Svijet

Mogu li Ukrajinci osloboditi Herson? Ovo je možda početak nečeg velikog, dani koji dolaze su ključni

Već sedmicama se računa s protuofanzivom ukrajinske vojske na jugu zemlje, kod Hersona. Je li ona već počela još uvijek je nejasno. Ali, izgleda da je trenutak povoljan.

Može li Ukrajina potisnuti ruske trupe? Je li to moguće na jugu Ukrajine kao što je već uspjelo na sjeveru? Kad bi se to moglo dogoditi? Ta pitanja si ovih dana postavljaju milioni Ukrajinaca. Sve je više naznaka dugo očekivane protuofanzive na jugu, prema Hersonu, ali situacija je nepregledna, piše Deutsche Welle.

Ofanziva bez jasne potvrde

Na početku napada na Ukrajinu propao je pokušaj Rusije da zauzme Kijev – i Moskva je krajem marta povukla svoje trupe s područja sjeverno od ukrajinskoga glavnoga grada. Ukrajina je uspjela vratiti područja koja su bila okupirana.

Pola godine kasnije vlada u Kijevu se nadaju da će taj uspjeh moći ponoviti i na jugu zemlje. U centru pozornosti je grad Herson, glavni grad istoimene pokrajine. Predstavnici ukrajinske vojske govorili su u ponedjeljak o "ofanzivnim akcijama" na jugu – i time izazvali pažnju širom svijeta.

Zapadni mediji su javili da je ukrajinska vojska vratila pod svoj nadzor neka sela. Vlada u Kijevu je oprezna i suzdržana kad se radi o javljanju uspjeha. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij je rekao da o akciji neće biti objavljene pojedinosti.

Ali, potvrda je stigla s ruske strane. Pokušaj ukrajinske protuofanzive je odbijen, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane. "Postoji dojam da počinje nešto veliko, ali još nismo sigurni", kaže Ben Hodges, bivši zapovjednik američkih trupa u Evropi u razgovoru za DW. "Idućih dana bi se moralo dogoditi puno više stvari."

Zašto je Herson važan?

Herson je najveći ukrajinski grad koji su ruske trupe osvojile nakon početka invazije u februaru. Ruska vojska je s anektiranog Krima mogla u samo nekoliko dana prodrijeti daleko prema sjeveru, osigurati kopneni koridor prema Krimu i zauzeti velik dio ukrajinskog područja uz Azovsko i Crno more.

To područje ima veliko strateško značenje. S jedne strane preko tamošnjih luka se izvozi ukrajinska roba. S druge strane, Krim je prvobitno odatle opskrbljivan slatkom vodom, iz najveće ukrajinske rijeke Dnjepar. Ukrajina je prekinula tu opskrbu nakon ruske aneksije Krima 2014. godine. Sad je ruska vojska uspostavila dotok vode iz Dnjepra na Krim jednim kanalom.

Bivši američki general: Pravi trenutak i mjesto

O mogućoj ukrajinskoj protuofanzivi na jugu zemlje već sedmicama se nagađa. Predsjednik je naredio vraćanje obalnih područja, izjavio je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov u julu u intervjuu za britanski Times. Je li ta ofanziva sad počela ili nije? Trenutak izgleda povoljan. "Ako Ukrajina stvarno počne s ofanzivom, ona je odabrala pravi trenutak i pravo mjesto", kaže bivši američki general Hodges.

Uz pomoć zapadnog oružja kao što su američki višecijevni bacači raketa HIMARS ukrajinska vojska je uspjela uništiti ili otežati glavne puteve opskrbe ruskih trupa na desnoj obali Dnjepra kod Hersona. I sam grad Herson je na desnoj obali i ruska vojska teško može poslati pojačanje u njega.

Satelitske snimke potvrđuju izvještaje ukrajinske vojske o oštećenim mostovima kod Hersona. Cilj raketnih napada sistemom HIMARS su i ruske zapovjedne strukture, kaže Hodges.

Približavanje zime stavlja Kijev pod pritisak

Vlada u Kijevu je pod dvostrukim pritiskom. Najavljena ofanziva na jugu izazvala je među stanovništvom velika očekivanja. Čežnja za vojnim uspjesima se osjeća u društvu.

"Kijev se nalazi pod pritiskom da vojska ne samo brani zemlju nego i napadne", kaže vojni stručnjak Bradley Bowman iz američkog instituta FDD u razgovoru za DW. To je razumljivo s obzirom na patnje stanovništva.

Osim toga vremenski povoljno razdoblje bi uskoro moglo proći. Promatrači u Ukrajini i na Zapadu polaze od toga da će Moskva na to područje poslati dodatne vojne snage. Već postoje izvještaji o premještanju trupa.

Osim toga u toku su pripreme za "referendum", kojim Rusija želi obrazložiti aneksiju južnoukrajinskih područja – slično kao što je napravila i s Krimom.

Ova ofanziva je "znatno veća" nego dosadašnje akcije, naglašava britanski vojni stručnjak Justin Crump u razgovoru za DW. "Ona bi mogla odgovarati onome što je želio ukrajinski predsjednik."

Ukrajina je planirala u Hersonu postići vojne uspjehe prije nego što Rusija tamo u septembru može održati "referendum". Na kraju krajeva hladno i kišno vrijeme bi u kasnu jesen moglo otežati ukrajinsku ofanzivu.

Predsjednik Zelenskij je u junu u videoporuci na susretu grupe G7 u njemačkom Elmauu rekao da bi rado završio rat prije početka zime. Kad ga je krajem augusta jedan reporter DW-a upitao u vezi s tim rokom, on je izbjegao jasan odgovor. Bit njegove poruke je bila da je Ukrajina odlučna braniti se i da nije po svaku cijenu zainteresirana za pregovore s Rusijom.