Desetine gradova u Italiji prodaju napuštene kuće po smiješnim cijenama, a oduševljeni kupci iz cijelog svijeta pokušavaju obezbijediti sebi nekretninu u prelepim regionima zemlje. Međutim, nije sve tako bajno - ima i onih koje su ove prodaje užasno pogodile.
Inicijative italijanskih gradića činile su se fantastičnim, jer umiruće zajednice dobijaju priliv novog života i investicija, kako oronula imanja oživljavaju. Ali postoji problem.
Sada porodice prvobitnih vlasnika napuštenih domova počinju da se javljaju kako bi polagali svoja prava na stare kamene građevine, ukazujući gradskim vlastima da je trebalo da ih kontaktiraju kako bi ih obavijestili o prodaji.
Među onima koji sada osporavaju potencijalnu prodaju jedne od kuća je i Josie Faccini iz Kanade. Njena baka, Consilia Scapillati, migrirala je u Kanadu pedesetih godina prošlog stoljeća, ostavivši za sobom slatku malu kamenu kućicu u centru grada Castropignano u italijanskom južnom regionu Molise, koju je porodica redovno posjećivala tokom proteklih godina.
Nakon što je pročitala o planu grada da prodaje napuštene kuće, Faccini je počela da se brine zbog otimanja imovine – pa je i mjesecima pokušavala da potvrdi svoje vlasništvo nad domom.
I nije jedina. Uprkos naporima lokalnih vlasti da kontaktiraju porodice prvobitnih vlasnika, drugi kažu da se također plaše gubitka domova svojih predaka, a imaju problem da dokažu vlasništvo zbog udaljenosti, vremena i pravnih komplikacija.
Faccini je odgovor gradonačelnika Castropignana dobila tek nakon osam mjeseci. Grad ima otprilike 100 napuštenih zgrada, ali gradonačelnik Nicola Scapillati kaže da želi da zainteresovane stranke spoji sa pravom kućom za njih. Kaže da istovremeno kontaktira stare vlasnike i nove kupce, kako bi osigurao da potražnja zadovolji ponudu.
Nakon što je dobio hiljade mailova od zainteresovanih kupaca, Scapillati kaže da je poslao otprilike 20 pisama originalnim vlasnicima raštrkanim širom svijeta. Gradonačelnik kaže da će zaplijeniti imovinu i prodati je novim kupcima ako prvobitni vlasnici ne odgovore u razumnom roku sa detaljima o svojoj namjeri da obnove zgradu ili je predaju vlastima. Kaže da su imanja opasna i dotrajala.
Prema zakonu, svako ko posjeduje imovinu u Italiji mora održavati tako da njeno stanje nikome ne nanosi štetu. Ako to ne učine, može doći do novčanih kazni i zapljene.
Sicilijanski grad Mussomeli ima sličan slučaj, pa su zato osnovali agenciju za vezu između starih i novih kupaca. Do sada je grad uspješno prodao stotine jeftinih domova, izjavio je zamjenik gradonačelnika Totti Nigreli. Kaže da je barem jedna porodica iz Argentine, u koju su proteklih decenija migrirali mnogi mještani, stupila u kontakt raspitujući se i polažući pravo na potencijalnu staru porodičnu kuću.
Oni pak imaju pozitivna iskustva – jer stari vlasnici rado prepuštaju imanja novim kupcima.
“Bili smo tako sretni što smo raspolagali tetkinom kućom i upravo smo je poklonili gradskim vlastima. Moj otac ju je naslijedio, ali nikad ne idemo tamo, godinama je bilo prazno. Kakva je svrha da je zadržim?”, kaže Antonietta Lipani, italijansko-švicarska stanovnica Ženeve čija je porodica migrirala iz Mussomelija.
Za to vrijeme u Castropignanu, gradonačelnik kaže će rado sarađivati sa Josie Faccini kako bi riješio njen problem. Ne misli da je kuća njene bake prodata.
“Ne otimamo nikome imanje, ne želimo da oduzmemo kuću nekoj porodici, već upravo suprotno. Oduševljeni smo što je naš projekat stvorio entuzijazam i bacio Castropignano u centar pažnje, što privlači ljude željne da udružimo snage u oporavku naše divne zajednice”, rekao je.
Faccini kaže da bi se preselila u Castropignano ako može da dokaže vlasništvo nad kućom.
“To je jedino što mi je ostalo od mame, voljela bih da to zadržim. Želim da odem i živim u kući, pokažem je svojim rođacima koji je nikada nisu vidjeli. Vojlela bih da radim zajedno sa gradonačelnikom kako bih pomogla Castropignanu da ponovo procvjeta. Bila bih najveća ambasadorka ljudima koji žele da tamo kupe kuću”, kaže za CNN.