Kineski ratni avioni gađaju američke saveznike u "igri kukavice" s visokim ulozima nad azijsko-pacifičkom regijom koja riskira da izmakne kontroli, povećavajući rizik od incidenta koji bi mogao potaknuti rat, piše CNN. To je stajalište analitičara koji upozoravaju da su sve agresivniji manevri kineskih borbenih aviona, optuženih da su u nedavnim incidentima doveli u opasnost i kanadske i australske avione i posadu, znak da Peking svoje teritorijalne zahtjeve podiže na novi opasni nivo.
Upravo će prijetnja da će ovo prerasti u sukob, vjerovatno nakon obaranja ratnog avion, biti ono što će biti jako važno kada u petak u Singapuru počne najveći odbrambeni summit Azije, Shangri-La dijalog. Sve će oči biti uprte u američkog ministra odbrane Lloyda Austina i njegovog kineskog kolegu Weija Fenghea, od kojih će se obojica obratiti na konferenciji o svojim vizijama sigurnosti u regiji.
"Jedno od osnovnih pravila koje želimo uspostaviti s NRK-om je da ćemo mi okarakterizirati svoju poziciju, a oni mogu okarakterizirati svoj položaj", rekao je jedan američki zvaničnik. "Mislim da poduzimamo sve napore kako bismo osigurali da ovo bude profesionalan, sadržajan sastanak", dodao je.
Analitičari će tražiti uvid u to zašto je Kina pojačala svoju agresiju i predstavlja li to novi front u sukobu koji mnogi već nazivaju "sivom zonom". Peter Layton s australskog instituta Griffith Asia među mnogima je koji kažu da su nedavne kineske akcije "opasna" eskalacija takve taktike. Akcije u sivoj zoni su vojno govoreći prisilne akcije, usmjerene na postizanje nacionalnih političkih ciljeva, koje ne odgovaraju stvarnom ratu. Mnogi analitičari koriste taj izraz kako bi opisali akcije Pekinga u Južnom kineskom moru. Kina je provela godine pretvarajući udaljene otoke i nejasne grebene u spornim područjima mora u utvrđene vojne baze i zračne trake, a također je optužena da koristi ribarske brodove kako bi preplavila teritorij koji tvrdi da je njezin. Kina nastavlja polagati pravo na veliku većinu mora od 1,3 miliona hvadratnih milja, gdje ima teritorijalne sporove s raznim drugim zemljama, unatoč međunarodnom sudu koji je 2016. presudio protiv njenih zahtjeva.
Siva taktika
Layton je, pišući na blogu Instituta Lowy, rekao da Kina sada "gura okvir" za svoju taktiku sive zone sa svojim "sve agresivnijim" presretanja aviona koji pripadaju američkim saveznicima. U maju je kineski borbeni avion J-16 navodno presjekao i pustio "plivu" - malene aluminijske trake koje se koriste za mamljenje radarski vođenih projektila koje mogu biti štetne za avion koji ga progoni ako uđe u motor - u put australskog izviđačkog aviona P-8 u blizini Južnog kineskog mora. Taj incident koji je Canberra proglasila "vrlo opasnim" uslijedio je nakon sličnih tvrdnji Kanade da su u nekoliko navrata kineski mlaznjaci zujali na njezinoj izviđačkoj letjelici koja je djelovala iz Japana ugrožavajući kanadske avione.
Iako su ti incidenti uznemirili SAD i njihove saveznike, Peking inzistira da su za to krive strane nacije te je ljutito reagirao i na Australiju i na Kanadu. "Budući da je australski avion ozbiljno prijetio suverenitetu i sigurnosti Kine, kineska vojska odgovorila je profesionalnim, sigurnim, razumnim i zakonskim mjerama. Australska je strana od tada brkala ispravno i pogrešno, te više puta širila dezinformacije kako bi zagovarala i stvarala sukob", kazao je Tan Kefeija Canberri.
