U video obraćanju na stručnoj konferenciji u Neumu, američki ambasador u BiH Michael Murphy istaknuo je kako razumije frustraciju bh. građana izazvanu dužinom puta koji vodi do Brisela.
"Da ste me pitali 2009. pitali gdje će ova zemlja biti 2022. godine na njezinom putu ka Brisleu, rekao bih da predviđam kako će BiH biti puno bliže krajnjoj destinaciji nego što je to danas slučaj. Nakon mog povratka u BiH politički lideri su mi rekli kako su njihovi birači izgubili vjeru u obećanja o EU budućnosti te da zbog toga ima malo poticaja za političare da provedu nužne reforme kako bi euroatlantske težnje BiH postale realne", kazao je Murphy.
Dodao je kako shvata takav stav i donekle ga razumijem, ali samo donekle.
"Godine 2015. bh. političari su se svojim potpisima obvezali da će provesti neophodne reforme. Dokumenti i preuzete obveze bili su jasni. To je omogućilo da na snagu stupi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Lideri ove zemlje prihvatili su - crno na bijelo - odgovornost i obveze da urade ono što je bilo potrebno da težnje njihovih birača ka demokratičnijoj i prosperitetnijoj budućnosti, čvrsto utemeljenoj u euroatlantskim institucijama, postanu stvarnost", kazao je američki ambasador.
Sljedeće pitanje koje se postavlja, dodao je, jesu li bh. lideri ispunili preuzete obveze.
"U nekim aspektima odgovor je potvrdan. Ali ako bh. put ka Briselu traje duže nego što smo se nadali ili nego što bi trebao trajati, to je zato što su bh. lideri isuviše često birali da samo sjede u parkiranom autu, umjesto da ga pokrenu, ubace u četvrtu brzinu i voze trasom za koju su obećali svojim biračima da će voziti", kazao je Murphy.
Prema njegovim riječima, bh. lider nisu časno i pošteno učestvovali u radu državnih institucija i često su osobne interese stavljali ispred općih.
"Nisu omogućili entitetskim vladama da funkcioniraju onako kako zahtjeva Ustav i nastojali su onesposobiti institucije i inicijative osmišljene za borbu protiv korupcije koja toliko šteti životima njihovih birača i euroatlantskoj perspektivi BiH", upozorio je Murphy.
Poručio je kako stanovnici BiH, ako su izgubili vjeru u evropski put BiH, svoje ljutnje i frustracije trebaju usmjeriti ka liderima BiH na svim razinama vlasti.
Dodao je kako mu nije namjera samo kritizirati već i ukazati na priliku koja se za BiH otvorila u svjetlu tragičnih događaja na istoku Evrope.
"Ruska invazija na Ukrajinu ukazala je na snagu i moć transatlantske zajednice naroda, okupljene oko Evrope i NATO saveza, te je Evropskoj uniji dala novi glas samopouzdanja. U Evropi, kao i na zapadnom Balkanu, nastaje novi geopolitički poredak, upravo tu leži prilika za BiH. Na domaćim liderima je da tu priliku iskoriste i ožive zakočeni euroatlantski put BiH ka Briselu, što zahtijeva odgovornost vlasti da se postigne kompromis i pomirenje. Odgovor na pitanje kako rasplesti bh. čvor je jednostavan: bh. lideri moraju iskoristiti ovu priliku", zaključio je američki ambasador u BiH.