javna sjednica

Nakon što je Ustavni sud BiH ukinuo raniju presudu u aferi “Respiratori”: Fikret Hodžić danas ponovo u sudnici Državnog suda 

Sjednicom bi trebao predsjedavati sudija Suda BiH Staniša Gluhajić, kao predsjednik Apelacionog vijeća

Pred Sudom Bosne i Hercegovine danas će biti održana javna sjednica Apelacionog vijeća u predmetu koji se vodi protiv optuženog Fikreta Hodžića i njegove firme FH Srebrena malina, a nakon odluke Ustavnog suda BiH o prihvatanju apelacije Hodžića da je njemu i njegovoj firmi povrijeđeno pravo na pravično suđenje u slučaju "Respiratori".

Sjednicom  bi trebao predsjedavati sudija Suda BiH, Staniša Gluhajić, kao predsjednik Apelacionog vijeća, dok bi članovi Sudskog vijeća trebali biti sudije Amela Huskić i Redžib Begić koji su donijeli drugostepenu presudu u ovom predmetu.

Odluka izazvala polemike

Odluka Ustavnog suda BiH donesena na sjednici 14. novembra izazvala je dosta polemika u javnosti o tome šta tačno njena provedba znači, a nakon današnje sjednice Apelacionog vijeća BiH to će se i znati.

Podsjećamo, Fikretu Hodžiću je odlukom Ustavnog suda BiH ukinuta  pravosnažna presuda od 27. januara ove godine kojom je bio osuđen na pet godina zatvora zbog sporne nabavke 100 respiratora ACM812 A tokom pandemije koronavirusa.

Ustavni sud BiH je uvažio Hodžićevu apelaciju da je on tek donošenjem prvostepene presude 5. aprila 2023. bio suočen s "pravnom kvalifikacijom zloupotreba položaja ili ovlaštenja“.

Na činjenicu da je osuđen za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja, iako taj navod nije stajao u optužnici, Hodžić se ranije žalio i drugostepenom Sudu BIH koji je takvu žalbu odbio.

Drugostepeni sud je ocijenio da je "činjenični supstrat osnov sumnje pretočen u optužni akt, a sud nije izašao iz okvira inkriminiranog događaja, niti Hodžićevih radnji“ i da se nisu mijenjale činjenice koje predstavljaju bitna obilježja inkriminiranog krivičnog djela.

Međutim, Ustavni sud BiH je ustanovio da drugostepeni sud nije konkretizirao šta je optužnicom bilo stavljeno na teret prvoapelantu, kakva je bila pravna kvalifikacija, odnosno nije se izjasnio jasno i određeno o tome da li je prvoapelant bio optužen za krivično djelo pravno kvalificirano kao zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Nije mogao pripremiti odbranu

"Na osnovu dostavljenih presuda Ustavni sud smatra da u konkretnom slučaju nije otklonjena sumnja u to da je prvoapelant s pravnom kvalifikacijom za koju je osuđen prvi put suočen u prvostepenoj presudi, te da zbog toga nije mogao ni pripremiti svoju odbranu.

Sve navedeno se odnosi i na trećeapelanta, odnosno pravnu osobu. Stoga, u nedostatku detaljnog obrazloženja na to izuzetno važno pitanje, Ustavni sud zaključuje da je prvoapelantu i trećeapelantu povrijeđeno pravo iz člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije.

 S obzirom na takav zaključak, Ustavni sud neće ispitivati ostale navode prvoapelanta (Hodžić, op.a.) i trećeapelanta (FH Srebrena malina, op.a.) o kršenju prava iz Evropske konvencije, već će predmet u tom dijelu vratiti na ponovno odlučivanje“, navedeno je, između ostalog, u odluci Ustavnog suda BiH prema kojoj Apelaciono vijeće Suda BiH danas počinje postupanje.

Sud BiH ima rok od 60 dana od dana kada su dobili odluku Ustavnog suda BiH da taj sud obavijesti o preduzetim mjerama s ciljem izvršenja ove odluke.

Novalić i Solak ostali iza rešetaka

Podsjećamo, Ustavni sud BiH je odbio apelaciju Fadila Novalića i Fahrudina Solaka. Utvrdio je da su oni presuđeni na četiri, odnosno šest godina zatvora za djela za koju su i optuženi i da su im ta djela i dokazana.

Sud BiH je, između ostalog, Hodžića bio osudio zbog toga što je utvrdio da je on znao da nije i ne može biti veletrgovac medicinskim sredstvima, a time ni ugovorna strana u postupku javne nabavke respiratora, ali se ipak upustio u nabavku respiratora.

Sve je počelo porukom koju je Hodžić poslao Novaliću 29. marta 2020. godine sljedećeg sadržaja:

"Selam gospodine Novaliću, Fikret Hodžić je.

Asim mi je rekao da Vam se javim u vezi respiratora, pa kad budete imali minutu, javite se", napisao je Hodžić tadašnjem federalnom premijeru Fadilu Novaliću.

Samo pet dana nakon toga Hodžiću je uplaćeno 10,5 miliona KM na račun njegove firme.

Sud BiH je ranije osudio Hodžića između ostalog i zbog toga što je znao da Fadil Novalić kao premijer FBiH ne može može biti zastupnik ugovornog organa Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ), ali je ipak stupio u kontakt s njim te dogovarao predmet javne nabavke, što je nastavio s Fahrudinom Solakom, a sve prije potpisivanja ugovora.