zastupnik sdp-a

Muslić za Raport o blokadi SDA: EU nas neće čekati. Nakon zamaha smo stali i pravo je pitanje kako ćemo ovakvi otvoriti više od 30 poglavlja

Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende. Općine kojima stoluju redom predstavnici SDA odbile su dati saglasnost na pomenuti plan. Država opet tapka u mjestu sabotirana, a milioni maraka stoje blokirani na računu, a počelo je odbrojavanje kada će se povući.

Da ne možemo gledati uskostranački nešto što se zove dobrobit za sve građane Bosne i Hercegovine, smatra Albin Muslić, SDP-ov državni parlamentarac.

"Sad smo trebali da pokažemo da smo svi opredijeljeni za Evropsku uniju, da dobijemo benefite, konkretne prve finansijske i to smo propustili", kazat će Muslić za Raport.

S druge strane, SDA muči terminologija. Kažu da neprihvatljivim smatraju, između ostalog, da iz cijelog dokumenta bude brisan termin "državni", da se državne institucije kao nosioci aktivnosti zamjenjuju entitetskim, da se uvodi entitetski i etnički veto u odlučivanju tamo gdje ga dosad nije bilo

"Možemo se vratiti do Daytona i tražiti šta se sve dešavalo u proteklom periodu i svašta pronaći. Činjenica je da mi u Bosni i Hercegovini imamo složen ustavnopravni sistem gdje je Ustav koji je tako definiran i ustvavotvorci u Daytonu su trebali baviti malo više tim i terminološkim pitanjima na konkretniji način i to je činjenica, mi to možemo mijenjati ako postoji politička podrška", govori Muslić.

Ističe da ga više zanima hoćemo li mi osjetiti benefite kao država, društvo, građani ili ćemo propustiti priliku i iskoristiti još neku blokadu da se ne vidi napredak.

"Nažalost, nakon jednog takvog zamaha, koji smo imali s kandidatskim statusom, otvaranjem pregovora, koji su jako teško ispregovarani i usvojeni, pozitivnim signalima koje smo poslali ka Evropskoj uniji, mi smo stali", napominje naš sagovornik.

Cijeni da nas neće EU čekati, a se mi trebamo prilagoditi sekundarnom zakonodavstvu EU, a ne da se Evropska unija prilagođava nama.

Ovim skandaloznim bojkotom naša država izgubila je šansu da dobije prvu tranšu iz Evropske unije od 70 miliona eura. Pod upitnikom su i ostale, od milijardu eura, koliko je predviđeno Planom rasta iz EU.

"Stotinu pedeset miliona doprinijelo bi određenoj finansijskoj stabilizaciji. Da li je to dovoljno? Nije. Da li je optimalno? Nije. Uvijek može bolje i uvijek možemo naći neku zamjerku, ali kad je benefit svih građana na teritoriji cijele države, onda to ne smijemo dovesti u pitanje. Ne smijemo dovesti u pitanje sada ni određene očekivane prihode po tom osnovu i da se nešto eventualno prema kantonima zaustavi. To bi bilo fatalno", jasan je sagovornik Raporta.

Razumije, dodaje, da imamo različite poglede, nigdje nije idealno.

"Ali, kad su opći interesi u pitanju, moramo naći snage da se to prevaziđe, jer ne mogu kantoni blokirati državu bez obzira na to o kojem je kantonu riječ. Sad smo poslali negativan signal i šta sutra? Šta očekujemo od Evropske unije? Mi kao jedina država u regionu nećemo ostvariti benefite po osnovu Plana rasta i tih inicijalnih sredstava. Vrlo značajne stvari su pred BiH. Ako ne možemo ovo dogovoriti, kako ćemo otvoriti više od trideset poglavlja", pita Albin Muslić.