SVJETSKA EKONOMIJA

Na Wall Streetu novi rekordi, u Evropi ulagači oprezni

Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene dionica porasle, pri čemu su na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove rekordne nivoe.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 1,2 posto, na 42.863 boda, dok je S&P 500 porastao 1,1 posto, na 5.815 bodova, kao i Nasdaq indeks, koji je dosegnuo 18.342 boda.

Novi rekordi Dow Jones i S&P 500 indeksa ponajviše se zahvaljuju rastu financijskog sektora, nakon što je nekoliko velikih banaka u petak objavilo bolje nego što se očekivalo kvartalne polovne rezultate.

Tako je, primjerice, cijena dionice JPMorgan Chasea skočila više od 4, a Wells Farga više od 5 posto.

Time je u petak počela sezona objava poslovnih izvještaja kompanija i banaka za treće tromjesečje, koji će idućih sdmica najviše utjecati na smjer tržišta.

Do petka je na najvećoj svjetskoj burzi vladao oprez jer su sasvim splasnule špekulacije o daljnjem oštrom smanjenju kamata američke centralne banke, s obzirom da inflacija u SAD ne popušta toliko koliko su se ulagači nadali.

Prošle je sedmice objavljeno da su potrošačke cijene u septembru porasle 0,2 posto na mjesečnom i 2,4 posto na godišnjem nivou.

Te su cijene, kao i temeljna stopa inflacije, koja je iznosila 3,3 posto, bile nešto veće nego što su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Na tržištu se sada procjenjuje da postoji oko 90 posto izgleda da će Fed u novembru kamate smanjiti za 0,25 postotnih bodova, a oko 10 posto da ih uopće neće mijenjati.

I na većini evropskih berzi cijene su dionica prošle sedmice porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0,3 posto, na 8.253 boda, no frankfurtski DAX ojačao je 1,3 posto, na 19.373 boda, a pariški CAC 0,5 posto, na 7.577 bodova.

Evropski ulagači oprezni na početku sedmice

Na evropskim se berzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno dok ulagači čekaju vijesti koje bi mogle usmjeriti tržišta, pa burzovni indeksi bilježe tek manje pomake, nakon prošlosedmičnog znatnog rasta.

STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na petak, nakon znatnog prošlosedmičnog rasta.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,15 posto, na 8.240 bodova, a pariški CAC 0,30 posto, na 7.555 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,29 posto, na 19.430 bodova.

A na većini azijskih berzi cijene su dionica jutros porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, nadoknadivši dio gubitaka od prošloga tjedna, kada je pao 1,7 posto.

Jutros su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0,5 i 2,1 posto. U Hong Kongu su, pak, pale oko 0,8 posto, dok se u Japanu zbog praznika ne radi.

Snažan rast cijena dionica na kineskim berzama zahvaljuje se najavi novih poticajnih privrednih mjera, nakon što su već u septembru kineske vlasti uvele niz monetarnih i fiskalnih poticaja, najvećih od pandemije, kako bi ubrzale rast ekonomije.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u kineskom nekretninskom sektoru, koji je već godinama u krizi, nakon što je u subotu ministar financija Kine obećao značajno povećati državni dug kako bi se ubrzao rast ekonomije.

No, na tržištima zbog novih poticaja ne vlada takva euforija kao nedavno, prilikom predstavljanja novih poticaja, jer nisu objavljeni detalji u što će se najavljena državna sredstva usmjeriti.

S druge strane, ograničenje rastu kineskih tržišta predstavljaju i strahovanja od deflacije.

Jutros je, naime, objavljen da su potrošačke cijene u Kini u septembru porasle najsporije u posljednja tri mjeseca, za 0,4 posto na godišnjem nivou.

Proizvođačke su cijene, pak, u septembru pale za 2,8 posto na godišnjem nivou, najviše u posljednjih šest mjeseci.

Ti podaci ukazuju na slabost kako domaće, tako i inozemne potražnje, što predstavlja uteg rastu privrede.