URADI SAM

Nakon zime treba pregledati auto. Evo na šta trebate obratiti pažnju

Iako ni ova zima nije bila jaka i oštra, što nam je već zbog klimatskih promjena postalo uobičajeno, s dolaskom proljeća stiglo je vrijeme da pogledate kakve je sve tragove na automobilu ostavilo najhladnije godišnje doba. Vlaga i niske temperature te ceste posipane solju, šljunkom i prljavštinom koja je zimi na kolnicima izraženija samo su neki od vremenskih utjecaja i stanja prometnica kojima su automobili proteklih mjeseci bili izloženi pa je prije toplijih dana potrebno vozilo podvrgnuti pregledu i, prije svega, detaljnom pranju i čišćenju. Ako zimi automobil niste redovito prali i čistili, preporuka je uložiti nešto više novca i otići u profesionalnu autopraonicu. Najbolja je opcija otići u lokalnu autopraonicu s ručnim pranjem automobila, gdje će se najdetaljnije pozabaviti pranjem vašeg vozila. Druga mogućnost je automatska autopraonica, odnosno provlačenje vozila kroz četke. Šta god odaberete, svakako nakon zime doplatite i podno pranje, odnosno ispiranje podvozja, koje će u autopraonici obaviti posebno konstruiranom mlaznicom.

Treća opcija je samoposlužna autopraonica, koja će stajati najmanje novca, no imajte na umu da "miniwash" nije toliko djelotvoran u pranju kao četke i detaljno glancanje krpama, a ondje nećete ni detaljno očistiti podvozje. Nakon detaljnog pranja slijedi temeljita provjera karoserije. Kamenčići, kojih je na cestama zimi mnogo, mogu napraviti veliku štetu laku, čak i prodrijeti u limariju, pa je to važno na vrijeme vidjeti i sanirati. Stoga obratite pažnju na bilo kakva oštećenja ili ogrebotine limarije koje bi trebalo što prije sanirati kako ne bi došlo do hrđe. Kamenčići koje točkovi vozila ispred nerijetko odbace s kolnika mogu oštetiti i vjetrobransko staklo pa ga pregledajte i, ako uočite oštećenje, popravite ga što prije. Raširi li se oštećenje koje vam u početku može djelovati sasvim malo, popravci mogu biti skupi ili ćete staklo morati zamijeniti. Treba provjeriti i felge i gume jer su oštećenja mogla nastati prelaskom preko udarnih rupa prouzročenih zimskim uvjetima na cesti. Zimi su zbog vlage i soli na posebnom udaru blatobrani, unutrašnji i vanjski dijelovi, kao i pragovi.

Vrijeme je da kod vulkanizera dogovorite zamjenu zimskih guma ljetnima. To se preporučuje napraviti kad temperatura zraka nekoliko dana zaredom bude iznad sedam Celzijevih stepeni, a imajte na umu da je zakonska obveza do 1. aprila vožnja uz zimsku opremu na brzim cestama u BiH. Nemojte zaboraviti ni unutrašnje čišćenje, dakle čišćenje kabine automobila. To možete povjeriti stručnjacima u autopraonici, a uz malo truda možete to obaviti i sami. Nečistoću s unutrašnje strane vjetrobranskog i drugih stakala možete ukloniti sredstvom za čišćenje stakla. Prljavština s unutrašnje strane vjetrobrana može stvarati odsjaj svjetla automobila koji dolaze prema vama, što može smanjiti vidljivost. Očistite temeljito tepihe i podnicu automobila, jer zimi se ne može izbjeći ulazak u automobil s prljavim cipelama. Primijetite li da brisači vjetrobranskog stakla počinju stvarati zvukove trljanja ili ostavljaju tragove iza sebe, vrijeme je da ih zamijenite, što također možete obaviti sami.

Za one stvari koje ne možete sami, posjetite servis. Neki ovlašteni servisi nude povoljne, pa čak i besplatne proljetne preglede vozila, pa je to dobra prilika da detaljnije provjerite u kakvom je stanju vaš automobil nakon hladnih dana.

Čist zrak pridonosi boljem ugođaju, ali i zdravlju svih putnika. Filter zraka brzo se prlja tokom česte gradske vožnje, a nakon zime treba provjeriti u kakvom je on stanju, jer začepljen filtar slabi djelotvornost ventilacijskog sistema. Tokom jeseni i zime u ventilaciju može doći svakakva prljavština, a taj je problem moguće riješiti preparatima za čišćenje ventilacije. Loše održavanje klimatizacijskog uređaja uzrokuje razvoj bakterija i gljivica. Do toga dolazi kada se ne vodi računa o stanju filtera klima-uređaja, a čija zamjena rješava problem.

Nemojte zaboraviti gumene dijelove automobila, posebno brtve na vratima kojima je zimi problem zamrzavanje gume. Raznim sredstvima povećava se elastičnost i produžuje vijek trajanja gumenih dijelova. Provjerite i sve tekućine svojeg vozila, jer zimski uvjeti često tjeraju automobil do granica izdržljivosti. Prekontrolirajte razine ulja, rashladne tekućine i tekućinu za vjetrobranska stakla. Provjerite i pritisak u gumama, jer pravilno ili nepravilno napumpane gume utječu na potrošnju goriva, performanse kočnica i cjelokupnu sigurnost na cesti.