Dijamanti mogu biti vječni, ali ne kada je riječ o uvozu iz Rusije u Evropsku uniju.
Rusija je najveći proizvođač neobrađenih dijamanata brušenih u stotinama sibirskih rudnika, odakle dolazi trećina svjetske ponude dijamanata.
Sada je Evropska komisija predložila proširenje na dijamante niza sankcija nametnutih Rusiji od njene invazije na Ukrajinu u feburaru prošle godine.
Novi krug sankcija
To je dio 12. kruga kaznenih mjera EU-a protiv Moskve koje bi trebale stupiti na snagu u januaru. Povezana je ova akcija s potezima G7 (forum sedam najvećih industrijskih zemalja svijet), koji također raspravlja o zabrani.
Od 2022. sankcije EU već obuhvataju ruski ugljen, plin, zlato, votku pa čak i kavijar.
Međutim, dijamanti iskopani na sjeveroistoku Rusije i dalje se koriste u vjereničkim prstenima, ogrlicama i naušnicama širom svijeta.
EU je do sada izbjegavala zabranu, uglavnom zato što je Belgija željela zaštititi grad Antwerpen - svjetsku prijestonicu dijamanata.
"Rusija je bila veliki posao za Antwerpen. Prebacivanje cijelog posla na novog dobavljača zadaje vammnogo glavobolja", kaže Thierry Tugendhaft, koji je trgovac dijamantima više od 30 godina.
"Uvoz neruskih dijamanata bit će skup jer će svi ići za istim dobavljačima", dodaoje on.
To znači da će postati skuplji i za prosječnog potrošača.
Konačna odluka
Konačnu odluku o zabrani koju je predložila Evropska komisija donijet će 27 zemalja članica EU-a sljedećih sedmica, prenosi BBC.
Ali mnogi trgovci dijamantima u Antwerpenu su to vidjeli i već su bili pod pritiskom kompanija s kojima trguju da zaustave isporuke iz Rusije.
Tugendhaft sada uvozi iz rudnika u Kanadi. Neki od njegovih kolega nisu bili te sreće.
"Neke od firmi koje su bile veliki trgovci ruskim dijamantima su propale. Bile su jako ovisne o Rusiji", rekao je on.
Kritičari se dugo žale da je uvoz ruskih dijamanata neetičan, jer velik dio novca teče ravno u Kremlj.
Više od 90% ruskih dijamanata proizvodi jedna kompanija pod nazivom Alrosa - koja je većinom u vlasništvu ruskih državnih tijela.
Prošlog aprila Sjedinjene Američke Države su zabranile uvoz neobrađenih dijamanata iz Rusije i uveo sankcije Alrosi. U prvoj polovici 2023. Alrosa je ostvarila prihod od 1,9 milijardi dolara.
Finansiranje rata
"Postoji direktna veza između kupovine ruskih dijamanata i finansiranja rata u Ukrajini", kaže Filip Reyniers, direktor IPIS-a - istraživačkog instituta sa sjedištem u Antwerpenu.
Dodaje da ruske dijamante treba smatrati konfliktnim dijamantima. Poznati su i kao krvavi dijamanti, dijamanti sukoba su dragulji koji se prodaju za finansiranje rata.
A reat koji je u toiu znači da Rusiji treba novac.
"Rusija očajnički traži novac za finansiranje svog rata i zato ruski dijamanti postaju sve jeftiniji", kaže Tobias Kormind, direktor 77 Diamonds - jednog od najvećih internetskih trgovaca dijamantima u Evropi.