Postoji toliko rijedak mineral da je u cijelom svijetu ikada pronađen samo jedan njegov primjerak.
Zove se kyawthuite (cha-too-ite), sićušno zrno žutosmeđe boje koje teži samo trećinu grama (1,61 karata). Na prvi pogled mogli biste ga zamijeniti s jantarom ili topazom; ali skromna mineralna mrlja ima nemjerljivu vrijednost.
Kupio ga na tržnici Khanae
Sam kamen je 2010. godine na tržnici u Chaung-gyiju u Myanmaru kupio gemolog Kyaw Thu. On je mislio da je sirovi dragulj mineral zvan šeelit. Međutim, nakon što je pogledao kamen, shvatio je da gleda nešto neobično.
Budući da nije uspio usporediti mineral s bilo čim poznatim, poslao ga je u laboratorij Gemološkog instituta Amerike u Bangkoku. Ondje su mineralozi uspjeli povezati kamen sa sintetičkim BiSbO 4 – bizmutovim antimonatom. Iako s formulom Bi 3+ Sb 5+ O 4, rasporedom koji nikada prije nije pronađen u prirodi.
"Ovo je prvi na svijetu. Nema ga u drugim zemljama", rekao je Thu za The Myanmar Times 2016. godine.
"Proučavajući na terenu i kupujući kamenje na tržnici Khanae, mogao sam zaključiti da je ovaj kamen bio malo čudan. I kupio sam ga. Kada sam stigao u Yangon, pregledao sam ga i utvrdio da nije poput bilo kojeg drugog dragulj koji smo pronašli."
O samom kamenu ne znamo mnogo. Ima zasićenu narandžastu boju, s crvenim prizvukom i bijelom prugom. To je boja praha koji dragulj proizvodi kada se povuče preko grube površine. Također ima šuplje, cjevaste inkluzije koje se nazivaju en echelon vene. One su uzrokovane naprezanjem na smicanje – dokaz njegovog prirodnog formiranja.
Geolozi misle da je to vjerovatno bilo magmatsko podrijetlo, inkluzija u vrsti uobičajene vulkanske stijene zvane pegmatit. Uobičajene u regiji gdje je kamen pronađen. Poput granita, sastav pegmatita sličan je sastavu voćnog kolača, s različitim mineralima pomiješanim zajedno.
Mineral u skladu s formacijom pegmatita
Tragovi titana, niobija, volframa i urana u kyawthuitu su u skladu s formacijom pegmatita. Osim toga, eksperimenti u laboratoriju pokazuju da se kristali bizmut antimonita stvaraju na visokim temperaturama. One su u skladu s temperaturama magme koja se hladi. Budući da se čini da je mineral tako rijedak, vjerovatno postoje druge posebne okolnosti o tome kako nastaje. Alijoš se ne zna koje su, piše Science Alert.
Vrijednost kyawthuite trenutno je navedena kao neprocjenjiva. Drugi najrjeđi dragulj na svijetu, mineral nazvan paintit, procijenjen je na 50.000 do 60.000 američkih dolara po karatu.
Jedini svjetski poznati komad kyawthuita trenutno se nalazi na sigurnom mjestu u Nacionalnom historijskom muzeju okruga Los Angeles.