Politika

Murphy postavio pravo pitanje o reisovoj izjavi: Je li mislio i na političko korumpiranje tužilaca i sudija?

Michael Murphy, Ambasada SAD u BiH, Milorad Dodik,

Ambasador SAD Michael Murphy komentirao je izjavu reisu-l-uleme Husein ef. Kavazovića.

Kavazović je izazvao oprečne reakcije izjavom da su institucije BiH pod udarom i da ih treba braniti i oružjem ako one 'padnu'.

Komentar ambasadora Murphyja prenosimo u cijelosti:

"Reis Kavazović je tokom vikenda iznio nekoliko zapažanja o prijetnjama institucijama BiH, uključujući izjavu da “moramo biti spremni braniti ovu zemlju čak i oružjem”. Reagirao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik požalivši se da kao čelnik vjerskih institucija reis Kavazović treba da “promoviše mir i toleranciju”. Dobili smo nekoliko novinarskih upita u vezi s razmjenom, za koju vjerujemo da opravdava nešto više od nekoliko rečenica u odgovoru.

Počnimo s prvim dijelom Reisovog zapažanja da su u toku pokušaji podrivanja institucija Bosne i Hercegovine. On je u pravu. Ovi napadi dolaze iznutra od strane političkih lidera, poput Milorada Dodika, koji često napada državu riječima i djelima, često dovodeći u pitanje i samu BiH. Nedavno je BiH označio kao “muslimansku laž”. Redovno implicira da će odvojiti Republiku Srpsku od BiH. Jesu li njegove riječi besmislene? Zar njegovi slušaoci ne bi trebali da ga shvate ozbiljno? Ako je tako, možda bi trebao tako reći, a oni će ga od sada isključiti. Ako ne, onda ne treba čuditi da nakon bezbrojnih napada, verbalnih i drugih, Milorada Dodika na Bosnu i Hercegovinu neki njeni građani vjeruju da će možda doći vrijeme kada će je trebati braniti od njega.

Napadi na institucije Bosne i Hercegovine također dolaze iznutra, od strane političkih lidera i stranaka koje su više zainteresirane za vođenje i upravljanje ovim institucijama radi vlastite političke i finansijske dobiti. Nismo sigurni da li je reis mislio i na ovo, ali ako jeste, bio je u pravu. Nema ništa pro-BiH u politizaciji sigurnosnih institucija, o korumpiranju tužilaca i sudija kako bi osigurali ličnu zaštitu, ili u osiguravanju mjesta u zakonodavnim tijelima na podmukle, antidemokratske načine. Iskreno pro-BiH politički lideri i stranke nastojali bi da institucijama koje vode obezbjede efikasnu, djelotvornu i odgovornu upravu. Oni bi zaštitili integritet ovih teško stečenih tijela za svoju djecu i unuke.

Poziv i odgovor koji dominiraju političkim diskursom u BiH duboko su destruktivni po zemlju i njeno društveno tkivo. Sjedinjene Države su to osuđivale godinama, a mi to i dalje osuđujemo, bilo da riječi dolaze od političkih ili vjerskih vođa. Posebno je razočaravajuće kada bilo koji vjerski vođa implicira ili prijeti nasiljem kao rješenjem za probleme BiH. Nagoveštaj da postoji veća potreba za „mirom i tolerancijom“ u Bosni i Hercegovini je dobar, ali se ovaj recept mora odnositi na političke lidere u BiH koliko i na njene vjerske vođe, a ne samo na predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Sjedinjene Države pozivaju današnje čelnike Bosne i Hercegovine da se drugi put ne kockaju s mirom".