Svijet

Na ovom mjestu se trenutno ponavljaju strahote BiH: Etničko čišćenje, ratni zločini, masovna silovanja, ubistva i pljačka


Novo izvješće Amnestyja opisuje "sve više dokaza" o ponovljenim ratnim zločinima, uključujući grupno silovanje, ubistva po kratkom postupku i pljačku u Etiopiji.

Tigrajanski vojnici ubijali su civile i grupno silovali žene i djevojke u sjevernoj etiopskoj regiji Amhara, tvrdi organizacija za ljudska prava, u posljednjoj optužbi za zločine protiv boraca uključenih u građanski rat u zemlji.

Jedinice Tigray narodne oslobodilačke fronte (TPLF) ubile su najmanje 24 osobe u gradu Kobo u jednom danu prošlog septembra, prema Amnesty Internationalu.

Organizacija je također optužila snage Tigrayana za silovanje i seksualno zlostavljanje najmanje 30 žena i djevojaka od 14 godina u Chenni, selu sjeverno od regionalne prijestolnice Amhare, Bahir Dar, i oko nje.

Većina navodnih zločina dogodila se krajem augusta i septembru prošle godine, rekla je organizacija, kada je TPLF kontrolirao dijelove Amhare dok je ostvarivao uspjehe protiv vojnika lojalnih etiopskoj saveznoj vladi.

“Sve je više dokaza o nedjelima Tigrayanovih snaga koje su počinile ratne zločine i moguće zločine protiv čovječnosti u područjima pod njihovom kontrolom u regiji Amhara. To uključuje ponovljene incidente raširenog silovanja, ubistava po kratkom postupku i pljačke”, rekla je Sarah Jackson, zamjenica direktora Amnesty Internationala za istočnu Afriku, prenosi The Guardian.

“Vodstvo TPLF-a mora odmah stati na kraj zločinima koje smo dokumentirali i ukloniti iz svojih snaga svakoga za koga se sumnja da je umiješan u takve zločine.”

Amnesty je rekao da se obratio TPLF-u s optužbama, ali nije dobio odgovor. TPLF je ranije odbacio optužbe o ubistvima i silovanju od strane svojih vojnika.

U telefonskim razgovorima sa 27 ljudi, koje je Amnesty opisao kao svjedoke i preživjele pojedince masovnih ubistava u Kobou, organizacija je rekla da je rečeno da su 9. septembra borci TPLF-a po kratkom postupku pucali na nenaoružane civile, "izgleda iz osvete za gubitke među svojim redovima od strane amharskih milicija i naoružanih farmera”.

Jedna osoba citirana u izvješću opisala je kako je sljedećeg dana vidjela krvave posljedice ubistava. “Prva tijela koja smo vidjeli bila su uz školsku ogradu,”.

“Bilo je 20 tijela koja su ležala u donjem rublju i okrenuta prema ogradi i još tri tijela u školskom krugu. Većini je pucano u potiljak, a nekima u leđa. Oni koji su upucani u potiljak nisu se mogli prepoznati jer su im lica djelomično raznesena.”

Izvješće, objavljeno u srijedu, također sadrži navode o 30 slučajeva silovanja i drugog seksualnog nasilja nad ženama i djevojkama iz etničke Amhare. Četrnaest onih koje je Amnesty intervjuirao u Chenni i okolici reklo je da ih je silovalo više počinitelja, dvoje je silovano pred njihovom djecom. Sedmero je bilo mlađe od 18 godina, navodi se u izvješću, a 10 je ostalo hospitalizirano tri mjeseca kasnije.

Slučajevi nisu izolirani, navodi se u izvješću. "Čini se da su oni dio obrasca sličnih kršenja koje je više puta počinio veliki broj Tigrayanovih boraca na različitim lokacijama", stoji u priopćenju. “Štaviše, takva se zlostavljanja vjerovatno nedovoljno prijavljuju zbog stigme u zajednicama preživjelih, izazova u pristupu lokacijama i prekida komunikacije koji ograničavaju i odgađaju protok informacija.”

Sukob u sjevernoj Etiopiji koji bjesni od novembra 2020. obilježen je mogućim raširenim kršenjem ljudskih prava na svim stranama, prema zajedničkoj istrazi UN-a i Komisije za ljudska prava zemlje, koje je svoje nalaze objavilo krajem prošle godine.

Prema Amnestyju, većinu do sada dokumentiranih kršenja počinile su vladine snage Etiopije i Eritreje i pridružene milicije protiv Tigrayanskih civila, uglavnom u regiji Tigray.

Prošle sedmice, odvjetnici za civile Tigraya u tužbi podnesenoj Afričkoj komisiji za ljudska i narodna prava rekli su da, iako izvješća sugeriraju da su različite strane počinile zlostavljanje, civili Tigraya predstavljaju "ogromnu većinu žrtava".