Ajna Jusić, Alen Muhić i Lejla Damon, rođeni kao rezultat seksualnog nasilja tokom rata u Bosni i Hercegovini, dobitnici su Nagrade za ljudska prava Univerziteta u Oslu, koju će primiti 5. decembra u tom norveškom gradu.
Ova prestižna nagrada, dodijeljena kroz fondaciju Lisl i Leo Eitinger, od 1984. godine prepoznaje izuzetne lične napore i aktivno zalaganje za ljudska prava širom svijeta.
Troje dobitnika predstavlja organizaciju “Zaboravljena djeca rata”, kroz koju se bore za prava, dostojanstvo i pravnu zaštitu djece rođene zbog rata i podizanje globalne svijesti o njihovim specifičnim izazovima.
Goraždanin Alen Muhić ističe da je ova nagrada potvrda da se prepoznaje njihova borba za prava, dostojanstvo i identitet u BiH.
"Univerzitet u Oslu nas je predložio kao dobitnike nagrade ispred Fondacije Lisl i Leo Etinger koji se od 1984. bore za ljudska prava.
Upravo je to ovo što radimo i mi u 21 vijeku, samo što su naše priče malo drugačije.
Nagradu iskreno nismo očekivali zato što je riječ o prestižnoj nagradi, i sigurno je da je ona od velikoj značaja posebno za nas na području BiH, gdje priče uvijek ostaju neispričane.
Naše udruženje prvo je u BiH i jedino ove vrste u svijetu. Osnovano je u Sarajevu 2016. godine i broji 11 članova iako je broj rođenih kao rezultat seksualnog nasilja tokom proteklog rata znatno veći", kazao je Muhić.
Ističe da nagrade poput ove naglašavaju njihovu borbu za pravo na identitet i dostojanstvo te su jedan od ključnih koraka ka ravnopravnosti i oslobađanju ratne djece od stigmatizacije.
Njegova i hrabrost i posvećenost njegovih kolegica osnažuju i međunarodnu zajednicu u razumijevanju teških situacija s kojima se susreću ratna djeca, ne samo u BiH nego i u sukobima širom svijeta.
"Ono što je nama jako važno jeste da se prepoznaju djeca koja su došla kao posljedica ratnog čina silovanja u BiH.
Ona su i zakonom usvojenim prije dvije godine priznata kao civilne žrtve rata u podkategoriji ratnog silovanja, međutim još ne ostvaruju nikakva prava.
Pravna borba za priznavanje ove kategorije krenula je od distrikta Brčko, gdje rođeni kao rezultat seksualnog nasilja ostvaruju i određena prava. Najteže će biti izboriti se za priznanje ove populacije u entitetu Repubika Srpska", zaključuje Muhić.
I dok su u svojoj zemlji još uvijek na margini, Evropa prepoznaje i daje značaj ovoj kategoriji jer se glas “Zaboravljene djece rata” do sada čuo u Bernu u Švicarskoj, Birmingenu u Engleskoj, a izložbe su organizirane u italijanskim gradovima Raveni i Bolonji.
Kruna svega bit će Nagrada za ljudska prava u Oslu.