padaju rekordi

Na planini Fuji još uvijek nema snijega. Naučnici frapirani: Cijeli svijet će ovo osjetiti

Novembar je pred vratima, ali legendarna japanska planina Fuji i dalje je bez snijega, označavajući najnoviji datum bez snježne kape od početka mjerenja prije 130 godina.

Vrhovi najviše japanske planine obično su zatrpani snijegom do početka oktobra, ali od utorka je vrh ostao gol – podižući uzbunu zbog utjecaja klimatske krize na jednu od najomiljenijih znamenitosti zemlje.

Prvi snijeg nagovještava dolazak zime. Slijedi ljetnu penjačku sezonu koja je ove godine završila 10. septembra.

Snježne kape se u prosjeku počinju stvarati na Fujiju 2. oktobra, a prošle godine je zabilježena 5. oktobra, prema japanskoj meteorološkoj agenciji – iako je javna televizija NHK izvijestila da se većina otopila početkom novembra zbog visokih temperatura.

Japanski lokalni meteorološki ured Kofu, koji je najavio prve snježne padavine na Fujiju svake godine od svog osnivanja 1894. godine, to još nije učinio ove godine, navodeći kao razlog neuobičajeno toplo vrijeme.

"Zbog činjenice da se visoke temperature u Japanu nastavljaju od ljeta i kako je padala kiša, nije bilo snježnih padalina", rekao je u utorak za CNN Shinichi Yanagi, meteorološki službenik u uredu Kofu.

Nedostatak snijega od 30. oktobra nadmašuje prethodni rekord od 26. otobra koji je zabilježen 1955. i 2016. godine, rekao je.

Japan je zabilježio svoje najtoplije ljeto u historiji ove godine od početka statistike 1898., objavila je Meteorološka agencija u septembru.

Prosječna temperatura od juna do augusta bila je 1,76 stepeni Celzijusa iznad normalne razine, nadmašivši prethodni rekord od 1,08 stepeni iz 2010. godine, objavila je agencija.

Japan je ostao neuobičajeno topao tokom jeseni, s najmanje 74 grada koji su zabilježili temperature od 30 stepeni Celzijevih ili više u prvoj sedmici oktobra, prema analizi neprofitne istraživačke skupine Climate Central.

Neuobičajena oktobarska vrućina koju je Japan doživio triput je vjerovatnija zbog klimatske krize, utvrdio je Climate Central.

Ekstremne ljetne vrućine u Japanu nisu bile lokalni događaj. Ovo ljeto oborilo je globalne toplinske rekorde drugu godinu zaredom, a 2024. je čvrsto na putu da bude najtoplija godina u zabilježenoj historiji.

Prirodni klimatski obrazac El Niño pomogao je potaknuti nagli porast temperatura, kao i čimbenici uzrokovani ljudskim djelovanjem kao što je izgaranje fosilnih goriva — glavni pokretač klimatske krize.

Naučnici već dugo upozoravaju da svijet mora ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijske razine kako bi se spriječili najkatastrofalniji učinci klimatskih promjena.

Nova studija u januaru pokazala je da je klimatska kriza smanjila snježni pokrivač u većini dijelova sjeverne hemisfere u posljednjih 40 godina.

Kasnije padanje snijega na planini Fuji moglo bi biti zabrinjavajući pokazatelj kamo ide svijet, s toplijim zimama koje utječu na snijeg, turizam, lokalne ekonomije, zalihe hrane i vode, pa čak i alergije.

Prostirući japanske prefekture Yamanashi i Shizuoka, 3776 metara visoka planina Fuji mjesto je svjetske baštine UNESCO-a i ikona Japana.

Obično je prekriven snijegom veći dio godine sve do otvaranja godišnje sezone penjanja u julu, dočekujući milione posjetitelja željnih pješačenja do vrha ili gledanja izlaska sunca s njegovih slavnih padina.

Posljednjih godina planina je patila od prekomjernog turizma, a japanski dužnosnici ranije su za CNN rekli da su posjetitelji bacali smeće, preopterećeni sanitarni čvor i planinarili u neprikladnoj opremi, što je rezultiralo nesrećama ili ozljedama.

U julu su vlasti uvele turističku taksu i uvele nove propise za upravljanje gužvama. Sada penjači moraju platiti 2000 jena (12,40 dolara) po osobi, s dnevnim maksimumom od 4000 penjača dnevno.