Muslimani u Bosni i Hercegovini, regiji i svijetu večeras obilježavaju jednu od najvažnijih noći u islamskom kalendaru, noć Lejletu-l-kadr, najodabraniju noć u godini, vrjedniju od hiljadu mjeseci, javlja Anadolu Agency (AA).
Lejletu-l-kadr se obilježava u svim džamijama, uz poštivanje važećih epidemioloških mjera.
Centralni program Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini povodom mubarek noći Lejletu-l-kadr održan je u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu.
Uvodno obraćanje održao je prvi imam Gazi Husrev-begove džamije Mensur ef. Malkić, dok je poruku uputio reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.
"Nakon naših noći i dana provedenih u postu i namazu, u ovoj je noći poziv da se pokorimo Allahovoj riječi koju nam je objavio u ovoj noći. Nemojmo zamijeniti ove dane i noći zadane na dane kajanja, da zakukamo za one koji su propustili ovo vrijeme, kada Allah kaže teško nama. Zamolimo Ga da nas sačuva od vlastitog nemara i oholosti. Neka nam da vjere i moći da se odupremo smutnjama i neredu u kojem živimo i da jasno razlikujemo dobro od lošeg, lijepo od ružnog, istinu od neistine. Daj nam snage da se s lakoćom nosimo s iskušenjima. Daj nam snage da nikada ne ucvijelimo slabog niti da ustuknemo pred jakim i moćnim. Daj nam s nage da se s ljubavlju očitujemo tvojoj zapovijedi. Ojačaj našu vjeruj, primi naše namaze i naš zekat", kazao je reis Kavazović.
Ova noć nalazi se u posljednjoj trećini ramazana, najodabranijeg mjeseca islamskog kalendara koji je na izmaku.
Tada većina vjernika noći provodi u ibadetu i molitvama, ali isto tako i u itikafu, stalnom boravku u džamiji i ibadetu slijedeći primjer posljednjeg Božijeg poslanika Muhammeda, s. a. w. s., koji je i sam tako provodio posljednju trećinu ramazana.
Hadisi poslanika Muhammeda, s. a. w. s., jasno ukazuju na to da je noć Lejletu-l-kadr skrivena u posljednjoj trećini mjeseca ramazana i to u neparnim noćima čije su vrijednosti mnogobrojne i višestruke.
Ta noć je posebno značajna jer je u njoj počela objava Kur'ana u kojem je opisana stvarna vrijednost te noći po kojoj je i nazvana sura El-Kadr:
"Mi smo ga počeli objavljivati u noći Kadr, a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci, meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane". (El-Kadr 1-5)
Prenosi se da je Muhammeda, s. a. w. s., rekao da je noć Kadr "vedra i blaga noć, ni vruća ni hladna, a u njeno jutro sunce izlazi slabo i rumeno", kako bi je vjernici bolje mogli prepoznati, a sve do zore s neba ne padne nijedna zvijezda.
U toj noći vjernici upućuju iskrene dove, želje, nade te traže oprost od Uzvišenog Gospodara jer hadisi prenose kako će "onom ko provede noć Kadr u ibadetu, biti oprošteni prošli grijesi" i pod čijim okriljem je "spas sve dok zora ne svane". Prenosi se kako se u toj noći meleki spuštaju u velikom broju tako da njihov broj premašuje broj kamenčića na Zemlji.
Noć Kadr odnosno noć odredbe (arapski "kadr") nazvana je jer se vjeruje da te noći određuju i zapisuju odredbe svim Božijim stvorenjima za narednu godinu. Mnoštvo je načina činjenja ibadeta u Noći kadra, počevši od zikra, dova, učenja Kur'ana te pokajanja i traženja oprosta.