Pred zastupnicima Državnog zbora (parlamenta) Slovenije je prijedlog zakona o zajedničkim osnovama sistema plaća u javnom sektoruu.
Zastupnici će na vanrednoj sjednici raspravljati o prijedlogu zakona o zajedničkim osnovama sistema plaća u javnom sektoru kojim se uvodi novi platni razred. Povećanje plaća bilo bi postupno.
S opsežnim prijedlogom zakona s više od 120 članova, koji je dio najopsežnije obnove sistema plaća u posljednjih 15 godina, zastupnici su se prvi put upoznali tokom opće rasprave u Državnom zboru, a ovaj put, na vanrednom zasjedanju bit će razmatran drugi put.
O prijedlogu se prošle sedmice u drugom čitanju izjasnio parlamentarni Odbor za unutrašnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu. Članovi odbora korigirali su tekst amandmanima koalicije, a koje su prethodno dogovorili predstavnici Vlade i sindikata.
Izrađeni su kao odgovor na mišljenje Zakonodavno-pravne službe Državnog zbora. Prijedlogom zakona uvodi se novi platni razred u kojem bi razlika između platnih razreda umjesto dosadašnjih četiri bila tri posto. Procijenjeni omjer najnižeg i najvišeg platnog razreda je jedan prema sedam.
Niko ne bi imao fiksnu plaću nižu od minimalne plaće. Najniža osnovna plaća iznosila bi 1.253,90 eura bruto, a najviša 8.821,04 eura bruto.
Zakonom bi se odredio i način usklađivanja plaća s inflacijom.
Između ostalog, promjene su predviđene u sustavu napredovanja i nagrađivanja. Povećanje plaće bilo bi postupno, od 1. januara 2025. do 1. januara 2028. godine.
Predstavnici Vlade i sindikata javnog sektora parafirali su u utorak kolektivni ugovor za javni sektor, a potpisivanje krovnog ugovora i kolektivnih ugovora djelatnosti očekuje se u prvoj polovici studenog.
No, potpisali su i sporazum o koracima za ukidanje novog zakona o plaćama ako se svi dokumenti ne prihvate do 15. novembra. Pregovarači sa sindikalne i vladine strane inače su uvjereni da će kolektivni ugovori do tada biti potpisani.