Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde od naredne sedmice u osnovnim i srednjim školama počinju sa edukativnim aktivnostima, kako bi se spriječile eventualne lažne dojave o eksplozivnim napravama, što je pojava koja u posljednje vrijeme uznemirava javnost posebno u Kantonu Sarajevo.
S ciljem prevencije ovakvih ali i drugih negativnih pojava na području BPK Goražde, u kantonalnom ministarstvu unutrašnjih poslova održan je sastanak kojem su prisustvovali direktori svih osnovnih i srednjih škola s područja kantona, predstavnici Pedagoškog zavoda BPK, ministrica obrazovanja Adisa Alikadić - Herić, ministar unutrašnjih poslova Nusret Hubjer i komesar policije Damir Bogunić.
Naglašeno je da primjeri lažnih dojava o postavljenim eksplozivnim napravama u školama nisu zabilježeni na prostoru BPK Goražde ali su na sastanku dogovorene buduće aktivnosti po pitanju sprečavanja takvih pojava, ali i negativnih posljedica koje one mogu izazvati.
"Uz prisustvo policijskih službenika Uprave policije BPK Goražde u krugu škola, već od ponedjeljka će se provoditi edukativne aktivnosti, odnosno održati kratka predavanja po osnovnim i srednjim školama, i s ciljem podizanja svijesti kod učenika i njihovih roditelja o zakonskim okvirima i kaznama, posebno mlađih populacija, kao i upoznavanje i sagledavanje pravnih i sigurnosnih posljedica koje mogu prouzrokovati lažne dojave i vršnjačko nasilje. Na taj način, samo zajedničkim radom možemo spriječiti eventualne negativne posljedice u slučaju nemilih događaja", kazao je komesar Uprave policije Damir Bogunić.
Naglasio je značaj dobre saradnje s drugim kantonima, posebno Kantonom Sarajevo u kojem su dojave o postavljanju eksplozivnih naprava u školskim objektima učestala pojava, kako bi se razmijenili primjeri dobre prakse koji imaju za cilj njihovo sprečavanje.
Predstavnica Pedagoškog zavoda BPK Emina Hadžić istakla je da je preventivno djelovanje od presudnog značaja, te da je potrebno multisektorsko djelovanje, posebno Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport, osnovnih i srednjih škola te saradnja s Ministarstvom za unutrašnje poslove BPK Goražde i Upravom policije.
"U ovoj situaciji jako je važno jačati roditeljske kompetencije gdje bismo zajednički pristupili preventivnom djelovanju i unapređenju mentalnog zdravlja kod učenika tako i o kaznama i posljedicama onog što možemo zvati i dječijim nestašlucima, a što poslije može da preraste u vršnjačko nasilje. Zato moramo osvjestiti roditelje da svi negativni postupci njihove djece su ustvari na određeni način kažnjivi i da treba da se djeluje preventivno tako što ćemo spriječiti situaciju da sutra kažnjavamo jedni druge", naglašava Hadžić.
Na prijedlog ministra unutrašnjih poslova BPK Goražde Nusreta Hubjera sa sastanka su upućene preporuke školama da kroz svoj rad razvijaju preventivne programe u okviru kojih bi se održavale i edukativne radionice za učenike i roditelje s ciljem podizanja svijesti o zakonodavstvu i kaznama.
Također, predloženo je uvođenje sistema za monitoring i prijavu nasilja, na način da putem jednostavnih procedura učenici i roditelji mogu prijaviti nasilje, prijetnje ili uznemiravanje, uz osiguranje anonimnosti te redovna obuka zaposlenih u školama o prepoznavanju znakova nasilja i rizičnih ponašanja.
Neke od preporuka za policiju su povećanje prisustva policijskih službenika u krugu škola, upotreba tehnologije za praćenje i nadzor u školama te redovni sastanci sa vijećem učenika.