Sport

Moj bijeg od Lukašenkovih otmičara u Tokiju: Nazvala me baka, imala sam doslovno 10 sekundi

Bjeloruska olimpijska atletičarka Kriscina Cimanovskaja odbila je vratiti se u svoju zemlju nakon što joj je baka rekla da to nije sigurno, izjavila je u prvom razgovoru od nemilih događaja na tokijskoj zračnoj luci.

U ekskluzivnom razgovoru za agenciju Reuters u četvrtak u Varšavi, prijestolnici Poljske koja joj je zajamčila humanitarnu vizu, bjeloruska atletičarka rekla je da njena porodica strahuje da bi u slučaju povratka u domovinu završila na psihijatriji i da ju je baka nazvala kako bi joj poručila da se ne vraća.

"Oduvijek sam bila daleko od politike, nisam potpisivala peticije ili išla na prosvjede, nisam rekla ništa protiv bjeloruske vlade, kazala je Cimanovskaja.

"Ja sam sportašica i ne razumijem ništa u politici. U životu se ne pokušavam baviti ičim drugim osim sportom i trudim se da me politika ne odvraća od toga, dodala je.

"To može zvučati okrutno zbog svih groznih stvari koje su se dogodile prošlog ljeta u Bjelorusiji, no ja sam se pokušala držati podalje od toga. Samo sam htjela ići na Olimpijadu i biti najbolja što mogu, dodala je, referirajući se na prošlogodišnje prosvjede protiv dugovječnog bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka koji je na to odgovorio brutalnom represijom.

"Htjela sam biti u finalu i natjecati se za medalje, istaknula je Cimanovskaja.

Ona se u Tokiju u ponedjeljak trebala natjecati u utrci na 200 metara. Tvrdi da su je predstavnici bjeloruskog tima prisilno pokušali poslati kući jer je kritizirala sportske vlasti što su je uvrstili u štafetu bez njezina pristanka. Odbila je ukrcati se na let te je zatražila zaštitu japanske policije. U srijedu je 24-godišnja atletičarka odletjela u Poljsku.

Službena Varšava dugo je kritična prema autoritarnoj vladavini Lukašenka te je primila velik broj bjeloruskih aktivista. Vizu će dobiti i Cimanovskajin suprug, no baka joj ostaje u Bjelorusiji.

"Baka me nazvala kad su me već vozili na aerodrom, rekla je trkačica. - Doslovno sam imala oko 10 sekundi. Nazvala me i rekla mi 'molim te, ne vraćaj se u Bjelorusiju, nije sigurno. To je bilo to, poklopila je, dodala je.

"Želim se vratiti u Bjelorusiju. Volim svoju zemlju. Nisam je izdala i nadam se da ću se moći vratiti, izjavila je.

"Ne bojim se“

Podsjećajući na sportska dezerterstva tokom Hladnog rata, ovaj slučaj mogao bi dodatno izolirati vladu bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka koja se nalazi pod sankcijama Zapada nakon što se on prošle godine obrušio na svoje protivnike.

Lukašenko (66), na vlasti od 1994., suočio se prošle godine s neviđenim prosvjedima nakon spornog reizbora početkom avgusta koji su opozicija i Zapad ocijenili namještenim, zbog čega su izbili veliki prosvjedi. Lukašenko, kojeg podupire Moskva, ne želi otići s vlasti.

Atletičarka je nakon događaja na zračnoj luci provela dvije noći u poljskoj ambasadi u Japanu, a potom je otputovala u Beč, pa Varšavu. U četvrtak je u poljskoj prijestolnici održala i konferenciju za novinare.

Bjeloruski Olimpijski odbor tvrdi da su treneri povukli Cimanovskaju s Igara na savjet liječnika o njezinom emocionalnom i psihološkom stanju.

Cimanovskaja je kazala kako je treneru u nedjelju rekla da je spremna za utrku na 200 metara, nakon čega je on otišao obaviti poziv.

"Za nekoliko sati je glavni trener došao do mene s predstavnikom atletskog tima. Rekli su mi da je donesena odluka da me se pošalje doma, kako oni nisu ti koji su je donijeli, nego je samo provode.

