Iako je bilo za očekivati da će biti drvlja i kamenja, mostarska predizborna kampanja do sada je protekla prilično mirno. Prepucavanje naših i njihovih, njihovih i naših, bilo je u granicama mostarske normale.
Ostaje nam samo za vidjeti posljednja okupljanja stranaka prije nego zašute u danu kad se kofol ne priča o politici i kad se vrše posljednje pripreme za kupovine, vrbovanja, spremanja brojača i svih malih smicalica koje ni famozni skeneri, za koje nitko nije vježbao u Mostaru, ne mogu otkriti.
Tapkanje demokracije
Lokalni izbori u Mostaru, drugi nakon dugog tapkanja demokracije u nemogućem dogovoru vječitih partnera i svađalica – SDA i HDZ-a BiH, održat će se u sjeni činjenice da nije bilo ozbiljnog sučeljavanja kandidata, ozbiljne mogućnosti predstavljanja ideja i programa onih koji ih imaju. Svelo se sve na iskakanje likova s fotografija i videa na društvenim mrežama i uvjeravanja da su oni bili ili da će biti najbolje za grad uz neiskorištenu Neretvu.
Nakon galama oko izgradnje Mevlane uz zgradu kazališta čiji predznak smeta onima koji bi da se brišu predznaci ali da ostanu njihovi, očekivalo se da će se u predizborni ring ući bez rukavica. No, nekim se čudom, iako je koalicija okupljena oko SDA najavila kako je zahtjev vjerske zajednice (a to je gradnja Mevlane na kojoj inzistira Islamska zajednica) prioritet, dogodilo se da nema glasnih prepucavanja oko teme koja će zasigurno biti još jedna od vječnih tema u Mostaru.
SDA bez ekologije
SDA, koja se za mostarske izbore odrekla partnerstva sa DF-om, za osvajanje mostarskog Vijeća odabrala je partnere u BPS-u Sefera Halilovića i BH Zelenim koji s ekologijom i zelenilom nemaju nikakve veze. Potvrdio je to i predsjednik ove stranke na ovjeri koalicije koji je rekao da će se umjesto zelenila baciti na osvajanje strateških mjesta. Jedno je, naravno, i Mostar. SDA snage polaže u liku i djelima Đanija Rahimića, čovjeka koji je pokazao kako zna upravljati projektima, ali je zakazao u emisiji u kojoj ga je urednik Stava navlačio na pokazivanje zubi prema Hrvatima. Nije, zna to Rahimić, Mostar onakav kakvim ga vidi i kakvim ga iz Sarajeva želi vidjeti Filip Mursel Begović, (samoprozvani) bošnjački aktivista.
Kordiću već nađena zamjena?
Vječiti neprijatelj i vječiti prijatelj SDA, HDZ BiH, u ovu je kampanju krenuo pomalo smušeno. Toliko da i glasačima, barem do zaokruživanja, ništa nije jasno. Mario Kordić, aktualni gradonačelnik, koji se napatio u mandatu navikavajući se da Gradska uprava radi onako kako je navikla u bezvlašću, da stranke dijele plijen i čerupaju proračun po svojim potrebama, ujedinjujući poduzeća (samo na papiru), i pokušavajući neke stvari učiniti normalnim u gradu, kao da je ostavljen na cjedilu. Šuška se, a gdje ima šuškanja ima i barem malo istine, da je Kordiću već nađena zamjena u prvom čovjeku mostarskog ogranka stranke, Marku Novaku, i da se sve priprema da u Vijeću, ako bude većine, on bude onaj kojeg će se predložiti za prvog čovjeka grada. Za to vrijeme, Kordić se trudi držati na površini kampanje iako je Novak u svim prvim redovima i svim isturenijim nastupima kojih, jedva da ima primjetnih.
HDZ-u je, čini se, važnija borba da u vijeću osakate Hrvatsku republikansku stranku koja je zadavala glavobolje vladajućim u proteklom mandatu s tri preglasna vijećnika. Tako su, opet se šuška, sve snage bacili da ožive HDZ 1990 kojim bi onda lakše upravljali pri donošenju odluka. Prepisivanje je to s prošlih Općih izbora kada je u kantonalnu Skupštinu ugurana devedesetka navodno dobrom mašinerijom starije stranke. Druga je pak priča kako se to HDZ-u obilo o glavu na kantonalnoj razini i kako su neki navodni operativci završili na kraju te balade.
Kajanova blokiranja
SDA-ov partner i desno krilo opozicijske galame, Demokratska fronta, nije u koaliciji koju predvode mladi lavovi Izetbegovićeve stranke. DF je oko sebe okupio Narodni Evropski Savez, Stranku za Bosnu i Hercegovinu i Prvu mostarsku partiju i kao zaštitno lice isturio federalnog zastupnika Sanela Kajana koji kampanju provodi blokirajući neistomišljenike na Facebooku i uvjeravajući glasače da će se odreći federalnog parlamenta ako ga izaberu za gradonačelnika. Samo što neukim glasačima nema to objasniti da se federalnog parlamenta treba odreći i ako želi ući u Gradsko vijeće. Šuška se, a gdje se šuška s razlogom se šuška, da je Kajan, čiju retoriku malo tko može svariti bez podrigivanja, samo oruđe za mobilizaciju onih glasača kojima je dosadila SDA i da će poslužiti da se osigura što veći broj bošnjačkih ruku u Vijeću.
Mlohava Trojka
Mostarski izborni listić uglavnom se sveo na to. Uz neovisne vijećnike, među kojima Boška Ćavar, kojoj stranka koja nema veze s ekologijom otvoreno stavlja metu na čelo zbog izdaje, jedina ima neke šanse, ostali igraju skoro nebitnu i mlohavu ulogu.
Takav je slučaj i s koalicijom Trojke koja kao da ne postoji i koja umjesto sučeljavanja pristaje na samohvalu u emisiji u kojoj se samohvali i načelnik Jablanice.
Mostarcima u kampanji nije ponuđeno ništa novo. Programi su prepisani, ispisani su Markovi konaci a neki se nisu potrudili niti oko slogana pa su ili prevrtali stare ili prosipali nečitljive ideje.
Jedino što je pohvalno je to što ne vise uljepšana lica s jadnih stabala nego se koliko-toliko nadobudni likovi lijepe samo na za to predviđenim mjestima.
Mostarsko brojanje
Borba je, dakle, u Mostaru jasna. Svi lobiraju sve sa svojim predznakom da osiguraju ruku koja će donijeti prevagu za izbor gradonačelnika. One čija se ruka ne može tek tako osigurati unaprijed, pokušava se istisnuti iz igre. A prava igra će početi tek kad se sjedne u Vijeće.
Valja se sjetiti prošlih lokalnih izbora kad su se mostarski listići brojali duboko iza Nove godine i kad su morali biti brojani u Sarajevu jer mostarskim brojkama nitko nije vjerovao pa ni oni koji broje.
Potom će slijediti epizoda natezanja pri biranju gradonačelnika. Prošli put bila je to maratonska sjednica na kojoj su neki, nakon trećeg pokušaja biranja, ispali izdajnici, neki pobjednici a mnogi koji su zasjeli u Vijeće totalni promašaj i brojača i onih koji su ih stavili na liste. Glasačima se ionako uvijek prepisuje promašaj iako se zna kako se zaokružuje i kako će se zaokruživati unatoč famoznim skenerima koji bi trebali zablistati i u Mostaru mada ih još nitko nije predstavio biračkim odborima.
Stavovi izneseni u ovom tekstu su lični stavovi autora i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Raporta