Ekonomija

Najveća svjetska banka donijela prognozu o padu cijena plina tokom zime, hoće li se to odraziti i na BiH? Stručnjak za Raport: Imamo dva scenarija

Prema najnovim analitikama vodeće američke investicijske banke Goldman Sachs, zemlje u Evropi će moći izdržati smanjenje ruskog izvoza plina jer su, kako oni navode, riješeni problemi s opskrbom.

Smanjenje izvoza

Banka navodi da će se cijena plina ove zime vjerovatno više nego prepoloviti jer su članice EU uspješno radile na tome da se izbjegne velika nestašica plina. Goldman Sachs je jučer izvijestio kako smatra da će evropske veleprodajne cijene prirodnog plina pasti s oko 215 eura na ispod 100 eura po megavat satu do kraja prvog kvartala sljedeće godine, pod pretpostavkom prosječnih zimskih vremenskih uslova; što je znatno ispod prethodno predviđenih 213 eura.

"Neodređeno smanjenje izvoza kroz Sjeverni tok 1 ostavlja sjeverozapadnu Evropu bez ikakvog ruskog plina. Mada se sada najčešće postavlja pitanje kako će ova situacija utjecati na skladištenje plina, bolje se zapitati kakav će efekt imati na cijene da bi se moglo nastaviti sa skladištenjem", rekli su analitičari iz Goldman Sachsa.

Kako bi provjerili da li bi se ovaj efekat mogao odrazati i na cijene u našoj zemlji, pozvali smo Almira Bečarevića, bh. stručnjaka za energetiku.

Šta to znači za našu zemlju?

"Odmah moram da kažem da se ova objava odnosi na cijene na berzama. Iskreno da kažem, to nema dodirnih tačaka sa Bosnom i Hercegovinim i našim okruženjem. Kod nas je još uvijek stara formula za naftu i naftne derivate. S druge strane, teško je kazati koliko je ovo dobra procjena. Vidjet ćemo, ali mislim da je ovo malo preoptimistično. Koliko znam procjena se ne odnosi na zimski period koji nam slijedi", kazao je Bečarević.

Dodao je kako postoje dva scenarija koja mogu pogoditi našu zemlju po pitanju skoka cijena plina.

"Prvi scenarij koji je planiran odnosi se na ograničavanje cijena ruskog gasa. Ukoliko grupa G7 odluči da ograniči maksimalnu cijenu, to će se odraziti i na nas. Međutim, pregovori još uvijek traju, i smatram da se grupa neće odlučiti na taj korak. Ukoliko se odluči tu može doći do dramatičnog scenarija. Rusija će onda prestati izvoziti ova dva energenta. Dakle, u tom slučaju sigurno bi se upalile crvene lampice.

Kada govorimo o drugom scenariju. Dakle, to je ako se ne desi ograničenje. Kada je riječ o ovom drugom scenariju tada se ne očekuje dramatično povećanje cijene. Trebalo bi doći do neke stabilizacije po pitanju cijena. Ove cijene koje sada imamo možda se malo samo koriguju, ali ne u dramatičnomm obliku kako je do sada bilo", pojasnio je za naš portal.

Almir Bećarević: Imamo dva scenarija

Na kraju razgovora kazao je da li bismo mogli imati problem sa opskrbom te da li imaju građani razloga za brigu.

"Sve je vezano za odluku ograničenja cijena nafte i gasa. Realno ne bi trebalo da bude problema sa opskrbom i sa dramatičnim ograničenjima u isporukama. Međutim, njih će biti u smislu dnevnih isporuka. Prema BiH realno može da bude samo nekih određenih poremećaja kada je riječ o dnevnim isporukama. To se svakako može premostiti, ali će trebati dodatno platiti. Ne bi trebalo biti dramatičnih trenutaka", zaključio je Bečarević za Raport.