Odluka s vrha

Potom su joj rekli da „ima 40 minuta“ te „da mora spakirati svoje stvari i otići na zračnu luku“.

Ta je odluka, rekla je 24-godišnjakinja, došla „visoko odozgo“.

Treneri su ostali zatečeni njezinim činom na tokijskoj zračnoj luci, otkrila je atletičarka.

"Nisu očekivali da na aerodromu mogu pristupiti policiji. Oni misle da smo suviše uplašeni da napravimo nešto, da se bojimo govoriti istinu cijelom svijetu. No ja se ne bojim. Nisam jedna od onih koji se plaše. Uvijek stojim za istinu. Poštujem sebe i svoj rad. Želim i da se drugi poštuju, da se prestanu bojati i počnu otvoreno govoriti o onome što ih brine.

Cimanovskaja je prije odlaska u japansku prijestolnicu bila među rijetkim bjeloruskim olimpijcima koji su javno izrazili podršku Lukašenkovim protivnicima.

"Ovo je jako turbulentan period mog života. No, nadam se da će uskoro to biti gotovo i da ću moći nastaviti svoju karijeru. Želim i pomoći ljudima poput sebe. Ako su pod ikakvim pritiskom, spremna sam im pomoći, rekla je.

Sport igra važnu ulogu u bjeloruskom društvu, a Lukašenko je vodio Olimpijski odbor do prošle godine kad ga je na toj funkciji zamijenio njegov sin.

Medijska histerija

Cimanovskaja je svoju tokijsku agoniju opisala i za agenciju Associated Press kojoj je također navela da je prije incidenta na aerodromu kratko telefonski komunicirala sa svojom bakom, koja joj je prenijela da je u Bjelorusiji došlo do masovne medijske histerije protiv nje - čak su se pojavili izvještaji u kojima su je prozvali i psihički bolesnom. Baka joj je zbog svega navedenoga savjetovala da se ne vraća kući.

Sportašica je tad na aerodromu zatražila pomoć od japanske policije - pokazala im je prevedenu molbu za pomoć na svom telefonu pokušavajući izbjeći ulazak u avion za Bjelorusiju.

Evropske zemlje odmah su joj ponudile pomoć, a trkačica je na kraju završila u poljskom veleposlanstvu, gdje je dobila humanitarnu vizu. Kriscina se u četvrtak na tiskovnoj konferenciji u Varšavi zahvalila ljudima koji su je podržali tokom sukoba koji je zapravo započeo nakon što se ona požalila na činjenicu da je trebala sudjelovati u utrci u kojoj se nikad prije nije natjecala..

"Udružio se cijeli svijet i učinio me mnogo jačom… Želim poručiti svim Bjelorusima da se ne boje - neka govore, čak i ako su pod pritiskom - poručila je.

Olimpijski san

"Samo sam htjela trčati na Olimpijskim igrama, to mi je bio san. Zaista sam težila tome i nadam se da ću to moći nastaviti… Vjerujem da Igre u Tokiju neće biti moje posljednje Olimpijske igre… Želim se vratiti kući jednoga dana, kad bude sigurno - rekla je sportašica i dodala kako još nije razmišljala o traženju političkog azila, ali u petak namjerava razgovarati s poljskim dužnosnicima o svojim sljedećim koracima.

Cimanovskaja je na konferenciji izrazila i zabrinutost za sigurnost svoje obitelji koja i dalje živi u Bjelorusiji. Njezin suprug Arsenij Zdanevič pobjegao je iz domovine ovoga tjedna, nedugo nakon što je sportašica rekla kako se ona neće vratiti kući iz Tokija. Poljska je i njemu odobrila vizu.

Sportašica i dalje inzistira na tome da nije nikakva aktivistica i napominje kako je samo htjela da joj se dopusti da se natječe na Olimpijskim igrama, no njezin prkos, iako upućen službenicima tima, očito nije odgovarao bjeloruskim političkim vlastima. Lukašenkov režim već se mjesecima suočava s masovnim prosvjedima zbog njegove sumnjive pobjede na izborima. Uhapšeno je oko 35.000 ljudi, a hiljade demonstranata pretučene su.