Zemlja nas je ponovo podsjetila na svoju razornu snagu snažnim zemljotresima u Aziji.
Dva jaka potresa pogodila su Mjanmar – prvi magnitude 7,7, a drugi 6,4 stepena po Richteru. Potresi su se osjetili i u susjednim državama, uključujući Bangladeš, Indiju, Vijetnam i Tajland. Otprije poznato je da je najsnažniji zabilježeni zemljotres u historiji pogodio Čile.
Veliki čileanski zemljotres 1960. – najjači ikad zabilježen
Veliki čileanski zemljotres, poznat i kao Gran Terremoto de Chile, bio je najjači potres ikada zabilježen. Dogodio se 1960. godine i imao je magnitudu od čak 9,5 stepeni po Richterovoj skali, a trajao je nevjerovatnih 10 minuta. Epicentar je bio blizu Lumaca, oko 570 kilometara južno od Santiaga. Grad Valdivia pretrpio je najveću štetu, zbog čega se ovaj potres često naziva i Zemljotres u Valdiviji.
Najmoćniji zemljotres u historiji dogodio se u nedjelju, 22. maja 1960. godine, u 15:11 po lokalnom vremenu. Njegovom razornom udaru prethodila su tri snažna potresa, kasnije nazvana zajedničkim imenom Concepción. Najjači od njih, magnitude 8,1, desio se dan ranije, dok je treći, magnitude 7,9, pogodio samo 15 minuta prije Velikog čileanskog zemljotresa.
Potres se osjetio širom Južne Amerike, ali i na Novom Zelandu i u Australiji, dok je Valdivija gotovo sravnjena sa zemljom. Prije samog potresa došlo je do apokaliptične kiše, nakon čega su uslijedile poplave koje su izazvale nestanak struje i nedostatak pitke vode, dodatno otežavajući situaciju. Brojni odroni tla zatrpali su čitave dijelove zemlje.
Posljedice i globalni efekti
Procjenjuje se da je u ovom katastrofalnom potresu poginulo skoro šest hiljada ljudi, dok je materijalna šteta bila ogromna. Zemljotres je izazvao megatsunami koji je, osim čileanske obale, pogodio i Havaje, Japan, Filipine, istočni Novi Zeland i jugoistočnu Australiju, uzrokujući veliku štetu i stotine žrtava.
Dva dana nakon potresa, erumpirao je vulkan Cordón Caulle, ali srećom, njegova erupcija nije prouzrokovala veću štetu. Naknadni potresi nastavili su pogađati Čile sve do 1. novembra iste godine, a najjači među njima bio je magnitude 7,7.
Čile – zemlja velikih potresa
Čile se nalazi unutar Pacifičkog vatrenog prstena, jednog od seizmički najaktivnijih područja na svijetu. Kroz historiju, snažni potresi odnijeli su na stotine hiljada ljudskih života u ovoj zemlji. Posljednji veliki potres magnitude 8,8 zatresao je Čile 2010. godine, još jednom podsjećajući na nepredvidivu i razornu moć prirode.