Svijet

Najmanje 6 zemalja vratilo se u “lockdown”. Kako to izgleda i šta se dogodilo

Vlade širom svijeta pokušavaju smisliti način kako izvući svoje stanovništvo iz karantina, pri čemu mnoge olakšavaju stroge epidemiološke mjere uvedene kako bi se zaustavilo naglo širenje koronavirusa. Međutim, najmanje šest zemalja posljednjih sedmica moralo je ponovno vratiti ograničenja, uglavnom zbog velikog broja novih infekcija. Mnoge od tih zemalja također su bile pod ekonomskim i političkim pritiskom da se ponovno otvore, piše Business Insider.

Obnovljeni karantini, od kojih su neki potpune, a drugi djelomične, tek trebaju pokazati svoje učinke. U narednim sedmicama one bi možda mogle dati ključne naznake o tome koje mjere djeluju najbolje dok se ostatak svijeta bude ponovno otvarao.

Kina je imala djelomično otvaranje

Novoprijavljeni slučajevi koronavirusa usporili su na 200 dnevno ili manje

Kina, gdje je otkriven prvi slučaj novog koronavirusa i koja je prva uvela “zaključavanje”, otvarala se sa zastojima. Prvo je krajem januara zatvorila epicentar zaraze grad Wuhan, a postešeno je zatvararala ostale regije sve dok oko polovice stanovništva zemlje nije bilo pod nekim oblikom restriktivnih mjera do sredine februara.

Početkom marta, novoprijavljeni slučajevi koronavirusa usporili su na 200 dnevno ili manje. Na kraju mjeseca, zemlja je počela s nizom ponovnih otvaranja. Od četvrtka, zemlja bilježi najviše 36 novih slučajeva dnevno u cijelom mjesecu.

Međutim, ponovno otvaranje nije bio jednostavan proces, budući da su vlasti u nekoliko gradova i regija naglo mijenjale svoje odluke u raznim trenucima. 23. marta kinima je bilo dopušteno ponovno otvaranje u cijeloj zemlji, ali samo tri dana kasnije dobili su naredbu da se ponovo zatvore.

Stanovnicima Wuhana 28. marta rečeno je da nakon višemjesečnog karantina konačno mogu napustiti svoje domove, da bi odluka bila poništena pet dana kasnije. U ponedjeljak je Wuhan izvijestio o šest novih slučajeva zaraze, čime je prekinut niz od 35 dana bez novozaraženih osoba. Vlada nije ponovno pokrenula “zaključavanje”, ali je odlučila testirati svih 11 miliona stanovnika grada.

Njemačka usredotočena na pojedine okruge

Dok je najavljivala ukidanje mjera 6. maja, kancelarka Angela Merkel rekla je da je spremna povući “hitnu kočnicu”

Njemačka se postupno ponovno otvara, ali je morala brzo zatvoriti okruge koji su zabilježili nagle skokove novih slučajeva koronavirusa. Neke su trgovine i škole ponovo otvorene, a prema Reutersu, zemlja u subotu namjerava opustiti granične kontrole.

Međutim, 8. maja lokalne su vlasti morale aktivirati hitne mjere u tri okruga u kojima je došlo do rabzuktavanja virusa. Svi nagli porasti novozaraženih bili su povezani s lokalnim centrima za pakiranje mesa u državama Sjeverna Rajna-Vestfalija i Schleswig-Holstein, prenosi Deutsche Welle.

Hitne mjere aktivirane u tim okruzima uključivale su ograničavanje javnog kretanja i obavezu testiranja na koronavirus za sve radnike u postrojenju. Zapravo, dok je najavljivala ukidanje mjera karantina 6. maja, njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je spremna povući “hitnu kočnicu” na nove slobode ako to bude potrebno. Zemlja uglavnom bilježi pad novih slučajeva.

Južna Koreja se zaustavlja nakon epidemije u klubovima

Do novog zaključavanja došlo je manje od sedmicu dana nakon što su zvaničnici povukli ograničenja socijalne distance

Tokom epidemije mnogi su se divili Južnoj Koreji zbog masovnog testiranja te sposobnosti praćenja zaraženih i njihovih kontakata. U ponedjeljak je ponovo pojačala te programe nako što je otkrivena nova epidemija.

Dnevni broj novozaraženih, koji je sedmicama bio oko deset ili ispod, odjednom je 9. maja porastao na 34. Mnogi se slučajevi vežu uz jedan kvart s noćnim klubovima, Itaewon u Seulu. 34 novozaraženih je mala brojka u usporedbi s globalnim prosjecima, ali bila je dovoljna da alarmira Južnu Koreju, koja je smatrala da se dobro nosila s epidemijom.

