U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari danas je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine, 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima “SZ UN-a“ Srebrenica.
Razmatrane su dosadašnje aktivnosti na pripremi obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima, kao i izvještaj Organizacionog odbora o aktivnostima obilježavanja 29. godišnjice genocida i ukop identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine.
Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 30. godišnjice Hamdija Fejzić kaže da su na vrijeme počeli s pripremama.
"Nakon usvajanja Rezolucije o genocidu, širom svijeta se obilježava godišnjica genocida i sve treba koordinisati s ovog mjesta i sve treba ovdje biti prijavljeno. Ima dosta toga što trebamo raditi, i imat ćemo mnogo sastanaka. Pozivam sve one koji mogu da doprinesu, da budu uključeni u organizaciju obilježavanja 30. godišnjice genocida", kazao je Fejzić.
Predsjednica Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Munira Subašić uputila je apel majkama Srebrenice koje su pronašle kosti svojih najmilijih da daju saglasnost za ukop.
"Vrlo je važno da se zabilježi da je neko postojao na ovome svijetu i da ima svoje obilježje", poručila je.
Istakla je da će Udruženje majke Srebrenice imati veliki broj aktivnosti u sklopu obilježavanja 30. godišnjice genocida.
"Organizovat ćemo postavljanje Cvijeta Srebrenice ispred zgrade Ujedinjenih nacija i mislim da je to veoma važno i ostaje trajno. Cvijet Srebrenice biće postavljen i u velikim gradovima širom Evrope. Ono što je najvažnije je da će biti postavljen Cvijet i u Srebrenici. Biće postavljen i kamen-temeljac za Muzej majki Bosne i Hercegovine, da ostane zabilježeno da postoje majke koje su se borile za istinu i pravdu. Sve dosad smo radili dostojanstveno, tako ćemo i nastaviti", poručila je Subašić.
Šef kabineta člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i potpredsjednika Organizacionog odbora za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici Alija Kožljak napominje također da će naredne godine obilježavanje godišnjice genocida sadržavati puno više aktivnosti i na više lokacija.
Od naredne godine to će, kako je istakao, biti globalni događaj u smislu da će se institucionalno i u sjedištu UN-a obilježavati.
"Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović je već intezivno uključen u aktivnosti pripreme 30. godišnjice genocida kao što je intenzivno radio na pripremi i usvajanju Rezolucije u Srebrenici. S obzirom da se radi o 30. godišnjici, puna podrška će se dati Organizacionom odboru i svim ljudima koji budu uključeni u implementaciju", kazao je Kožljak.