Trenutno se u Australiji održava T20 Svjetsko prvenstvo u kriketu. Riječ je o turniru na kojem se igra Twenty20 kriket, jedna od podvrsta vrlo popularnog sporta, a na njemu sudjeluje 16 najboljih reprezentacija na svijetu. Reprezentacija Zimbabvea postigla je veliko iznenađenje pobjedom protiv Pakistana od 130/8 naprema 129/8. Ipak, utakmica je u fokusu svjetske javnosti iz drugih razloga osim spektakularne i nenadane pobjede afričke reprezentacije. Zimbabve i Pakistan su veliki rivali. Priča kako je došlo do svojevrsnog sukoba ovih nacija, u koju je uključen i Mr. Bean spada u domenu bizarnog i teško shvatljivog.
Hit objava na Twitteru zapalila stare strasti
Sve je počelo porukom jednog twitteraša iz Zimbabvea. Ispod objave pakistanskog saveza u kojem se vidi kako igrači treniraju za susret sa Zimbabveom, on je napisao: "Mi Zimbabveanci vam nećemo oprostiti. Jednom ste nam poslali onu varalicu Pak Beana umjesto pravog Mr. Beana...Ovo ćemo sve sutra riješiti, molite se da vas kiše spase."
Onto the next challenge 🏃🏏#WeHaveWeWill | #T20WorldCup pic.twitter.com/UWiBTLAqqb
— Pakistan Cricket (@TheRealPCB) October 25, 2022
Odgovor je skupio gotovo 40 hiljada lajkova. Iako svima neupućenima djeluje nekoherentno i suludo, utjelovljen je u stvarnoj priči. Ona se odvila 2016. godine i nema previše veze s kriketom ni sportom.
Kako je "Mr. Bean" uveličao veliku svetkovinu
Naime, tada se u jednom gradu u Zimbabveu održavao veliki stočni sajam koji predstavlja pravu svetkovinu za lokalno stanovništvo. Lokalci su osjetili naročiti ponos kad je taj događaj posjetio globalno poznati Mr. Bean.
Hiljade ljudi izašle su na gradske ulice i mahale su jednom od najpoznatijih svjetskih komičara i likova. A "Rowan Atkinson" se fotografirao s predstavnicima lokalne vlasti i drugim važnim dužnosnicima.
A fake Mr Bean was once paid to come and perform in Zimbabwe in 2016. pic.twitter.com/IrM5pfqcoH
— ApexNewsZim (@ApexNewsZim) February 3, 2021
Lokalno stanovništvo je plaćalo karte u iznosu od deset dolara. Što je za tamošnji standard vrlo skupo, kako bi vidjelo svog junaka. A "Mr. Bean" je čak i dobio policijsku pratnju kako bi se garantirala njegova sigurnost u krugu s hiljadama fanova.
A fake Mr Bean was once paid to come and perform in Zimbabwe in 2016. pic.twitter.com/IrM5pfqcoH
— ApexNewsZim (@ApexNewsZim) February 3, 2021
Kako je nastao Mr. Bean Derby
Naravno, riječ nije bila o pravom Mr. Beanu, već o pakistanskom komičaru Asifu Muhammadu, poznatom pod nadimkom Pak Bean. On uistinu sliči Rowanu Atkinsonu, ali čak je i površnim poznavateljima na prvu jasno kako nije riječ o istim osobama.
Pak Bean je cijelu stvar izrežirao kao svoj skeč, a Zimbabveanci su to shvatili kao ogromnu uvredu i udarac na čast. "Dali su nam Pak Beana umjesto Mr. Beana. Osramotili su nas pred našim porodicama", svjedoči jedan od onih koji su nazočili spomenutom događaju.
Pobjedom se naslađuje čak i predsjednik Zimbabvea
Afrikanci su vrlo brzo stavili Pakistance u red najvećih državnih neprijatelja prema kojima ne skrivaju netrpeljivost. Njihovi susreti na kriket turnirima vrlo brzo su dobili jedinu moguću titulu i klasifikaciju - derbi Mr. Beana.
What a win for Zimbabwe! Congratulations to the Chevrons.
— President of Zimbabwe (@edmnangagwa) October 27, 2022
Next time, send the real Mr Bean…#PakvsZim 🇿🇼
Zbog svega toga im je pobjeda nad mrskim Pakistancima još slađa. Njome se naslađuje i predsjednik države Emmerson Dambudzo Mnangagwa koji je na svom Twitteru poručio: "Idući put pošaljite pravog Mr. Beana."