Kafići i klubovi u Seulu ponovno su zatvoreni, a ponovno otvoreno škola i nekih poduzeća je odgođeno, prema Straits Timesu. Do novog zaključavanja došlo je manje od sedmicu dana nakon što su zvaničnici povukli ograničenja socijalne distance te poručili zemlji da se pripremi za početak “nove svakodnevice s koronavirusom”, objavio je The Post.

Iran zaključava jednu provinciju

Iran uveo novo zatvaranje u jugozapadnoj provinciji Khuzestan u ponedjeljak

Iran, koji je bio jedna od najranijih žarišta koronavirusa, uveo je novo zatvaranje u jugozapadnoj provinciji Khuzestan u ponedjeljak, dok je nastavio s otvaranjem škola drugdje, izvijestila je Al Jazeera, pozivajući se na lokalnu novinsku agenciju Tasmin.

Broj novozaraženih u Iranu opadao je do 2. maja, kada je dosegnuo brojku od oko 800. Nakon toga, međutim, brojka se opet počela penjati. U ponedjeljak je broj novih slučajeva iznosio oko 1700.

Karantin je snažno pogodio iransku ekonomiju, a ljudi nisu mogli izaći tokom iranske Nove godine, vrijeme u kojem se obično troši puno novca. Uz to, zemlja i dalje trpi zbog američkih sankcija. Iranska privreda smanjila se za oko 15% tokom “zaključavanja”.

Pod snažnim ekonomskim pritiskom, predsjednik Hassan Rouhani počeo je djelomično ublažavati mjere karantene 20. aprila, iako je zemlja još bilježila oko 1.300 novih slučajeva dnevno. U petak je zemlja zabilježila ukupno 114.533 slučaja i 6.854 smrtnih slučajeva od koronavirusa.

Liban se ‘zaključao’ na samo četiri dana

Nekoliko dana nakon ukidanja višesedmičnog zatvaranja, Liban je uveo novo, četverodnevno zatvaranje

U srijedu navečer, nekoliko dana nakon ukidanja višesedmičnog zatvaranja, Liban je uveo novo, četverodnevno zatvaranje zbog naglog rasta novih slučajeva. Od sredine aprila, zemlja je prijavala manje od deset novih slučajeva dnevno. Ali 7. maja broj novih slučajeva zaraze narastao je na 34.

Otprilike u to vrijeme zemlja je tek sedmicu dana imala ponovno otvorene barove, restorane, frizerske salone, vjerska mjesta i neka radna mjesta na otvorenom. Premijer Hassan Diab okrivio je ljude koji nisu slijedili preporučene epidemiološke mjere, prenosi Agence France-Presse.

Zemlja nije imale velike poraste novozaraženih, prijavila je samo 886 slučajeva i 26 smrtnih slučajeva do četvrtka. Bez obzira na to, 21. marta nametnuta je stroga karantena, te je čak zabranjeno vježbanje na otvorenom, prema Independentu. Novo “zaključavanje” prvenstveno je nametnuto kako bi se obavila dodatna ispitivanja, rekao je Diab. Država će omogućiti rad ljekarnama i supermarketima. Granice zemlje ostaju zatvorene.

Saudijska Arabija ukinula je karantin za ramazan

Saudijska Arabija je ublažila “zatvaranje” za sveti mjesec ramazan te planira pooštriti mjere kada završi

Saudijska Arabija je ublažila “zatvaranje” za sveti mjesec ramazan te planira pooštriti mjere kada završi. Zemlja je ušla u karantin 29. marta, kada je zatvorila urede, sterilizirala ulice i uvela novčane kazne u iznosu od 800 dolara zbog nepoštivanja mjera, prenosi Reuters. Velika džamija u Meki bila je zatvorena za sve posjetitelje, piše Al Jazeera.

“Zaključavanje” je ublaženo 24. aprila, CBS je izvijestio, neposredno prije ramazana. To je vrijeme druženja u kojem se porodice i prijatelji okupljaju kako bi zajedno jeli nakon posta tokom dana.

3. maja broj novih slučajeva zaraze narasli su na oko 1.600 i od tada rastu. U četvrtak je zemlja zabilježila oko 2.000 novih slučajeva, što je najveći dosad zabilježeni broj. U zemlji je dosad ukupno zabilježeno više od 46.000 slučajeva.

Zemlja planira uvesti novi petodnevni policijski sat od 23. maja, kada muslimani slave Eid al-Fitr, koji označava kraj svetog mjeseca ramazana.