Čudo prirode

Najveći živi organizam na planeti mogao bi biti star 80.000 godina

U ruralnom dijelu savezne države Utah nalazi se zapanjujuće čudo prirode - Pando, zbirka od preko 40.000 stabala koja su svi potomci jednog jedinog sjemena. Prema novim istraživanjima, ova ogromna šuma možda je ne samo najveći, već i najstariji organizam na svijetu.

Jedan organizam, hiljade stabala

Pando, što na latinskom znači 'širiti', nije samo obična šuma. Uprkos tome što izgleda kao skup individualnih stabala, riječ je o klonu koji je nastao iz jednog jedinog sjemena. Njegova mreža korijenja povezuje sva stabla, čineći ih dijelom jednog živog organizma. Prema podacima Američke šumarske službe, Pando pokriva površinu od 43 hektara 106 jutara i teži gotovo 5,9 miliona kilograma.

Foto: Facebook/Little News Star

Koliko je star Pando?

Izazov tačnog datiranja Pandoa leži u njegovom klonskom načinu razmnožavanja. Prema najnovijim istraživanjima objavljenim na preprint platformi bioRxiv, Pando je star između 16.000 i 80.000 godina. To znači da je mogao postojati još dok su neandertalci hodali Zemljom, ili čak dok su se ledenjaci povlačili s područja današnjeg Manhattana, piše Gizmodo.

Naučnici sa Univerziteta u Chicagu analizirali su preko 500 uzoraka iz različitih dijelova Pandoa, uključujući lišće, korijenje i koru, kako bi sekvencirali genetske mutacije. Na temelju stope tih mutacija, napravili su modele koji su im omogućili procjenu starosti ovog golemog organizma.

Šuma koja se odupire promjenama

Pando je ne samo star, već i genetski stabilan. Istraživači su otkrili iznenađujuće uniforman genetski sastav uprkos ograničenoj prostornoj distribuciji korijena. Pretpostavlja se da neki nepoznati mehanizam sprječava nakupljanje mutacija u različitim dijelovima organizma.

'Promatrali smo malu pozitivnu korelaciju između genetske i prostorne udaljenosti, što sugerira postojanje mehanizma koji sprječava nakupljanje mutacija,' navodi se u istraživanju.

Borba za opstanak

Iako je Pando preživio hiljade godina, danas se suočava s brojnim prijetnjama. Njegov opstanak ugrožen je zbog pretjerane ispaše jelena, napada korovne zlatice i bolesti. Šumari aktivno rade na poticanju rasta novih stabala kako bi ovu prirodnu čaroliju očuvali za buduće generacije.

Šta donosi budućnost?

Naučnici s UC Berkeleyja trenutno rade na detaljnijim genetskim analizama koje bi mogle suziti raspon Pandove procijenjene starosti. U međuvremenu se nastavlja borba za očuvanje ovog drevnog organizma. Ona nas, na svoj način, podsjeća na krhkost, ali i izvanrednu otpornost života na našem planetu.