Sjedinjene Američke Države optužile su Kinu da dovodi u opasnost sigurnost regije nakon što je Narodna oslobodilačka armija Kine (PLA) drugi dan zaredom izvodila vojne vježbe usmjerene na Tajvan, uključujući simulaciju blokade i napada.
Kineska vojska započela je zajedničke vojne vježbe bez prethodne najave u utorak ujutro, rasporedivši 76 borbenih aviona i više od 20 brodova mornarice i obalske straže, uključujući grupu nosača aviona Shandong, na pozicije oko glavnog tajvanskog ostrva.
U srijedu je PLA najavila nastavak vježbi u centralnim i južnim dijelovima Tajvanskog moreuza, fokusirajući se na gađanje ključnih luka i energetske infrastrukture. Za razliku od vježbi u utorak, u srijedu su korištena bojeva municija, piše Guardian.
"Vježbe su usmjerene na identifikaciju i verifikaciju, upozorenje i protjerivanje, te presretanje i zadržavanje, s ciljem testiranja sposobnosti trupa za regulaciju i kontrolu područja, zajedničku blokadu i kontrolu, te precizne udare na ključne mete", navodi se u saopštenju PLA.
Američka reakcija
Američki State Department poručio je u srijedu da ostaje posvećen Tajvanu i drugim saveznicima i partnerima "u svjetlu kineskih taktika zastrašivanja i destabilizirajućeg ponašanja".
FIRST IMAGES: China’s Shandong carrier spotted in the distance by Taiwanese navy ships.
— Jaime Ocon 歐海美 (@JaimeOcon1) April 1, 2025
No further information on location or time, but these images were released by Taiwan’s defense ministry this morning. pic.twitter.com/Vs7IPpc535
"Još jednom, kineske agresivne vojne aktivnosti i retorika prema Tajvanu samo dodatno povećavaju tenzije i dovode u rizik sigurnost regije i prosperitet svijeta", saopštila je američka administracija. "Sjedinjene Države podržavaju mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu i protive se jednostranim promjenama statusa quo, bilo silom ili prisilom."
Kineska Administracija za pomorsku sigurnost najavila je kasno u utorak zatvaranje dijela mora za pomorski saobraćaj zbog vojnih vježbi do četvrtka navečer, u zoni sjeverno od provincije Zhejiang, više od 500 km od Tajvana.
Visoki tajvanski vojni zvaničnik rekao je za Reuters da ta zona nije u dometu tajvanskog odgovora.
Kina pojačava pritisak na Tajvan
Komunistička partija Kine (CCP) smatra Tajvan provincijom koja mora biti "ponovo ujedinjena" s maticom i nije isključila mogućnost upotrebe sile. Analitičari vjeruju da PLA još uvijek nije sposobna za punu invaziju, ali u međuvremenu koristi tzv. sive zone sukoba, uključujući vojne vježbe, ekonomski i pravni pritisak, sajber ratovanje i kampanje dezinformacija.
Kineske vlasti su u više izjava navele da su vježbe odgovor na "separatističke aktivnosti" tajvanskog predsjednika Laija Ching-tea, koji je prošlog mjeseca proglasio Kinu "neprijateljskom stranom" i uveo 17 mjera za suzbijanje njenog uticaja i špijunskih operacija.
Propaganda i javna percepcija
Kineska vojska dala je naziv vježbama – "Strait Thunder-2025A" – u skladu s prethodnim vojnim operacijama, što sugeriše da planira još manevara ove godine. Kineski državni tabloid Global Times naveo je u utorak da ove vježbe namjerno nisu odmah imenovane kako bi se pokazalo da su takve aktivnosti postale uobičajene.
Vježbe su praćene masovnim propagandnim materijalima, uključujući video-snimke napada na Tajvan i karikature na kojima je Lai prikazan kao insekt uhvaćen između štapića iznad zapaljenog Taipeija. Jedan od propagandnih plakata u utorak nosio je naslov "Stezanje obruča", dok je novi plakat objavljen u srijedu nazvan "Paraliza".
U suočavanju s rastućom agresijom CCP-a, Lai je zauzeo čvršći stav u odnosima s Kinom nego njegov prethodnik. I njegova stranka – Demokratska progresivna partija (DPP), koja zagovara suverenitet Tajvana – i opoziciona Kineska nacionalistička partija (KMT) protive se vladavini CCP-a, iako imaju različite pristupe održavanju mira. Javnost Tajvana takođe je pretežno protiv kineske vlasti.
Međutim, Komunistička partija Kine tvrdi da ima istorijski suverenitet nad Tajvanom i da većina ljudi – uključujući 1,4 milijarde stanovnika Kine – podržava "ponovno ujedinjenje".