"Bosna i Hercegovina može kvalitetno i održivo prehraniti vlastito stanovništvo i stvoriti tržišne viškove sa dodanom vrijednošću koji su atraktivni, kako na regionalnim, tako i na tržištu EU. Za ovo je potrebna poljoprivredna politika, koju ni pozicija ni opozicija nisu u stanju donijeti posljednjih 30 godina", kaže za Raport Maja Muftić-Dedović, kandidatkinja Koalicije Država za Parlament Federacije Bosne i Hercegovine.
Vrijeme da se sve mijenja
Ona je govorila o svojoj kandidaturi, očekivanim rezultatima na predstojećim izborima, ali se osvrnula i na rad i djelovanje Mirsada Hadžikadića, kandidata Koalicije Država za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
"Želim istaći da sam istinski zadovoljna kampanjom Koalicije Država. Kandidati Kolacije Država su više od 25 dana na terenu u razgovoru sa građanima. Mi ne dajemo lažna obećanja, mi smo dio svakodnevice građana, slušamo njihove probleme i ideje da bismo ih uvrstili u naša ponuđena rješenja", kazala nam je Muftić-Dedović.
Smatra da je krajnje vrijeme da se neke stvari krenu mijenjati na bolje.
"Svjedoci smo svakodnevnih poskupljenja, posebno osnovnih proizvoda poput goriva, hrane, a onda lančano i svih drugih proizvoda. Odgovornost i pozicije i opozicije je što su u posljednje tri decenije vodili politiku pljačke resursa, umjesto politiku upravljanja resursima. Pogledajte u kakvom su stanju rezerve naftnih derivata, terminali tvrde da su skladišni kapaciteti u vrlo lošem stanju i da je potrebna sanacija, vlast to nije našla za shodno da uradi u posljednjih 30 godina. Koliko je novih kapaciteta izgrađeno u posljednjih 30 godina? Kad je hrana u pitanju, poljoprivredna proizvodnja i prerada moraju biti strateška odrednica. Poljoprivredni proizvođači i prerađivači moraju biti osposobljeni da pune bh. tanjir iz domaćih izvora.
Stimuliranje i subvencioniranje poljoprivredne proizvodnje i prerade treba da bude razvojna, investiciona komponenta. BiH može kvalitetno i održivo prehraniti vlastito stanovništvo i stvoriti tržišne viškove sa dodanom vrijednošću koji su atraktivni i na regionalnim i na tržištu EU. Za ovo je potrebna poljoprivredna politika, koju ni pozicija ni opozicija nisu u stanju donijeti posljednjih 30 godina. Provodi se podjela novca kroz poticaje koji služe u svrhu dobijanje glasova, a ne kao ulaganje u strateške oblasti proizvodnje hrane koja će osigurati da stanovništvo ima dovoljne količine ključnih prehrambenih proizvoda poput žitarica, mlijeka, mesa... Sve ovo je potrebno mijenjati. Vlast i opozicija su pokazali sposobnost za pljačku javnih resursa, a nikako za upravljanje javnim resursima", kazala je.
Okrenuti se inovacijama i razvoju
Muftić-Dedović ukazuje kako se naša zemlja konačno mora okrenuti inovacijama i razvoju, te predstavlja svoj program poboljšanja života građana na nivou Federacije BiH:
"Otvaranje i razvoj preduzeća kroz aktiviranje potencijala dijaspore, rasterećenje privrede i restrukturiranje preduzeća u državnom vlasništvu. Konačno se BiH mora okrenuti inovacijama i razvoju. U središtu našeg programa su istraživačko-razvojne i inovacijske aktivnosti. Bez kvalitetnog i obuhvatnog obrazovanja svjesni smo da nema napretka, stoga se zalažemo za poboljšanje kvaliteta predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja, te unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja. Također, potrebno je unaprijediti pristup i smanjiti nejednakost u zdravstvenim uslugama. Dostupnost zdravstvenih usluga će se povećati adekvatnim planiranjem potrebnih specijalizacija u svim regijama FBiH, uključujući ravnomjerno urbane i ruralne sredine. Nadalje, povećati dio finansijskih sredstava u budžetu iz kojih bi se vršilo sufinansiranje, kreirati programe i projekti energetske efikasnosti".
Dodala je kako je neophodno da Parlament FBiH da saglasnost na Program prestrukturiranja elektroenergetskog sektora u FBiH i izvršiti njegovu implementaciju.
"Potrebno je provesti funkcionalno razdvajanje proizvodnje, trgovine, prijenosa, distribucije i snabdijevanja električnom energijom. Potpuna implementacija Trećeg energetskog paketa zahtijeva formiranje berze električne energije u BiH u skladu s preuzetim obavezama BiH (ugovor o EnZ). U skladu sa EU direktivama, BiH mora uskladiti zakone i regulative kojima će osigurati kreiranje i održavanje obaveznih rezervi nafte i naftnih derivata. Potrebno je izvršiti izmjene i dopune postojećeg zakonodavstva u oblasti OIE-a, kojim bi se otklonile uočene prepreke u bržoj implementaciji investicija u sektoru energije i uvele nove poticajne sheme. Za velike projekte potrebno je koristiti mehanizme aukcija i tendera. Za manje projekte (obično FNE) posebno je važno poticati proizvodnju za vlastitu potrošnju (tzv. kategorija proizvođači-protrošači ili prosumeri) ili proizvodnju organiziranu unutar lokalnih energetskih zadruga (tzv. kategorija građanska energija). Potrebno je usvojiti zakonske i podzakonske akte koji omogućavaju brži razvoj OIE-a i na taj način poticati demokratizaciju energetskog sektora", kazala nam je Muftić-Dedović.
Debate su dosta toga pokazale
Osvrnula se i na očekivane rezultate na izborima te kazala da vjeruje da su birači tokom izborne kampanje prepoznali kvalitete Mirsada Hadžikadića. Kaže da vjeruje da su pojedine situacije pokazale da postoji drugačiji način razmišljanja i ponašanja.
"Da su prepoznali kvalitet govore i povratne informacije od građana koje svakodnevno dobivamo. Svjedoci smo dešavanja u proteklom periodu, posebno se osvrćem na debate kandidata za člana Predsjedništva BiH. Hadžikadić je jedini kandidat koji se pojavio ili je potvrdio učešće na svim debatama. Jedini koji nije pobjegao ni sa jedne debate, koji nije vrijeđao i koji je poštovao vrijeme dato od strane voditelja. Nama je važno svojim primjerom pokazati da politika može biti drugačija, da su mogući dijalog, poštenje i demokratija. Vjerujem da su ove debate pokazale da postoji drugačiji način razmišljanja i ponašanja.
Također, duboko vjerujem da svaki trud mora biti vrednovan. Mi smo tokom kampanje, a i od samog osnivanja, u kontinuiranom radu sa građanima, organizovali veliki broj tribina, stručnih skupova i medijskih nastupa. Samo sposobni, odvažni i obrazovani ljudi mogu zaustaviti polarizaciju stanovništva i širenje mržnje na etnonacionalnoj osnovi. Vjerujem da su građani svjesni da trebaju birati ljude koji su se dokazali svojim radom. U pitanju je naša budućnost, budućnost naše djece", zaključila je Maja Muftić-Dedović.