poplave u bih

Na terenu 300 volontera i 110 spasilaca: Traže se nestali nakon katastrofalnih poplava

Poplave i odroni koji su nedavno pogodili područje Jablanice i Konjica ostavili su iza sebe velike materijalne štete i ljudske gubitke. U nastojanju da pomognu pogođenom stanovništvu, brojne spasilačke ekipe iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, ali i Srbije, uključene su u akcije spašavanja i sanacije terena.

Gorska služba spašavanja (GSS) Stanica Mostar nastavlja s pružanjem pomoći na sanaciji terena pogođenih poplavama i odronima. Sinoć su dostavili vrijednu donaciju Domu zdravlja Jablanica, uključujući antibiotike, analgetike, antidepresive i druge lijekove, u suradnji s Hercegovina lijekom i grupom liječnika koji su željeli ostati anonimni.

Na terenu je jučer djelovalo 110 spasilaca iz cijele BiH i Hrvatske, napisao je GSSuBiH, kazavši da  svojim radom doprinose stabilizaciji stanja i pružanju pomoći stanovništvu.

Uz profesionalne službe, bilo je više od 300 volontera koji pomažu pučanstvu, ali iz CZ-a apeliraju na sve koji žele pomoći da se prvo jave u operativna središta civilne zaštite odnosno ne dolaze na pogođeni prostor samoinicijativno.

Ministar unutarnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će 36 pripadnika Tima za spašavanje iz Sektora za izvanredne situacije, uz 12 vozila, jutros krenuti prema Jablanici. Srbija je također ponudila inženjerijske mašine, bagere, kamione i helikoptere za spašavanje.

Osim toga, Bosna i Hercegovina aktivirala je Mehanizam civilne zaštite EU (EUCPM) te će timovi za reagiranje stići na lice mjesta, potvrdio je šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca.

Prema službenim podacima iz Stožera Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije i MUP-a HNŽ-a, broj smrtno stradalih osoba na poplavom pogođenim područjima HNŽ-a s jučerašnjim je danom porastao na 15, od čega je trinaest usmrćenih pronađeno u Jablanici, a dvoje u Konjicu.

Spasioci su, pretražujući prostor, tijekom jučerašnjeg dana pronašli još dva beživotna tijela, jedno u Buturović Polju (Grad Konjic), drugo na području Donje Jablanice.

Osobe koje su ostale bez domova smještene su u mjesnim hotelima i Staračkomu domu Jablanica, dok je većina pronašla smještaj kod prijatelja i rodbine u stanovima i obiteljskim kućama Jablanice i Konjica. Stožer CZ-a HNŽ-a još je jučer osigurao 80 ležajeva u športskoj dvorani u Jablanici, za slučaj potrebe za prihvat unesrećenih, a te ležajeve sada koriste spasioci za prenoćište i predah.

Putna komunikacija između Mostara i Jablanice uspostavljena je sinoć, ali isključivo za vozila spasilačkih službi i za žurne slučajeve, kao što je slučaj i s drugim osposobljenim cestovnim pravcima.

Građani još uvijek mogu pozvati broj 17039 i tako donirati 2KM za pomoć ugroženim područjima.