međunarodna manifestacija

Mostarsko ljeto: I ove sedmice bogat program za posjetitelje

U okviru međunarodne kulturne manifestacije „Mostarsko ljeto 2024“ i ove sedmice posjetitelje očekuje bogat program.

Tako će u utorak, 30. jula u Institutu Yunus Emre Mostar bit upriličena promocija romana „Melun“, autora Envera Čolakovića s početkom u 20 sati.

Nakon što je 90 godina stajao u rukopisu, potpuno nepoznat javnosti, “Melun” je objavljen 47 godina nakon piščeve smrti. Najveća vrijednost “Meluna”, prema ocjeni kritičara, je što je to rukopis koji je dokumentirao i oživio stari jezik kojim se nekada govorilo u Bosni. U tom kontekstu, sam Čolaković, pripremajući roman za prvobitno “nesuđeno štampanje”, koje je ipak moralo sačekati decenije nakon njegove smrti, kao posvetu zapisao je: “Meni je lično ‘Melun’ drag roman iz više razloga. Ma koliko bila istinita tvrdnja da svaki otac voli svako svoje dijete, moj ‘Melun’ je ipak neka posebnost. Možda najviše zbog toga, što me je upravo on potaknuo da na osnovu jedne priče (slične legendi o Koštri u Melunu) napišem svoj treći i davno objavljeni roman ‘Legenda o Ali-paši’ s prvenstvenom namjerom da sačuvam (bar u literaturi) jezik stare Bosne i pokušam sintetizirati jedno nepovijesno, vanpovijesno, metapovijesno ‘bosansko vrijeme legendarnog Ali-paše’ “.

Naredne večeri, u srijedu 31. jula u Centru za kulturu Mostar bit će održana promocija romana "Inuredan", autora Azera Sandžaktara-Bijedića s početkom u 21 sat.

„'Inuredan' je priča o ljudskoj vrsti, našem nastanku i našem nastavku postojanja, ali nikako o našem nestanku. Uz to, 'Inuredan' je krimi ljubavni roman s dubokim uvjerenjem da na svako naše dobro djelo svemir zatreperi blagonaklono, a na svaki naš zao potez svemir zadrhti. Hoćemo li prijatno treperiti ili drhtati zavisi od svakog pojedinca umotanog u neraspetljivo klupko zvano čovječanstvo“, riječi su autora romana.

U Muzeju Hercegovine Mostar, u četvrtak, 01. augusta bit će upriličena izložba "Pet decenija filma 'Bitka na Neretvi' " Muzeja "Bitka za ranjenike na Neretvi" Jablanica, s početkom u 20 sati.

Izložba je potkrijepljena autentičnim fotografijama sa snimanja kultnog filma koji je sniman 18 mjeseci na autentičnim lokacijama gdje se odigrala najhumanija bitka iz Drugog svjetskog rata. Bio je najskuplji projekt u historiji jugoslavenske kinematografije, a u njemu su glumili najpoznatiji jugoslavenski i svjetski glumci. Plakat za film je izradio čuveni slikar Pablo Picasso a bio je nominiran i za najprestižniju filmsku nagradu Oskar. Prvi put je prikazan 29. novembra 1969. godine u novootvorenoj dvorani KSC "Skenderija" u Sarajevu. Na Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi 2010. godine u konkurenciji 120 filmova iz cijelog svijeta, film 'Bitka na Neretvi' je izabran u deset najboljih filmova svih vremena koji se bave tematikom Drugog svjetskog rata.

Tri vrlo značajne hercegovačke slikarice, Vesna Vuga-Sušac, Dragana Nuić-Vučković i Andrijana Mlinarević-Cvetković, predstavit će se zajedno na izložbi "Tri svijeta različita", koja će biti otvorena u Centru za kulturu Mostar u petak, 2. augusta u 20 sati.

Vesna Vuga Sušac je učestvovala na mnogim likovnim kolonijama i humanitarnim izložbama te je dobitnica više strukovnih nagrada za kiparstvo i crtež. Dragana Nuić-Vučković zadnjih godina bavi se digitalnim slikarstvom a Andrijana Mlinarević-Cvetković bavi se ilustracijom i dizajnom interijera te je autorica više dječjih slikovnica, saopćeno je s Mostarskog ljeta.