U Netflixovoj ograničenoj seriji "Eric", scenaristice Abi Morgan ("Sramota", "Sat"), slavni lutkar Vincent Anderson (Benedict Cumberbatch) i njegova supruga Cassie (Gaby Hoffmann) prisiljeni su se boriti sa "šta ako" kada njihov 9-godišnji sin, Edgar (Ivan Morris Howe), nestaje.
Dok se Cassie oslanja na njujoršku policiju i detektiva Odjela za nestale osobe Michaela Ledroita (uvjerljivi McKinley Belcher III), Vincent se počinje otkrivati stvari.
Očajnički želeći pronaći Edgara, on postaje sve nestabilniji jer postaje opsjednut sinovim crtežima čudovišne lutke po imenu Eric. Dok je Vincent uvjeren da će se Edgar vratiti kući ako uspije oživjeti Erica, serija nadilazi tjeskobu slučajeva nestalih osoba, piše Variety u svojoj recenziji.
“Eric” tjera publiku da se pogleda u ogledalo i suoči s netrpeljivošću i predrasudama koje jedni protiv drugih koristimo kao oružje.
“Eric” počinje 1985. godine, 48 sati nakon Edgarovog nestanka. Andersonovi sjede za stolom nasuprot novinara, moleći se javno za povratak svog sina. Na nagovor detektiva, Vincent se naginje prema mikrofonu i kaže: "Edgare, ako ovo gledaš… žao mi je, prijatelju."
Ova jeziva poruka lebdi u zraku dok se serija vraća u prošlost na dva dana ranije. Edgar luta iza pozornice Vincentovog popularnog programa za djecu, "Good Day Sunshine". Vincentova osobnost, međutim, ne može biti više u suprotnosti s njegovom profesijom. Okrutan, bezosjećajan i odbojan, on je suprotnost sa onim što radi. Kako se prva epizoda približava jutru Edgarovog nestanka, publika saznaje da se Vincentov temperament proteže izvan radnog mjesta, prodirući u dom koji dijeli s Cassie i Edgarom.
Kad Edgar ne stigne u školu, Ledroitu je dodijeljen slučaj. Još uvijek progonjen izgubljenim tinejdžerom u prošlosti, Ledroit želi da ishod po Andersone bude drugačiji. Ovo nije lak podvig u gradu koji je odlučan odbaciti ono što se smatra neukusnim, a svi koji su uključeni u slučaj nešto skrivaju. Dok Ledroit juri za tragovima, usporen neadekvatnom tehnologijom, birokratijom i vlastitom boli, užasi politike vlade New Yorka izlaze na vidjelo. Postaje jasno da su nedolično ponašanje i nasilje na najvišim nivoima uključeni u nanošenje štete najmlađim i najugroženijim građanima grada.
Iako je iznimno teška za gledanje, serija "Eric" je izvanredna. Hoffmann je posebno zadivljujuća u svom prikazu majke koja puca pod teretom onoga što je izgubila, i muža koji se odbija povezati s njom. Kroz šest epizoda, serija otkriva zamke ovisnosti i samoprijezira dok se usredotočuje na nepravedne ishode proizašle iz rasizma, homofobije i kapitalističke pohlepe. Ali postoji jedan očigledan problem.
Dok Vincent postaje nemiran, počinje vizualizirati stvarnog Erica koji mu se ruga i prati ga uokolo. Iako je krzneno plavo čudovište manifestacija lutkarevih unutrašnjoh muka, ono odvlači pažnju. Ton pjesme "Eric" je grub i mračan poput ambijenta iz 1980-ih u New Yorku. Stoga vizualizirana verzija lutke potkopava turobnost serije. Štaviše, Cumberbatch, koji se vraća na televiziju nakon epizode koju je imao u filmskim hitovima, sposoban je prikazati Vincentovo samouništenje bez da publici nameće nešto tako doslovno.
U konačnici, "Eric" je mnogo više od nestalog dječaka. Serija se vrti oko korupcije i nehumanosti, tema koje će grmjeti u mislima gledatelja dugo nakon posljednje epizode. Uznemirujuća, ali duboka, serija postavlja pitanje zašto su samo određenim ljudima dopušteni sretni završeci i šta to znači za one koji nikada neće vidjeti pravdu.