Kada bi u Bosni i Hercegovini pravosuđe bilo neovisno i kada bi radilo svoj posao već odavno bi kompanije u vlasništvu djece Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS i SNSD-a bile pod lupom inspekcija i istražitelja, jer mediji godinama pišu o milionskim poslovima koje firme u vlasništvu njegovog sina Igora i Gorice Dodik, dobijaju iz budžeta, a sve zahvaljujući političkim funkcijama i utjecaju njihovog oca.
Koruptivna mreža satkana od naših para
Teško je za očekivati da će se u tom pogledu nešto promijeniti i nakon što su Sjedinjene Američke Države danas stavile na „crnu listu“ Igora i Goricu Dodik, i četiri kompanije u njihovom vlasništvu uprkos tome što su SAD-e u pojašnjenju jasno naznačili da su Dodikova djeca i njihove firme ključni dio Dodikove mreže podrške i omogućavaju njegovu korupciju.
Jasno, da jasnije ne može biti i na zvaničnim nalozima na društvenim mrežama to su naveli i iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.
„Igor Dodik i Gorica Dodik ključni su dio Dodikove mreže podrške i omogućavaju njegovu korupciju. Oni su uzimali javna sredstva RS i građana radi sopstvenog bogaćenja. Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Daytonski mirovni sporazum i Ustav BiH. SAD će nastaviti koristiti sankcije kao sredstvo borbe protiv korupcije i insistiraće na odgovornosti pojedinaca za njihova djela“, naveli su iz Ambasade SAD-a u BiH.
Da li će i nakon ovih i detaljnih pojašnjenja i teških optužbi Ministarstva finansija SAD o razlozima uvođenja sankcija Dodikovim nasljednicima, firme u njihovom vlasništvu i to Global Liberty d.o.o. Laktaši ,Agro voće d.o.o. Laktaši, Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik s.p. Banja Luka i Fruit Eco d.o.o. Gradiška i dalje nesmetano i bez ikakve kontrole poslovati i primati pomoć iz javnih sredstava RS, koja su dijelom i sredstva od prihoda državnih institucija, kroz povlašteni tretman kao rezultat toga što su u vlasništvu Dodikove porodice?
Naime, godinama se u medijima iznose dokazi o tome da firme u vlasništvu Igora i Gorice Dodik, dobijaju tendere, poticaje i druge unosne poslove čija se vrijednost mjeri milionima maraka.
U nazivu firme kćerkino i snahino ime
Zbog utjecaja Milorada Dodika do potpunih i istinitih informacija o svim unosnim poslovima koje je omogućio svojoj djeci i njihovim porodicama u entitetu RS je teško doći, međutim i oni šturi podaci koji „procure“ iz institucija u manjem bh. entitetu ili su dostupni kroz različite poslovne registre svjedoče o milionskim prihodima firmi u vlasništvu njegove djece.
Tako je prema podacima stranice Company wall firma „Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik „ s.p. Banja Luka koja je u vlasništvu Dodikove kćerke Gorice i snahe Ivane u 2021. godini imala prihod veći od 2,2 miliona KM.
Firma Fruit Eco za koju se u zvaničnim registrima navodi da su njeni vlasnici Igor Dodik i Mirko Dobrić u 2020. i 2021. godini, u jeku pandemije korona virusa ostvarili su ukupan prihod veći od tri miliona maraka!
U istom periodu kompanija Agro voće u vlasništvu Gorice Dodik i uz direktorsku „palicu“ njenog supruga Pavla Ćorovića ostvarila je prihod oko 800.000 KM!
Jasno je da ove impresivne brojke u vrijeme kada je većina firmi „grcala“ u problemima nisu došli kao rezultat rada, nego privilegija.
Za dvije godine prihod šest miliona
S druge strane, firma Global Liberty d.o.o. Laktaši koja je u vlasništvu brata i sestre Igora i Gorice Dodik, a u kojoj „direktoruje“ također Goricin suprug Pavle Ćorović, u „korona godinama“ odnosno 2020. i 2021. ostvarili su ukupan prihod od „samo“ oko 200.000 KM.
Kad se pogleda ukupan prihod firmi Dodikove djece i to prema zvaničnim podacima dođe se do zaključka da su ostvarili prihod za dvije godine u iznosu od oko šest miliona KM!
S obzirom na to da su se mnoge firme „oporavile“ nakon pandemije, a za prihode onih u vlasništvu Dodikove djece nema dostupnih zvaničnih podataka za 2022. i prvih devet mejseci ove godine, sigurno je da je i u njihovom slučaju za posljednje dvije godine taj iznos mnogo veći.
Iako se u opisu firmi u vlasništvu Dodikovih nasljednika navodi da je njihova djelatnost uglavnom proizvodnja, prerada ili trgovina voća, te ugostiteljske usluge, iz sudskog registra za firmu Global Liberty koji je ranije objavio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), vidljivo je da su pri registraciji te firme na čak šest i po stranica navedene djelatnosti s kojima se ta firma može baviti.
Od uzgoja žitarica do gradnje autoputeva
Tako je u opisu djelatnosti između ostalog navedeno da se ta kompanija može baviti od uzgoja žitarica, voća, prerade i konzerviranja mesa peradi, proizvodnje mlijeka, kolača, peciva, preko proizvodnje cementa , kreča, gipsa, papira, pa do izgradnje stambenih i nestambenih zgrada puteva i autoputeva , čak i izgradnje vodova za električnu struju i telekomunikacije.
Dodikova djeca kroz zajedničku firmu , a prema registriranim djelatnostima ostavili su sebi mogućnost i da preko te kompanije imaju internetski portal, da kupuju i prodaju nekretnine, da se bave poslovima odnosa s javnošću i djelatnošću saopćavanja, zatim savjetovanjem koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, istraživanjem tržišta i ispitivanjem javnog mnjenja, ali i da se bave djelatnošću sportskih klubova, fitnes centara i djelatnošću zabavnih i tematskih parkova.
Iako nije neuobičajeno da se pri registraciji firme mnogi vlasnici odluče za uvrštavanje širokog spektra djelatnosti s kojima će se baviti, u slučaju Dodikove djece, ovako dug spisak djelatnosti ima poseban značaj i težinu, jer su oni na ovaj način imali mogućnost da apliciraju na razne poticaje i projekte iz budžeta, a da im bude zagarantirano i da će taj novac dobiti.
Stoga, prave razmjere bogatstva porodice Milorada Dodika koje su Sjedinjene Američke Države povezale direktno s korupcijom mogla bi otkriti samo istraga u našoj zemlji.
Nažalost, skoro kompletna porodica Milorada Dodika nije jedina koja je završila na „crnoj listi“, a da se pravosudne institucije u BiH nisu pozabavile navodima koje SAD-e sankcioniranim osobama stavljaju na teret.
Nedavno je Raport Tužilaštvu BiH uputio upit o tome da li rade na predmetima o osobama s „crne liste“ , a iz Tužilaštva smo tada dobili odgovor:
"U Tužiteljstvu BiH u radu su predmeti, koji su formirani nakon stavljanja određenih osoba i dužnosnika BiH na „crnu listu“ Vlade SAD. Na tim predmetima se radi, a radi zaštite interesa predmeta i istraga, Tužiteljstvo ne može davati više detalja. U radu na tim predmetima, Tužiteljstvo surađuje sa partnerskim institucijama u BiH i inozemstvu", naveli su nedavno za Raport iz Tužilaštva BiH, a na epilog ovih istraga još se čeka.