Kultura

Mlinarević: Češka je s velikom tugom doživjela vijest o smrti Milana Kundere

Češka Republika s velikom tugom doživjela je vijest o smrti jednog od najvećih čeških pisaca Milana Kundere. Od njega su se oprostili na svojim društvenim mrežama predsjednik Češke Petr Pavel, premijer Petr Fiala, predsjednica Parlamenta Marketa Pekarova Adamova i brojni drugi uglednici, kao i stanovnici Češke.

Svi ističu njegovu besprijekornu kvalitetu kao pisca, svjetski ugled i sve ono sto je učinio za književnost, ali i ne mogu, a da se ne prisjete činjenice da mu je ondašnji komunistički režim Čehoslovačke oduzeo državljanstvo, koje mu je naknadno 2019.vraćeno.

"Živio je u Parizu i nikad se nije vratio u Prag, mada je često govorio da svoj Prag on nosi u sebi, njegove mirise, boje, kulturu, o njemu je pisao i sanjao. Zasigurno jedan neizmjerni gubitak za književnost uopće, a posebno za Česku Republiku", izjavila je Feni ambasadorica Bosne i Hercegovine u Češkoj Republici Martina Mlinarević, komentarišući smrt poznatog pisca, koji je preminuo danas u 94. godini.

Kundera je od 1975. godine, kada je emigrirao iz Češke, živio u Francuskoj. Njegova najpoznatija djela su romani Nepodnošljiva lakoća postojanja i Šala.

Rođen je u Brnu 1. aprila 1929. godine. S drugim češkim umjetnicima i književnicima angažirao se u Praškom proljeću 1968., kratkom razdoblju reformističkog optimizma koje je ugušila sovjetska invazija Čehoslovačke u augustu iste godine.

Javno je polemizirao o reformi češkog komunizma, no naposljetku je napustio Češku i odselio se u Francusku 1975. Komunistička vlast oduzela mu je državljanstvo 1979. i zabranila njegove knjige. Dogodilo se to nakon što je u Francuskoj objavljena njegova Knjiga smijeha i zaborava.

U toj knjizi Kundera tadašnjeg čehoslovačkog predsjednika Gustava Husaka naziva "predsjednikom zaborava". Od tada se gotovo nije ni vraćao u domovinu, čak ni nakon pada željezne zavjese. Pisao je i na češkom i na francuskom jeziku.