Vijesti

Na historijskom dnu: BiH je izjedena korupcijom, gore su samo Ukrajina i Rusija

BiH izjedena korupcijom rukuju se i daju pare dolari

Bosna i Hercegovina prema indeksu percepcije korupcije u 2022. ima samo 34 boda i treća je najgora zemlja u Evropi na 110. mjestu. Lošije su samo Ukrajina (116. mjesto) i Rusija (137. mjesto). Dok brojne zemlje regiona idu naprijed, BiH je od 2012. godine nazadovala čak osam indeksnih poena i zajedno sa Turskom u ovogodišnjem globalnom izvještaju Transparency International izdvojena je kao primjer najvećeg pada u odnosu na 2012. godinu u regionu Istočne Evrope i Centralne Azije.

BiH bilježi najgori trend od svih država okruženja. To najbolje ilustruje primjer Kosova, koje je od 2012. sa ocjene 34 do 2022. napredovalo na 41 indeksni poen. BiH je za istih deset godina sa 45 nazadovala na 34 boda.

Pravosuđe, izbori, kriminal - BiH izjedena korupcijom

U ključnim nalazima za region Istočne Evrope i Centralne Azije, navedeno je da zemlje Zapadnog Balkana ne mogu suzbiti organizovani kriminal zbog pogoršanja vladavine prava i zarobljenog pravosuđa.

Posebno je naglašeno da je BiH na historijskom dnu, da je BiH izjedena korupcijom, a da etničke podjele ometaju demokratske institucije potrebne za borbu protiv korupcije, što se posebno vidjelo u Tužilaštvu BiH. Navodi se da postoje ozbiljne sumnje u njegovu sposobnost da procesuira korupciju. zatim, da je imenovanje novo glavnog tužioca BiH prošlo u veoma manjkavo proceduri u kojoj su tri od četiri prvobitna kandidata ili odustala ili su eliminisana. Brojni korupcijski skandali, ostavke i sam način izbora glavnog tužioca su ozbiljno doveli u pitanje integritet Tužilaštva, navedeno je u regionalnom saopštenju.

Zbog ovakvog stanja u pravosuđu godinama nije procesuirano niz važnih slučajeva organizovanog kriminala i korupcije uključujući i one u kojima su učestvovali visoki zvaničnici. Samo jedan od posljednjih primjera je suđenje odgovornima za kriminal u Bobar banci težak preko 100 miliona KM koji je nakon dugogodišnje pravosudne farse završio oslobađanjem jedne od prvooptuženih u ovom predmetu, a sličan epilog imale su i brojne druge korupcijske afere.

Treba istaći i da je provođenje Opštih izbora 2022. godine bilo praćeno nizom afera sa krađom glasova, trgovinom biračkim odborima i zloupotrebe javnih resursa. Ovaj problem nije riješilo ni nametanje izmjena Izbornog zakona od strane visokog predstavnika. On je svojim djelovanjem samo dodatno produbio političku krizu, navedeno je iz Transparencya.

Srbija, Albanija

Ovogodišnji hrvatski indeks je 50, što je tri boda više nego prošle godine. To joj je i najbolji rezultat od 2015. godine na indeksu percepcije korupcije TI-ja. Od Hrvatske su bolje susjedne Italija i Slovenija koje s 56 bodova dijele 41. mjesto. Prema indeksu percepcije korupcije lošije stoje Crna Gora s 45 bodova i Mađarska s 42 boda. Srbija je pala za pet mjesta i sada je 101. s 36 bodova.

U prethodne dvije godine Srbija je imala indeks percepcije korupcije 38 i nalazila se na 94., odnosno 96. mjestu liste.

Ovogodišnji skor je ujedno najlošiji u posljednjih 11 godina, otkako se primjenjuje ista metodologija ocjenjivanja, navodi TS.

Taj pad, poslije desetogodišnje stagnacije, ocjenjuje TS, očekivan je u situaciji otvorenog kršenja brojnih protukorupcijskih preventivnih zakona. Indeks Srbije za sedam poena manji je od svjetskog prosjeka. Albanija dijeli 101. poziciju sa Srbijom, navedeno je.

Indeks percepcije korupcije zasnovan je na kombinaciji podataka i analiza međunarodnih institucija. One određuju percepciju korupcije u javnom sektoru očima poslovnih ljudi, analitičara i stručnjaka.

Rezultati su predstavljeni na skali od 0 do 100. Ocjena nula označava visoku korupciju u državi, a ocjena 100 najviša je moguća.