Stručnjaci tvrde da je veliki sigurnosni proboj koji je hakerima omogućio da ukradu oko 1,5 milijardi dolara (1,1 milijardu funti) kriptovalute povezan sa sjevernokorejskom grupom cyber kriminala.
Berza Bybit sa sjedištem u Dubaiju bila je meta 21. februara, a analitičari Elliptic-a su prijavili da je zlonamjerni softver korišten za odobravanje transakcija koje su slale sredstva lopovu.
Britanska analitička firma za blokčejn okrivljuje sjevernokorejsku Lazarus grupu na osnovu različitih faktora, uključujući procjenu načina na koji je kripto imovina oprana.
Tvrdi se da su hakeri povezani sa Sjevernom Korejom ukrali preko 6 milijardi dolara (4,7 milijardi funti) kripto imovine od 2017. godine, a prihod je navodno utrošen na program balističkih projektila u zemlji.
Izvršni direktor Bybita Ben Zhou insistirao je da je njegova firma solventna i da može pokriti gubitak. Ali u srijedu je uspio ući u trag samo malom djeliću onoga što je ukradeno.
Cijena bitkoina i drugih kriptovaluta nedavno je naglo pala nakon hakovanja, izbrisavši neke od dobitaka ostvarenih otkako je Donald Trump preuzeo dužnost na pro-kripto agendi.
Iako je kriptovaluta vrlo nestabilna, čak i sa padom u utorak, Bitcoin je i dalje značajno porastao otkako je Trump pobijedio na prošlogodišnjim izborima.
Prema kompaniji za analizu blockchain-a Chainalysis, krađa kripto imovine dostigla je vrhunac 2022. sa ukradenih 3,7 milijardi dolara (2,9 milijardi funti), što je palo na 1,8 milijardi dolara (1,4 milijarde funti) u 2023. i 2,2 milijarde dolara (1,7 milijardi funti) 2024. godine. Takođe se navodi da je broj hakovanja u porastu.
Chainalysis tvrdi da je Sjeverna Koreja "ozloglašena po svom sofisticiranom i nemilosrdnom zanatstvu, često koristi napredni zlonamjerni softver, društveni inženjering i krađu kriptovaluta za financiranje operacija koje sponzorira država i zaobilaženje međunarodnih sankcija".