Najviši francuski sud odbio je u utorak zahtjev francuskog proizvođača cementa Lafargea da odbaci optužbe za saučesništvo u zločinima protiv čovječnosti, u sklopu istrage o tome kako je nastavio rad svoje tvornice u Siriji nakon što je izbio rat 2011. godine.
Presuda, kojom je potvrđena ranija odluka nižeg suda, znači da se istraga o krivičnoj odgovornosti kompanije na osnovu optužbi za veoma simbolične zločine protiv čovječnosti može nastaviti.
Kompanija je, međutim, ostvarila djelimičnu pobjedu nakon što je sud odustao od optužbi za ugrožavanje života njenog osoblja.
Lafarge, koji je 2015. godine postao dio koncerna Holcim na švicarskoj berzi, predmet je istrage o njegovim operacijama u Siriji od 2016. godine, u jednom od najopsežnijih korporativnih krivičnih postupaka u novijoj francuskoj pravnoj historiji.
Proizvođač cementa ranije je priznao, nakon vlastite interne istrage, da je njegova sirijska podružnica plaćala oružanim grupama da pomognu u zaštiti osoblja u fabrici u jeku građanskog rata koji godinama potresa zemlju.
Ali u žestokoj pravnoj borbi, koja uključuje desetke advokata i hiljade stranica dokumenata, Lafarge je, međutim, odbacio neke od optužbi koje su francuski tužioci razmatrali, uključujući i tu da je bio saučesnik u zločinima protiv čovječnosti tako što je plaćao novac oružanim grupama.
Kompanija tvrdi da francuske vlasti nemaju formalnu nadležnost za krivično gonjenje po optužbi za umiješanost u ratne zločine u inostranstvu, što je sud odbacio u današnjoj presudi.
Kompanija je, međutim, također osporila da bi mogla biti kriva za ugrožavanje života svog lokalnog osoblja zadržavanjem zaposlenih na njihovim radnim mjestima u uslovima pogoršane sigurnosne situacije.
Lafarge je saopćio kako nema posebne obaveze da ih zaštiti jer francuski zakon o radu nije primjenjiv, a Kasacioni sud danas je slijedio te argumente, prenosi Reuters.