Politika

Nakon otkazivanja sastanka u Sarajevu. Postoji li problem u Dodikovim redovima?

Za danas predviđeni sastanak stranaka Trojke (Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Naša stranka i Narod i pravda) te njihovih koalicionih partnera, SNSD-a i HDZ-a BiH, definitivno je otkazan.

Sastanak o "deeskalaciji" situacije u našoj državi, a koji je trebao biti održan na zahtjev evropskih predstavnika, tako se neće održati u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu.

Podijeljena mišljenja

Šta se krije iza otkazivanja sastanka?

Kako smo saznali, navodni razlog je neusaglašenost stavova u delegaciji iz RS, sastavljenoj oko SNSD-a.

Navodno, postoje podijeljena mišljenja o tome kako se izvući iz sve očitije izolacije u koju upada ovaj entitet zbog nerazumnih poteza njegovog rukovodstva, a da se istovremeno, odustajanjem od radikalne retorike i poteza ne izgubi oroel "patriota koji se bore za interese srpskog naroda".

Sam Dodikov jučerašnji performans na banjalučkom Trgu Krajine, gdje je predsjednik RS i SNSD-a učestovao u događaju na kojem su dominirali četnička ikonografija i veličanje ratnog zločinca Ratka Mladića, pokazuje koliko je on sam spreman na "deeskalaciju".

No, naivno je pomisliti da bi stranke Trojke, čak i da je došlo do sastanka, ovog puta ćutke prešle preko sve što je Dodik napravio u posljednje vrijeme - od incidenta u Konjicu preko odluka vezanih za Ustavni sud BiH, kojima je direktno narušen ustavno-pravni poredak BiH, pa i sinoćnjeg koncerta u Banjoj Luci i podrške studenticama koje su veličale zločinca Mladića.

Jasan stav

"U strankama Trojke postoji želje da se odazovu sastanku, ali bi i tada bilo jasno poručeno - tek kada partneri iz RS prihvate i primijene sve odluke visokog predstavnika kojima su poništene neustavne odluke Skupštine RS vezane za funkcioniranje Ustavnog suda BiH, možemo nastaviti sa pregovorima o, ne bih rekao deeskalaciji, nego implementiranju 14 tačaka prioriteta u pregovorima s Evropskom unijom", rekao nam je izvor iz Trojke.

Ovaj izvor dodaje da Trojka ima jedinstven stav po ovom pitanju.

Tvrdi da se Dodiku i njegovim partnerima neće dozvoliti da, s jedne strane, dovode u pitanje integritet BiH, a da s druge kroz državne institucije nameću teme i projekte koji njima idu u prilog.