Danas se obilježava godišnjica zločina u Trnovu kada su pripadnici zloglasne srpske paravojne jedinice "Škorpioni" na današnji dan 1995. godine na najbrutalniji način, pucnjima s leđa, ubili šestericu Bošnjaka među kojima je najmlađi imao 16, a najstariji 35 godina.
Nakon zarobljavanja odvezli su ih na lokaciju u Godinjskim Barama kod Trnova gdje su ih ubili.
Povodom 28. godišnjice smo razgovarali sa Munirom Subašić, predsjednicom Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" koja ističe da je mjesec juli pun boli te da je najteži za sve majke koje su tada i najosjetljivije, a da upravo tada dobijaju najviše "udaraca" i mržnje.
"To je strašno. Kad god sam otišla u Trnovo na mjesto stratišta imala sam osjećaj da se to dešava upravo sada, bez obzira što je prošlo 28 godina. Ne mora biti ni obilježavanje ni Trnovo, mi smo uvijek u tome. Često mi dođe san o ratu i svemu što sam preživjela, ponovo probudi u meni emocije, pričam sama sa sobom, postavljam pitanja, a odgovora nema…", priča nam Munira.
Osvrnula se i na dvije studentice Fakulteta za kriminalistiku UNSA koje su na 11. juli veličale ratnog zločinca Ratka Mladića poručivši da to pokazuje kolika je mržnja prema Bošnjacima.
"Ove dvije djevojke, odnosno budaletine za koje se Beograd dig'o da ih spasi, govori kolika je mržnja prema nama Bošnjacima. Kad bi se ponovo zapucalo, mislim da bi išli na to da ne ostane niko od nas (Bošnjaka) živ. Da li im se osladila naša krv ili naša pljačka… ja živim u strahu. Koliko sam god tamo i u Srebrenici, u Centru, i često okupljam majke i s njma razgovaram, trudimo se jedna drugoj da pomognemo što više možemo jer smo najpreče, život je kratak, ali dušmani ne daju ni da dišemo a kamo li da bismo uspjele.
Juli je pun nesreća, ubijanja, zločina, genocida, za nas majke Bošnjakinje je najteži od svih mjeseci", kazala je Munira.
Negatorima genocida je poslala poruku da "su razlike dobre, ali podjele nisu".
"Oni mogu pričati koliko god hoće, ali nas majke ne mogu umoriti, zastrašiti, zabraniti da pričamo o onome što smo preživjele. Kad nas više ne bude, ostaće naša unučad koje smo mi odgojili bez mržnje i osvete i koja će i dalje pričati i govoriti. Mi smo već pobjednici. Njihova mržnja je naša pobjeda", zaključila je Munira Subašić.
Podsjetimo, "Škorpioni" su tada na brutalan način ubili šestericu dječaka i muškaraca iz Srebrenice: Safeta Fejzića (17), Azmira Alispahića (16), Sidika Salkića (36), Smaila Ibrahimovića (35), Dinu Salihovića (18) i Jusu Delića (25).
Zločin nad šestericom civila bošnjačke nacionalnosti pripadnici "Škorpiona" su i snimili. Tokom suđenja Slobodanu Miloševiću 2005. godine, snimak strijeljanja je objavljen, nakon čega je obišao svijet.
Na snimku se vidi kako grupa pripadnika "Škorpiona", od kojih neki imaju crvene beretke na glavama, iz kamiona izvode šestericu vezanih i preplašenih civila, te ih uz pogrdne riječi i uvrede odvode u šumu i, pojedinačnim hicima i rafalima, četvericu ubija s leđa. Dok su ležali, pucali su im u glavu iz blizine. Preostala dvojica zarobljenika bila su primorana da tijela prenesu, a zatim su i oni ubijeni.