Ekonomija

Mostarski sajam nakon dvije godine okuplja privrednike. Izložbeni prostor rezerviran, velika očekivanja od poslovnog foruma

Nakon dvije godine pauze zbog opasnosti od širenja pandemije, ove godine će se održati 23. po redu Mostarski sajam gospodarstva, javlja Anadolu Agency (AA).

Manifestacija će ovog puta početi 5. aprila, a zemlja partner je Mađarska, koja je to trebala biti i prije dvije godine, kada je održavanje otkazano u posljednji čas zbog lokdauna.

Direktorica Sajma Dalfina Bošnjak stoga je posebnu zahvalnost uputila prijateljima iz Mađarske, koji su s čelnim ljudima Sajma ostali u kontaktu pune dvije godine.

"Ostali su uz nas i danas pravimo projekat. Hvala i svim izlagačima, koji su se prijavili i prepoznali Sajam u teškim i izazovnim vremenima. Ostali su nam partneri. Dosta kompanija koje su dosad učestvovale na Sajmu danas teško preživljavaju. Osim Bosne i Hercegovine i Mađarske, tu je dosta izlagača iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Grčke, Poljske, Njemačke, kao i naravno iz Kine koja je ranije bila partner i svake godine nam dolazi", istakla je Bošnjak.

Većina izložbenog prostora na platou Sajma je već rezervisana.

"Zadovoljni smo, prije svega, jer smo ispunili izložbeni prostor, kao i veliki dio konferencija. To je dodatna vrijednost i podrška izlagačima. Najbitnije je da se povežu privrednici. Teme su interesantne. Jedna od najbitnijih je poslovni forum. Tu je i ekonomski forum u organizaciji Privredne komore FBiH, Vlade HNK, Grada Mostara i komora Jadransko-jonske regije. Imamo i konferenciju na temu solarnih elektrana. Konferencija Vanjsko-trgovinske komore BiH pod nazivom 'Mogućnosti za projekte' usmjerena je na ekonomsko usmjeravanje u poljoprivredno-prehrambenom sektoru. Prijave se vrše online platformom", najavila je Bošnjak.

Velika očekivanja od Sajma gospodarstva ima i ambasador Mađarske u Bosni i Hercegovini Krisztian Posa. On je ukazao na ozbiljan problem korona krize u svijetu, kao i na posljednje političke i sigurnosne izazove uzrokovane ratom u Ukrajini.

"Razvijanje naše privredne i sigurnosne saradnje u ovim okolnostima ima još veći značaj. Upravo zato je naš cilj da srednje-evropska regija postane zajednički gospodarski prostor. U narednih 15-20 godina iz ovog geografskog područja će dolaziti najveći privredni rast u Evropi. Za zemlje zapadne Evrope se predviđa rast BDP-a između pola i 1,5 procenata, u državama ove regije prosječna stopa rasta će iznositi približno četiri procenta. Dobra osnova za to može biti saradnja Mađarske, Češke, Poljske i Slovačke. Najbolje šanse za razvijanje naše ekonomske saradnje vidim u području energetike, zaštite životne sredine, poljoprivrede i prehrambene industrije, kao i u građevinskoj industriji i turizmu. Zato me posebno raduje što najveći broj mađarskih kompanija koje će se predstaviti na Mostarskom sajmu dolazi iz ovih sektora", rekao je Posa.

Mađarska će se predstaviti s nacionalnim i poslovnim štandom.

"Na poslovnom štandu svoje inovativne proizvode, usluge i tehnologije predstavit će približno 30 mađarskih preduzeća. Na nacionalnom štandu će između ostalog biti prisutni Centar za agrarni marketing i Mađarski turistički zavod. Posjetitelji Sajma će svakodnevno imati priliku kušati specijalitete mađarske kuhinje i izvanrednih mađarskih vina. Poseban naglasak ćemo staviti na predstavljanje turističke ponude južne Mađarske. To su termalna liječilišta i wellness centri. Pripremamo bogat kulturni program, različite sportske prezentacije… Posebno mi je drago što će na margini Sajma biti organizovan Poslovni forum mađarskih i bh. privrednika. Njihovi međusobni susreti su najučinkovitije sredstvo za razvijanje poslovne saradnje. Naš cilj je da dostojno predstavimo mađarsku privredu, turizam, gastronomiju i kulturu, odnosno da posjetitelji Sajma i izlagači iz prve ruke dobiju informacije o mađarskim inovacijama", dodao je Posa.