Nakon zemljotresa u petak, u Stocu je 235 osoba prijavilo materijalnu štetu na stambenim objektima, javlja Anadolu Agency (AA).
Vlada Federacije BiH se na današnjoj hitnoj, telefonski održanoj sjednici upoznala sa informacijom Federalne uprave civilne zaštite o zemljotresima na području Federacije BiH u periodu od 22. do 24. aprila ove godine.
Velika materijalna šteta pričinjena je i na zgradama i porodičnim objektima u Čapljini, gdje su do sada sanirani dimnjaci i popravljeni krovovi na 16 stambenih zgrada i 81 porodičnoj kući, te dva školska i jednom vjerskom objektu.
Prema informacijama nadležnih službi na području grada Mostara, nije bilo značajnijih prijava od strane građana ili pravnih osoba o nastalim štetama ili posljedicama zemljotresa. U Neumu su prijavljena tri oštećenja na privatnim stambenim objektima.
Vlada je zadužila Federalni štab civilne zaštite i Federalnu upravu civilne zaštite da kontinuirano prate i analiziraju stanje u vezi sa zemljotresima širom FBiH, posebno na području Hercegovačko-neretvanskog kantona, te je izvještavaju i, po potrebi u okviru svoje nadležnosti, angažuju federalne specijalizirane jedinice civilne zaštite i federalne službe zaštite i spašavanja radi provođenja mjera zaštite i spašavanja.
Federalna vlada preporučuje općinama i gradovima na području FBiH, a posebno na području Hercegovačko-neretvanskog kantona, da formiraju veći broj komisija s ciljem procjene šteta u što kraćem roku.
Federalni zavod za geologiju zadužen je da hitno aktivira svoje stručne timove s ciljem procjene trenutnog stanja i davanja prijedloga mjera za ublažavanje negativnih posljedica izazvanih prirodnom nesrećom.
U informaciji Federalne uprave civilne zaštite je navedeno da su gradske i općinske službe, te kantonalne uprave civilne zaštite nakon zemljotresa evidentirale štete koje su prijavila privatne i pravne osobe.
U petak u 23.07 sati je snažan zemljotres pogodio područje Hercegovine. Prvi podaci Euromediteranskog seizmološkog centra (EMSC) pokazali su da je magnituda bila 5,7 po Richteru, a epicentar 19 kilometara od grada Stoca i oko 40 kilometara od Mostara, odnosno u općini Berkovići.
Podrhtavanje tla se osjetilo u cijeloj BiH, kao i u susjednim zemljama u regionu. Tom prilikom jedna osoba je smrtno stradala, a nekoliko je lakše povrijeđeno.
Zemljotres je prouzrokovao materijalnu štetu na starijim i ruševnim objektima, kako u Stocu, tako i u Čapljini i Mostaru, te u općinama Ljubinje i Berkovići (RS), a izazvani su i brojni odroni na putnim pravcima Stolac - Mostar, Stolac - Neum, Stolac - Ljubinje i Stolac - Berkovići.
Informacija FUCZ-a koju je Federalna vlada razmatrala uslijedila je nakon sastanka premijera FBiH Fadila Novalića s predsjedavajućim i dopredsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Mirsadom Zaimovićom i Mladenom Boškovićem, a s ciljem pravovremenog odgovora na stanje izazvano prirodnim nepogodama u Federaciji BiH.