastanete i razmislite shvatit ćete da su mjehurići posvuda. U mašini za pranje sudova, na vrhu vašeg piva, na vrhovima talasa, u pljuvački između zuba i, naravno, u igračkama.

To znači da je fizika mehurića važna u svim vrstama scenarija. Imajući to na umu, istraživači sa Univerziteta Paris-Saclay u Francuskoj došli su do intrigantnog otkrića o filmu koji okružuje mehuriće.

Ovaj film može, u nekim slučajevima, biti imati temperaturu i do 8°C hladniji od okruženja oko njega, kažu istraživači.

Nalazi se zasnivaju na prethodnim istraživanjima o tome kako promjene temperature mogu izazvati stanjivanje i isparavanje tečnog filma.

"Iako se ovaj efekat često razmatra u studijama posvećenim isparavanju kapljicama, koliko je nama poznato, značaj isparavanja izazvanog hlađenjem se ne spominje u literaturi o filmovima i pjenama od sapuna", pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Da bi bolje pogledao ove filmove i pjene sapuna – u suštini mjehuriće – tim je sastavio mješavinu od tekućine za pranje posuđa, vode i glicerola, s varijacijama u konačnoj tvari koja se koristi za fino podešavanje vijeka trajanja i brzine isparavanja mjehurića.

Ovi mjehurići su testirani u različitim temperaturnim i vlažnim uvjetima. U nekim slučajevima, razlika između filma sapuna i okolnog zraka bila je značajna – do maksimuma na tom nivou od 8°C.

Iako je već bilo poznato da folije sapuna gube tekućinu isparavanjem u pokušaju oslobađanja energije (baš kao što radimo kada se znojimo da bismo se ohladili), pretpostavlja se da temperatura ovih filmova odgovara okolini.

"Eksperimentalno smo uočili da se temperatura prvo smanjuje, a zatim povećava dok se temperatura okoline ponovo ne dostigne", pišu istraživači.

Potrebno još mnogo istraživanja

"Izvijestili smo da veličina efekta hlađenja ovisi i o relativnoj vlažnosti. Ali i o početnoj koncentraciji glicerola, smanjujući vrijednosti ova dva parametra što dovodi do jačih efekata."

Jedan od načina na koji bi ovo istraživanje moglo biti korisno je u industrijskim procesima gdje je upravljanje stabilnošću mjehurića od vitalnog značaja. Varijacije temperature između folija s mjehurićima i vanjskog svijeta će utjecati na te proračune, piše Science Alert.

Istraživači kažu da su viskoznost i površinski napon filmova sapuna dva svojstva na koja će vjerovatno uticati temperaturni jaz koji su otkrili; zaista, sapunasti objekti možda nemaju jednolično toplotno polje svuda okolo.

Međutim, ovo je prva studija te vrste. Potrebno je još istraživanja prije nego što naučnici mogu reći kako se može utjecati na temperaturu filma koji čini mehur.

"Predlažemo model koji opisuje pad temperature filmova sapuna nakon njihovog formiranja koji je kvantitativno u skladu s našim eksperimentima", pišu istraživači.

"Naglašavamo da je ovaj efekat hlađenja značajan i da se mora pažljivo razmotriti u budućim studijama o dinamici filmova sapuna."