misterije dubina

Mnogi svjedoci tvrde da su vidjeli pravo čudovište, duboko u vodama Antarktika. Dali su mu ime Ningen

Foto: Midjourney

Dali su mu ime Ningen, što u prijevodu s japanskog znači „ljudsko biće“. Za razliku od drugih kriptida, prema svjedočanstvima nekih očevidaca, Ningen zaista nalikuje na čovjeka.

Priča o Ningenu započela je 2007. godine na japanskom internetskom forumu 2Channel. U originalnoj objavi tvrdilo se da je posada broda za istraživanje kitova vidjela neobično stvorenje u blizini obale Antarktika.

Isprva su mislili da je riječ o podmornici koja izranja, pa su se približili kako bi svjedočili tom prizoru. No, objekt je munjevito nestao u valovima. Kada su malo bolje razmislili, zaključili su da su vidjeli vrstu kriptida, odnosno mitskog bića kojim se bavi kriptozoologija.

Ningen je opisan kao ogromna humanoidna figura sa zaobljenom glavom. Drugi izvori tvrde da je riječ o golemom biću svijetloplave boje koje ima ljudske karakteristike poput ruku i nogu, ali i oblik nalik kitu. Rjeđe se spominje kako je biće sitno, ali s ogromnom glavom, razrogačenim očima i ustima u obliku proreza.

Da li je Ningen stvaran?

Teško je sa sigurnošću reći šta je istina. Neki vjeruju da je Ningen neotkrivena vrsta koja živi u neistraženim oceanskim dubinama, dok drugi smatraju da su ribari i istraživači u vodama oko Antarktika vjerovatno vidjeli santu leda, kita ili odbljesak svjetlosti te sve pogrešno protumačili.

Nedostatak konkretnih dokaza dodatno potiče rasprave na internetskim forumima. Neki su pokušali dokazati njegovo postojanje pretražujući Google Earth i tvrde da su ga „pronašli“ na snimkama iz 2005. godine u blizini Južnog okeana.

Japanski akvarij Enoshima objavio je 2010. godine video na YouTubeu koji prikazuje podvodni svijet, a u kojem se može vidjeti veliko biće s malim očima kako leži na dnu okeana. Iako su autori videa identificirali taj fenomen kao kamenu formaciju u obliku žabe, mnogi korisnici interneta smatraju da se radi o zataškavanju.

Jedna od najpopularnijih snimaka Ningena, koja je prikupila više od milion pregleda, može se pronaći na internetu, a diskusija o njegovom postojanju i dalje traje.