Stručnjaci se s time ne slažu te tvrde da Kina slijedi vrlo smišljen plan igre. Peking koristi svoje pilote u "igri kukavice" s visokim ulozima, rekla je Oriana Skylar Mastro, stručnjakinja za kinesku vojsku i nerezidentna suradnica na American Enterprise Instituteu. To je igra u koju Peking vjeruje da će pobijediti jer nije zabrinut zbog mogućnosti eskalacije, ali zna da jesu zapadne zemlje, rekla je Mastro, dodajući da "Kinezi ne vjeruju u nenamjernu eskalaciju".
"Ako dođe do kraha, Kinezi ili žele ratovati i hoće ili ne žele i neće", rekla je. "S njihovog stajališta, nema smisla da budete gurnuti u rat u kojem ne želite voditi. Oni se upuštaju u ta rizična ponašanja i onda govore protivnicima kako bi bilo sigurnije za njih da nisu ovdje."
Mastro i drugi kažu da je u ovoj igri značajno to što je Kina izabrala saveznike SAD-a, a ne sam SAD. To bi mogao biti njegov način pokušaja razbijanja koalicije pacifičkih partnera okupljene u SAD-u, rekao je Timothy Heath, viši međunarodni istraživač obrane.
Ključno pitanje na okupljanju
Istaknuo je povećanu važnost koju Washington pridaje Quadu, svom neformalnom savezu s Australijom, Indijom i Japanom koji je održao dva summita u protekloj godini i izjave SAD-a o izgradnji koalicija koje će stati uz Tajvan.
"Ciljanje američkih saveznika poput Kanade i Australije mogao bi biti način da se ispitaju slabosti u takvim koalicijama i podigne svijest domaće publike tih zemalja o opasnostima vojne suradnje s SAD-om protiv Kine", rekao je Heath.
Peking smatra da je igranje igrica s tim zemljama manje rizično nego sa SAD-om, budući da imaju ograničenija sredstva odgovora, rekla je Mastro.
"Kina ne mora ići protiv Sjedinjenih Država kako bi potkopala položaj SAD-a u Aziji. Oni samo moraju povući svoje saveznike", rekla je. Kina će vjerojatno igrati dugu igru, kažu analitičari, koristeći svoju taktiku sive zone kako bi postupno umanjila američki utjecaj.
"Kina će se nadati da će strani vojni avioni, suočeni s stalnom prijetnjom sudara ili oštećenja, postepeno biti izbačeni iz Južnog kineskog mora. Ako je tako, druge zemlje postupno prihvaćaju ili barem pristaju na izvanredne teritorijalne zahtjeve Kine", rekao je Layton.
Ipak, nisu svi promatrači uvjereni da je pojačana agresija iznad Pacifika dio velikog plana. Jedna teorija je da bi to moglo biti djelo skitničkog pilota ili eskadrile koji preuzima vlastitu inicijativu, a ne slijedi naredbe iz Pekinga. Drew Thompson, bivši dužnosnik američkog ministarstva odbrane i gostujući viši naučni saradnik na Lee Kuan Yew School of Public Policy na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru, pozvao je australske i kanadske vlasti da objave više detalja o susretima.
Kakva god bila motivacija iza agresije, Thompson je rekao da su se moguća diplomatska rješenja do sada činila slabim. "Sljedeći korak je izlazak u javnost i mali pritisak na Kinu", rekao je. Washington i njegovi saveznici trebali bi dati do znanja Pekingu da će smatrati kinesku Komunističku partiju odgovornom ako njezino umješnost na rubu izmakne kontroli, rekla je Mastro. "Gubimo vrijeme pokušavajući shvatiti kineske namjere", rekla je. Budući da se najveća imena obrane okupljaju u Singapuru ovog vikenda, veliko pitanje većine bit će sljedeće: koliko dugo će Washington i njegovi saveznici nastaviti pružati te "izlaske" prije nego što odluče ojačati svoj stav.