Kad je Narodna Republika Kina bijesna, njezin megafon na engleskom Global Times napada one na koje je bijesna. Naslov "Vodič zapadne štampe za stvaranje antikineskih glasina o vrućim pitanjima ili ni iz čega" znak je da je neki tekst jako zasmetao navodno komunističkim mandarinima u Pekingu, piše Jutarnji list.
The Wall Street Journal (WSJ) je u dva teksta otvorio pitanje je li, možda, virus koji je izazvao globalnu pandemiju ipak pobjegao iz laboratorija u Wuhanu gdje je globalna javnozdravstvena kriza počela. Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova reagiralo je burno: "SAD neprestano smišlja nedosljedne tvrdnje i traži istragu laboratorija u Wuhanu. To u potpunosti pokazuje da neke ljude u SAD-u nije briga za činjenice i istinu".
A zatim je Kina zatražila da se istraže rani slučajevi bolesti izazvane koronavirusom u SAD. WSJ je lukavo planirao objavu neposredno uoči početka zasjedanja Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), znajući da će tako dobiti globalni odjek.
SAD je na tom skupu, koji se održava u Ženevi, zatražio da se međunarodnim stručnjacima dopusti da ocijene moguće izvore virusa i "rane dane izbijanja zaraze". U Kini. A Peking to neće dopustiti. Na svoju štetu jer WSJ je objavio uravnotežene tekstove koji otvaraju niz pitanja na koja svijet nema odgovore. A trebao bi imati.
Šta je istina?
U prvom se navodi da je troje znanstvenika s kineskog Instituta za virusologiju u Wuhanu (WIV) hospitalizirano u novembru 2019. godine, prije nego što je Kina objavila informaciju o izbijanju zaraze. Izvor je dosad neobjavljeni izvještaj američke obavještajne službe.
Glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost, neimenovana, nije željela komentirati izvještaj objavljeno u WSJ-u, ali je rekla da administracija predsjednika Joea Bidena još uvijek inzistira na "ozbiljnim pitanjima o najranijim danima pandemije, uključujući i njezino porijeklo koje se povezuje s Narodnom Republikom Kinom".
"Nećemo davati izjave kojima prejudiciramo aktuelnu studiju WHO-a o izvoru SARS-CoV-2, no jasno je da bi međunarodni stručnjaci trebali temeljito procijeniti tehnički vjerodostojne teorije", rekla je glasnogovornica.
Izmet šišmiša
WHO je početkom godine konačno poslao tim koji je u Wuhanu trebao obaviti istragu, ali je tokom rada naišao na niz prepreka. SAD, Norveška, Kanada, Velika Britanija i druge države u martu su izrazili zabrinutost nakon objave izvještaja misije za utvrđivanje činjenica. Za to imaju niz razloga, među kojima je i pitanje neizvještavanja o slučaju istraživača koji su se razboljeli prije 8. decembra 2019. godine kad je, prema tvrdnjama kineske vlade, neupitno otkriven prvi pacijent sa simptomima covida-19.
Peking je timu WHO-a odbio dati podatke o ranim slučajevima covida-19, rekao je jedan od istražitelja. O tome je u februaru izvijestio Reuters, uz komentar kako bi to moglo zakomplicirati napore da se dozna na koji je način pandemija počela. Tim WHO-a nije dobio na uvid ni osnovne podatke, sigurnosne zapisnike i laboratorijske zapise o radu na koronavirusima šišmiša u Wuhanu.
WSJ u drugom tekstu navodi da je u aprilu 2012. godine oboljelo šest rudara koji su ušli u napušteni rudnik u blizini Wuhana kako bi počistili izmet šišmiša. Svi su imali simptome koji odgovaraju današnjim kliničkim slikama, a trojica su preminula u augustu.
Istraživači iz Wuhana počeli su rad na virusima iz rudnika te otkrili i dotad nepoznati soj virusa sličnog SARS-u koji je dobio ime RaBtCoV/4991. A on je pokazao da lako može izmjenjivati genetički materijal sa sličnim virusima i tako stvarati nove koji bi mogli zaraziti ljude. Istraživanje je vodila dr. Shi Zhengli koja je rezultate objavila 2016. godine u časopisu Virologica Sinica, ali nije navela slučajeve bolesnih rudara, nego je spomenula samo napušteni rudnik.
Ne može do rudnika
U februaru prošle godine je dr. Shi u časopisu Nature objavila postojanje virusa RaTG13 koji je 96,2 posto genetski identičan virusu SARS-CoV-2. Nakon toga su naučnici izvan Kine primjetili zapanjujuće sličnosti tog virusa i RaBtCoV/4991. Pod njihovim je pritiskom dr. Shi konačno priznala da je riječ o istom virusu te je ispravila tekst u časopisu Nature dodavši i dio o oboljelim rudarima.
Sve navedeno stvara dojam opravdane sumnje, koja raste kako Kina odbija bilo kakvu daljnju saradnju. Primjerice, pristup rudniku je onemogućen, a novinara WSJ koji se ipak probio policija je ispitivala pet sati. I izbrisali su mu sve slike iz mobitela. Sve je više naučnika, pa i onih koji su prije odbacivali tezu o nekontroliranom bijegu virusa iz laboratorija u Wuhanu, koji traže nastavak istrage.
Cilj im je, navode, da se sveobuhvatnom istragom uklone nepoznanice i dodatno olakša borba s virusom. Peking je neumoljiv i kako sada stvari stoje, nećemo saznati što se tačno događalo u laboratoriju u Wuhanu. Izvještaj WHO-a iz marta je zaključilo da je virus vjerovatno prenesen sa šišmiša na čovjeka preko druge životinje te da je nekontrolirano curenje iz laboratorija krajnje nevjerovatan izvor.
Važna je riječ "vjerovatno", kao i izbjegavanje potpunog odbacivanja ljudske greške.