Nedavni dvostruki napadi morskih pasa na plaži u Floridi izazvali su lavinu glasina na društvenim mrežama, koje su povezivale te incidente s prisutnošću kitova ubica u Meksičkom zaljevu. No, prema morskom biologu Jesúsu Ericku Higuera-Rivasu, te tvrdnje "nemaju smisla".
Dana 7. juna, tri osobe su povrijeđene u dva napada morskih pasa na obali okruga Walton, između Destina i Panama City Beacha. Žrtve su uključivale 45-godišnju ženu koja je napadnuta u blizini Watersound Beacha, kao i dvoje tinejdžera koji su ozlijeđeni kasnije istog dana, oko šest kilometara istočno od prvog napada. Predstavnik Ureda šerifa okruga Walton, Corey Dobridnia, izjavio je za USA Today da je vjerovatno isti morski pas bik (Carcharhinus leucas) odgovoran za sva tri napada.
Nedavni susreti s kitovima ubicama (Orcinus orca) u istom području potaknuli su špekulacije da su te velike grabljivice tjerale morske pse bikove bliže obali, gdje su napadali ljude. Kitovi ubice viđeni su 4. juna južno od Destina, oko 120 kilometara od mjesta gdje su se dogodili napadi morskih pasa.
Međutim, Higuera-Rivas, stručnjak za ponašanje kitova ubica pri Udruženju za zaštitu pelagičnih vrsta u Meksiku, tvrdi da ta dva događaja nisu povezana. Iako su zabilježeni slučajevi da kitovi ubice love velike bijele morske pse (Carcharodon carcharias) uz obalu Južne Afrike i progone morske pse bikove u Kalifornijskom zaljevu, Higuera-Rivas vjeruje da su najnoviji napadi rezultat povećane ljudske aktivnosti u blizini mjesta gdje se morske pse bikovi hrane.
Slično, povećana prisutnost kitova ubica u regiji može se pripisati rastućem ekoturizmu.
"Vidite više slika kitova ubica u Meksičkom zaljevu, ali to nije zato što se pojavljuju sve češće", rekao je Higuera-Rivas. Umjesto toga, samo su više zabilježeni.
Gavin Naylor, direktor Programa za istraživanje morskih pasa na Univerzitetu Florida, slaže se s tim stavom. Naylor je za Live Science izjavio da kitovi ubice ponekad ciljaju morske pse, ali to se obično događa daleko od obale.
"Postoji mnogo mjesta gdje se morske pse mogu sakriti od kitova ubica uz obalu", rekao je, dodajući da nije jasno zašto bi morske pse bile tjerane prema obalama naseljenim ljudima. Osim toga, morski psi bikovi imaju sposobnost skrivanja u slatkovodnim ekosistemima.
Naylor sugerira da su napadi morskih pasa bikova vjerojatno posljedica premještanja riba mamaca bliže obali. Nedavno toplo i suho vrijeme na Floridi moglo je smanjiti dotok slatke vode iz estuarija.
"Kada ima manje dotoka iz estuarija, tada slana voda može doći bliže obali nego inače, donoseći sa sobom plankton i ribe mamce koje se njima hrane", rekao je Naylor. A s ribama mamcima dolaze i morski psi bikovi, zaključio je Naylor.