Nakon Zlatibora i Priznanja za doprinos filmskoj umjetnosti, televiziji i sportu, zatim Nagrade za najbolji srednjometražni film u Budvi, dokumentarac "Olimpijada u Sarajevu", u produkciji Federalne televizije, autora Muhameda Bikića, dobitnik je i Nagrade „Mention D' Honneuur“, na “Sport movies & TV 2024 – 42nd Milano International Ficts Fest”.
"Ovu su zaista respektabilna priznanja, odnosno nagrade za olimpijsko Sarajevo, Bosnu i Hercegovinu, Federalnu televiziju, kao i mene samog kao autora, kao olimpijskog dječaka.
Veliko priznanje
A Festival u Milanu je, u stvari, finale svjetskog prvenstva, Mundijal najboljih filmova i samo učešće je veliko priznanje za našu produkciju, a još dobiti nagradu u kategoriji olimpijski duh, znači da ga i danas gajimo i živimo u Sarajevu i BiH.
Hvala organizatoru i žiriju koji je prepoznao naš trud i kulturu sjećanja“ rekao je po povratku iz Milana autor Muhamed Bikić.
Dokumentarni film "Olimpijada u Sarajevu" je snimljen u povodu 40. godišnjice Sarajevske olimpijade i odmah nakon premijere 8. februara ove godine uslijedile su sjajne reakcije iz regiona i čitavog svijeta.
"Zaista je ovo nešto najveće što se može realizirati kada je u pitanju sportska tematika, jer biti dio priče olimpijade je san svakog sportiste, sportskog djelatnika, novinara, autora...
Ova sjajna ispričana priča koja se desila prije četiri decenije u Sarajevu, putuje širom svijeta i podsjeća nas na ta sretna vremena.
Kao što je legendarni skijaš Jure Franko svojevremeno rekao da je srebrna medalja, koju je osvojio u Sarajevu 1984. – medalja svih nas , tako je i ovaj naš film – film svih nas“, dodaje Bikić.
Dokumentarni film „Olimpijada u Sarajevu“ (urednik Namik Kabil, producent Edin Lonić, narator Jasminka Šipka, snimatelj Aziz Čeho, ton Boris Kragulj, svijetlo Elvedin Hamzić, montaža Jasmin Nalo, špica Adnan Dedić…) snimljen je se na autentičnim lokacijama bh. prijestolnice i olimpijskih borilišta.
"U filmu su učestvovali sportisti-olimpijci i sportski djelatnici, novinari, umjetnici koji su se to prilikom prisjetili tih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, kroz zanimljive priče, anegdote…
Bilo je i pjesme, jer nam legendarni Čola zapjevao kao nekada… Bilo je i suza, na spomen velikog prijatelja grada Sarajeva i BiH, nekadašnjeg predsjednika MOK-a Juana Antonia Samarancha, koji se također posthumno pojavljuje u filmu, kao i predsjednik organizacionog odbora ZOI 1984 Branko Mikulić i nekadašnji predsjednik MOK-a Lord Michael Killanin.
Mnogo učesnika
U filma govore učesnici – olimpijci Sanda Dubravčić, Bojan Križaj, Bibija Kerla, Tomislav Lopatić i Jure Franko, generalni sekretar Ahmed Karabegović, učesnica ceremonije otvaranja Meliha Šarac, direktor Olimpijskog muzeja Edin Numankadić, nositelj olimpijskog plamena Adnan Dizdar, reditelj TV prijenosa Slaviša Mašić, novinari Nikola Bilić i Stjepan Kljuić i umjetnici Zdravko Čolić i Zenit Đozić“, objašnjava Bikić.
„Olimpijada u Sarajevu“ još ljetos je započela svoj festivalski put, počev od Slovenije u junu, pa Srbije u augustu, zatim Crne Gore u septembru i oktobru, a ove godine u novembru je zaključila sa Italijom.
„Prvo film je prikazan na 3. festivala u Rogaškoj Slatini, zatim na 13. fna Zlatiboru gdje je dobio Specijalno posebno priznanje za doprinos filmskoj umjetnosti, televiziji i sportu, a na 2. festivalu u Budvi proglašen je za najbolji srednjemetražni dokumentarni film, a zatvorio je u Ulcinju manifestaciju 3. mundijal prijateljstva. Na kraju ove godine šlag na tortu je bila Nagrada na 42. festivalu u Milanu“, kaže Bikić.
Slijedi novi dokumentarni film u produkciji Federalne televizije, sa istim nazivom kao adresa na kojoj danas stanuje stadion Grbavica - Bulevar Ivica Osima.
Upravo inicijator ideje da se nekadašnja Zvornička preimenuje u ime legende Željezničara bio je upravo Bikić.
„Drago mi je što je ta ideja realizirana upravo na mjesto gdje se legendarni Ivica Osim rodio, odrastao, a zatim i igrao i vodio svog Želju.
Sami film, što govori o njegovom djetinjstvu u Starom Hrasnu, nezaboravnim provedenim danima sa komšijama i prijateljima i suživotu u Sarajevu u prošlom stoljeću. Ustvari, to je neispričana Švabina priča, ako se može tako reći, jer svi znamo da su i dosada o legendarnom Osimu napisane mnoge knjige, snimani filmovi...“, rekao je Bikić, urednik Redakcijskog odsjeka za vijesti iz sporta u Odjelu za TV program RTVFBiH i autor mnogih sportskih dokumentaraca.