Nikola Tesla je, bez sumnje, bio ključna figura u popularizaciji izmjenične struje, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama, no razvoj ove tehnologije započeo je mnogo prije njegovog vremena.
Još 1832. godine, francuski izumitelj Hippolyte Pixii razvio je prvi generator izmjenične struje koji je radio na principu ručnog okretanja. Taj uređaj, premda rudimentaran u usporedbi s kasnijim inovacijama, označio je prve korake u stvaranju sistema izmjenične struje. Nadalje, 1870-ih godina u Njemačkoj su već postojali dvofazni generatori izmjenične struje, što dodatno potvrđuje da je Tesla radio na već postojećim temeljima.
Jedan od najvećih umova koji je dao teoretsku podlogu za razvoj izmjenične struje bio je Michael Faraday, koji je konceptualno opisao ovaj oblik električne energije.
Rijetki znaju
Faradayev rad postavio je osnove za daljnje istraživanje i razvoj, čime je omogućio Tesli i njegovim savremenicima da unaprijede tehnologiju i dovedu je do masovne upotrebe.
Iako Tesla nije stvorio izmjeničnu struju, njegov je doprinos u optimizaciji, primjeni i promicanju ovog sistema bio ogroman. Njegovi transformatori, motori i sistemi distribucije električne energije omogućili su široku primjenu izmjenične struje, čineći je dominantnom tehnologijom u cijelom svijetu.
Tesla je zaslužno upisan u historiju, ali ne kao otkrivač, već kao jedan od najvećih inovatora koji je prepoznao potencijal izmjenične struje i doveo je do svakodnevne upotrebe.